Jak zapojit desku a zdroj - začátečník

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod 4daPeace 17. 5. 2008 21:28

Mám desku Gigabyte MA770-DS3 - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=55195 a zdroj Fortron Blue Storm 400W http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=41021

Zapojil jsem 20+4 pinový konektor do konektoru ATX desky a taky konektor ATX 12V (4 piny) do příslušného konektroru. Počítač (jen deska, CPU s chladičem, grafika, paměť) se po zapojení do sítě nerozběhl. Zkusil jsem tedy vyndat ten 4 pinový ATX 12V a už se to rozjelo, i když mě překvapilo, že se větrák na chladiči CPU takřka netočí a zdroj vydává takový stálý podivný zvuk - odlišný zvuk od typického, takový chrčící... :hm

Takže se chci zeptat, jestli 4 pinový ATX 12V nemám mít zapojen (proč pak je na desce?), jestli mám vůbec mít zapojeno všech 20+4 pinů na ATX, jestli je normální, že větrák chladiče úplně chladného CPU se vůbec netočí a jestli je v pořádku ten chrčivý zvuk?

Díky moc.

P.S: Co jsem zapojil špatně, že počítač zmáčnkutím tlačítka na skříní zapnu, ale už se pak nevypne (ani delším zmáčknutím - je to tím, že nemám zapojen HDD atd.?)?
4daPeace
Junior

Odeslat příspěvekod jirkarubino 17. 5. 2008 23:06

Viz manuál,cituji:
The 12V power connector mainly supplies power to the CPU. If the 12V power connector is not
connected, the computer will not start. Napájení procesoru. To fakt být zapojené musí.
Já taky nečtu manuály při stavění PC, ale já už si to můžu dovolit.
Jinak nejdřív CLR_CMOS,když to nezabere, tak znovu rozebrat a poskládat. Když ani pak ne, tak začít vylučovat komponenty. Spustit jen s jedním pamětovým modulem, bez grafiky atd. Pak to dát do ruky někomu zkušenějšímu.
BTW co statická elektřina?
Zdroj nevím, nejdřív mužeš zkusit jiný ten. Když píšeš že má divný zvuk
jirkarubino
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4daPeace 17. 5. 2008 23:18

Manuál jsem si samozřejmě přečetl, proto jsem zapojil všechno. And computer didn't start at all. A bez toho 12V jo, i když by neměl..
4daPeace
Junior

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 17. 5. 2008 23:26

moze byt vadny zdroj, ako pise jirkarubino, ak mozes, skus to s inym zdrojom...
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4daPeace 18. 5. 2008 00:00

OK, znovu jsem tam zkusil dát ten 12V, vytáhnul jsem a opět zasunul 24pin ATX a voila - větrák CPU se točí, deska pípla, po delším zmáčknutí Power Off se i všechno vyplo a snad i ten chrčící zvuk je pryč, ale tím si nejsem jistý, ptž jsem zapl starý počítač, který je docela hlučný... Jedeme dál...

Od toho zdroje je u jednoho ze šesti molex konektorů vyveden ještě nějaký 4pinový plochý konektor, označený jako P6 - vůbec netuším k čemu. Na desce mám volné PWR_FAN a SYS_FAN1 (SYS_FAN2 a CPU_FAN jsou obsazeny - větrákem, který už byl ve skříni a větrákem chladiče CPU), což je to jediné co mě při pohledu do návodu a na desku napadá, že by mohlo být k tomu - zapojení do PWR_FAN k regulaci otáček zdroje? Akorát jak jsem napsal, ten konektor od zdroje je 4pinový, zatímco PWR_FAN pouze 3pinový (k čemu teda je? Zdroj mám myslím kvalitní), tak SYS_FAN1 je 4pinový, ale zase mi přijde divné zapojovat něco od zdroje do SYS_FAN.

Takže do čeho to mám zapojit nebo to slouží k úplně něčemu jinému? Btw by ke zdrojům mohli dávat nějaký návod, alespoň grafický anglický, když už se v IT oblasti nedodžuje zákonná povinnost českého návodu..
4daPeace
Junior

Odeslat příspěvekod Hanák 18. 5. 2008 00:19

. . . ještě nějaký 4pinový plochý konektor, označený jako P6 . . .
Je to napajanie floppy mechniky - disketovky. Kad memas floppy mechaniku, nepouzi. Urcite nepchaj do FAN konektora, odpalis dosku.

Ked si kupis nove piesty do auta, tiez ti nedaju k nim navod na generalku motora. Zdroj je nahradny diel pre tych co to vedia. Ostatni daju pocitac do servisu.
Hanák
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirkarubino 18. 5. 2008 00:41

Přídavné napájení grafiky, pokud tam ovšem je, jsi určitě taky zapojil, ne?
Zatím vše nasvědčuje tomu, že jsi to doposud nepřipojil k monitoru, jestli ano, je vše OK?
K tomu návodu ke zdroji. Pokud nepoužiješ násilí, tak žádný konektor nedostaneš tam, kam nepatří.
Nevím na co by tedy byl návod třeba. Ale možná se pletu :nenapadne
BTW, není to zatím potřeba, ale představíš nám zbytek součástek PC, které se snažíš probudit k životu? MB a PSU už známe :-))
Jestli tam není třeba další naší dobré rady, třeba nastavení a tak podobně ;-)
jirkarubino
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4daPeace 18. 5. 2008 01:26

Grafiku mám bez přídavného napájení ;-)

Jinak sestava je to víceméně takováto, akorát ten lepší zdroj, který už jsem uvedl, grafika je ve verzi TOP, AC Alpine 64 je s PWM a SATA HDD Samsung SpinPoint S200, který jsem nakonec vzal na doporučení z tohoto topicu - viewtopic.php?f=932&t=1031524 plus některé propriety uvedené v tom stejném topicu (ATA HDD, ATA DVDRW, ATA DVD-ROM - ještě se rozhodnu které tam zapojím)

Obrázek

A k návodům - prostě to je zákonná povinnost, někomu se to hodí, někomu ne, minimálně anglický by měl být. Třeba taková přepěťová ochrana APC SurgeArrest, kterou mám asi 2 měsíce byla taky bez rozumného návodu (na co návod, když je to jenom zásuvka? -> viz. dále) a dodnes nevím, jak funguje - je tam celkem 8 zásuvek, 4 jsou uvedeny jako ALWAYS ON, tedy i když se celá přepěťovka tlačítkem vypne, kontrolní zelená LEDka ukazující, že chrání, zhasne, tak přístroje zapojené v ALWAYS ON jsou stále pod proudem a funkční, narozdíl od těch, které tam nejsou. Ale vím já, jestli jsou stále pod ochranou, když ona LEDka nesvítí (přepěťovka je defakto vypnutá) a v jediném 'návodu' (spíše velmi stručném popisu) na krabici je uvedeno, že přístroje jsou chráněny, jen když LEDka svítí zeleně? Ale tohle je OT. Avšak pokd někdo ví jak to je, ať mi dá vědět, budu jen rád :-)
4daPeace
Junior

Odeslat příspěvekod Hanák 18. 5. 2008 02:19

. . . A k návodům - prostě to je zákonná povinnost . . .
Nechcem sa zastavat vyrobcov. Aj slovensky vyrobcovia maju zákonnú povinnost. Ale ta sa tyka (tak ako ju ty vyzadujes) tzv. samostatnych funkcnych celkov. To znamena napr. pracka, ladnicka, tlaciaren ... nie nahradnych dielov (urcenych vacsinou pre servis). V tvojom pripade je "samostatny funkcny celok" pocitac - musi mat navod, ale zdroj je nahradny diel do pocitaca. Napr. externy harddisk na USB predavany komplet v krabici je "samostatny funkcny celok"- musi mat navod, ale solo len harddisk je nahradny diel do pocitaca. No ale toto ti tvoje problemy neriesi, tak tuto temu koncim. Dokonca si myslim ze spominana "přepěťová ochrana" je "samostatny funkcny celok" (nie je to nahradny diel) a mala mat navod.
Hanák
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 323523 14. 4. 2011 16:11

Dobrý den, chci se zeptat jak mám zapojit tento zdroj http://www.alza.cz/seasonic-ss-500et-f3 ... 2.htm#foto na tuto základní desku http://www.alza.cz/asus-p7p55d-e-d145289.htm
Povedlo se mi to, ale počítač se nezapnul...
323523
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 4. 2011 16:30

PC ve stavu instalace se zapíná např. šroubovákem, tj. zkratováním pinů 7 - 9 na panelu (vedle portu SATA 6) - viz nápis PWR.
Po instalaci OS a zahoření (hw-testy) se umístí sestava do skříně a příslušným kablíkem se propojí čudlík na skříni s těmito piny. Pak teprve bude možno zapínat PC tlačítkem Power. Piny „Reset“ nezapojuj vůbec.
V BIOSu nastav akci stisku tlačítka Power na „none“, pak nebude moci BFU páchat zhůvěřilosti a vypínat PC tímto tlačítkem nebo dokonce resetovat.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tonda-B 14. 4. 2011 17:21

Pokud jak zapojit a ne zapnout, tak ten 4+4-pinový konektor napájení procesoru ze zdroje (4 žluté a 4 černé kablíky) do 8-pinového konektoru napájení procesoru desky (nad procesorem - vyndej tu záslepku 4 pinů) a hlavní 24-pinový konektor zdroje do 24-pinového konektoru desky - vpravo od pamětí.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 323523 14. 4. 2011 18:01

Tak zapojeno, zapnuto, jede ještě, půjde mi nainstalovat windows z http://www.alza.cz/samsung-sh-s223c-cerna-d142272.htm , protože nevim jak...
323523
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tonda-B 14. 4. 2011 18:11

Pokud máš instalaci na DVD a v bootovací sekvenci v BIOSu desky nastavíš jako první CD/DVD, tak hravě.
Tonda-B
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 323523 14. 4. 2011 18:14

Takže jsem to zkusil, ale nějak to nefunfuje :hm
323523
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků