Nelze načíst data z externího WD disku

Pevné disky, CD, DVD a BR mechaniky, USB flashdisky, paměťové karty a další

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Jarkh 2. 1. 2019 16:26

Zdravím. U mého již docela starého externího 3,5" disku WD My Book Essential 1,5TB se vyskytl problém. Vše až dosud fungovalo bez problémů. Bohužel něco zřejmě odešlo... Klasicky disk připojím k PC, notebooku, TV... je zaznamenáno připojení zařízení, dioda na disku se rozsvítí, disk začne startovat a pak v něm zacvaká, přestane se točit a jen v něm lehce cvaká a to je vše. Ve správci systému je disk nalezen, ale vyžaduje inicializaci a neuvádí ani jeho velikost...Prostě fyzicky je připojen, ale nepracuje, nedá se s ním nic dělat. Jen 2x za dobu co začal blbnout se komplet načetl, ale než jsem stihl cokoli zálohovat, zase přestal šlapat a tak pořád dokola.
Tak jsem obal rozdělal, disk z něj vykuchal a připojil normálně do PC, vše se zdá být v pořádku, akorát to chce opět inicializaci čímž bych tedy přišel o data, což bych zatím nerad. Takto zapojený disk se zdá být v pořádku - pracuje, plotny se točí...ale hold nedostanu se k datům na něm uloženým. Po inicializaci a zformátování bych řekl, že asi bude normálně šlapat...
Nevíte někdo, jak z něj ta data dostat? Jsou to sice jen filmy, ale pokud by to nějak snadno šlo...raději se proto ptám, než vše znovu stahovat...
Jsem naprostý laik, ale tak asi bych tipoval problém mezi SATA výstupem z HDD a výstupem USB z boxu...tedy nějaký ten WD převodník nebo co to je za *****...
Našel by se někdo, kdo by poradil?
Jarkh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 2. 1. 2019 20:38

V žádném případě na HDD nic nezapisovat prostě udělat IMAGE celého HDD pokud se točí a jdou číst sektory.

Pod linuxem příkaz dd nebo ddrescue pod windows si to musíš najít.

A pak na kopii skoušet co obnovíš.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jarkh 2. 1. 2019 21:20

Děkuji za odpověď, ale vůbec nerozumím, co vlastně myslíš. Nešlo by to třeba do SZ nějak úplně polopaticky vysvětlit , jako pro člověka, který to v životě nedělal?
Jarkh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 2. 1. 2019 22:54

Tak to někam radši idnes kdo ti udělá kopii.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 2. 1. 2019 23:39

Jarkh píše:Děkuji za odpověď, ale vůbec nerozumím, co vlastně myslíš. Nešlo by to třeba do SZ nějak úplně polopaticky vysvětlit , jako pro člověka, který to v životě nedělal?


Pokud se takto ptáš tak nejednoduší bude za někým zajít aby se pokusil z toho data zachránit.

Ale jednoduší je HDD naformátovat otestovat zda je v pořádku a data obnovit ze zálohy, pokud toto byla záloha tak vytvořit znovu záložní data z originálu.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 3. 1. 2019 18:24

Píšeš, že jsi disk připojoval k TV. Pokud jsi ho v TV (třeba i omylem) formátoval, resp. pokud jsi na něj z TV něco nahrával (což vyžaduje formátování), tak už ho nikde jinde nepřečteš, jenom na tom jediném kusu TV, dokonce ani na jiném TV stejného typu.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jarkh 4. 1. 2019 10:20

Vím na 100%, že jsem přes TV nic neformátoval atd, v tom problém nebude.
Tak tedy díky za rady, zkusím na netu prohledat jak udělat image HDD a co se s tím dá udělat. Nikoho známého, kdo se v tom vyzná neznám, tak snad něco na netu najdu. Do budoucna bude jen dobře, pokud se to naučím...snad někde něco najdu co a jak se dělá, ptž vůbec netuším :-D
Jarkh
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pytlík 4. 1. 2019 17:53

Jsi si doopravdy jistý, že jsi přes TV nic nezapisoval?
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prof.j.v 4. 1. 2019 19:29

Takhle pokud opravdu máš cenná data na disku (děti, rodinné foto, firemní data, choulostivé movie, videa) tak doporučuji i za vysokou cenu to svěřit lidem, co jsou ve svém oboru odborníci!

Kód: Vybrat vše
http://www.datamedic.cz/kontakt.html





VAROVÁNÍ: Disk odpojit, nezapínat, nekontrolovat, žádný image, žádná obnova přes recuva, prostě vypnout a nezapínat. Disk řádně zabalit a odvézt lidem, co tomu opravdu rozumí.

Jakékoliv "bádání" "experimentování" může data poškodit, přepsat a obnova takových dat je pak o to dražší a náročnější. I nechtěně náformátovaný disk (rychle) lze efektivně obnovit.


Jinak pokud data cenná nejsou tak možností je několik. Ovšem né každý postup zaručí všechen obnovu dat. Vždy je lepší mít opravdu cenná data mít na disku, cloud a klidně na DVD nestyďte se vypalovat na stará, klasická DVD.... jako záloha cenných dat dobře poslouží při totálním selhání disku!

Mít všechno na jednom obrovském disku kde je TB dat je chyba.
:)
prof.j.v
Junior

Odeslat příspěvekod calebcox 8. 1. 2019 16:31

Hlavne je ale nesmysl pouzivat jeden disk na vsechno, tj, tahat to mezi PC, TV atd.
Vyhrad si disk(disky) na dulezita data, vyhrad si disky na prehravani v TV, kdzy nejsi schopen to delat jednoduseji/pohodlneji po siti atd.

Pokud jsou ta data pro tebe opravdu cenna, obrat se na specializovanou firmu na obonovu dat, sam se o to nepokousej. Napr. http://www.tdp-ontrack.cz/kontakt
calebcox
Junior

Odeslat příspěvekod Jarkh 3. 2. 2019 15:58

Děkuji tedy všem za rady. Disk jsem již zformátoval a dle výsledků kontroly snad ještě poslouží jakožto interní disk, anebo v rámečku jakožto externí.
Jak již bylo uvedeno v prvním příspěvku, jednalo se v zásadě jen o uložené filmy, které holt budu muset stáhnout znovu, neboť zálohu tohoto externího disku jsem již nikde neměl = chybami se člověk učí...Důležitější data (fotky, dokumenty atd) mám na dvou discích, takže tam by problém být neměl.

Jinak co se týče přehrávání filmů uložených na HDD a jejich přehrávání v TV jednodušeji, byl bych jedině rád, pokud by mi někdo poradil. V problematice se vůbec nevyznám, takže nevím, co by bylo nejlepší.
Jarkh
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků