MSI H61M-P20/W8 restarty po update BIOSu

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Akly 11. 5. 2017 08:05

Ahoj,

mám větší problém, po update BIOSu na desce se PC neustále dokola restartuje.

Deska: H61M-P20/W8
https://www.msi.com/Motherboard/H61M-P2 ... o-overview

Xeon 1230v2
2x8GB DDR3 1600MHz
GTX 1060 6GB
SS-500ET
win 7 x64

Svou starou 1155 desku jsem byl nucen vyměnit a jelikož se tyto sockety blbě shánějí, spokojil jsem se s touhle kancl deskou. Po složení PC, zapnutí a nastavení BIOSu bylo vše OK, win najel, proběhlo instalovaní ovladačů, proběhla zkouška hraním nějakých her, zkrátka potud vše v pořádku. Po testu jsem se rozhodl pro upgrade BIOSu, byla tam stará verze 3.1, nová je 3.6. Klasika, stažení na flashku, restart, spuštění updatu (včetně ME) přímo z BIOSu, výběr souboru. Update dojel cca do poloviny, pak restart, pokračovaní updatem ME až do 100% s tím že "updated sucesfully". Pak se PC restartoval a restartovat se už nepřestal. Vždy se zapne, větráky roztáčí cca 1 sekundu, pak se vypne a po asi 3 sekundách se znovu zapne a zas dokola.
Resetoval jsem CMOS, odpojil jsem všechny periferie kromě monitoru a KB, ale k ničemu to nevedlo.

Tenhle křáp nemá dual bios, google vyhodil pár univerzálních rad k ničemu.
Chci se proto zeptat, jestli už se to někomu stalo, kde se mohla stát chyba, popř. jestli tohle srandou je deska lidově řečeno v hajzlu.

Díky.
Akly
Junior

Odeslat příspěvekod soban 11. 5. 2017 10:11

Odpojit všechno co jde nechat pouze jednu ram a pokud musíš mít externí grafiku skusit použít jinou.

Skus reset biosu propojkou a i vyndat baterku a odpojit zdroj na nějakou chvíli.

Stalo se mi že nějaký zbytkový náboj udržoval nějaký HW v nějakém stavu a bios to nechtěl bez odpojení od napájení rozchodit....

Jinak použil jsi správnou verzi BIOSu pro tu konkrétní revizi HW?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Akly 11. 5. 2017 10:34

Prvně, díky za reakci.

Co se týká odpojování a výměna komponent, ještě si s tím zkusím pohrát.

Pokud vím, tak na svých stránkách supportu rozlišuje podle revize desky snad jen Gigabyte. Po prozkoumání stránek není o revizi desky nikde zmínka, i v txt u toho biosu je přímo model desky a ten sedí. Taky počítám s tím, že pokud desce náhodou nabídnu jiný BIOS, zařve na mě že jsem idiot a ne že začne vesele updatovat.
Jen mě zaráží, že deska hlásí při updatu vše v pohodě pak tohle.
Akly
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 11. 5. 2017 10:59

Těžko soudit. Je možné, že si procesor nerozumí s novějším mikrokódem. Pokud máš možnost, zkus v desce jiný procesor, než Xeon.

MSI má také neblahou vlastnost poškodit BIOS při updatu pomocí interního nástroje, pokud přeskočíš verzi, kde byl tento updatován. Paradoxně je bezpečnější flashovat z "DOSu".
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 11. 5. 2017 12:14

Jo, tohle se mi taky jednou na nejake starsi desce stalo (mozna AM2+?). Flash pres BIOS a deska kaput, ale podarilo se mi ho preflashovat pres Boot Block.

Zkusil bych tenhle navod, mel by tam byt AMI Bios:
https://forum-en.msi.com/index.php?topic=65951.0

Idealne flashku, ktera signalizuje cteni a pak zkouset klavesove zkratky.
Motorola Edge 20; HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod Akly 12. 5. 2017 12:55

Díky za reakce.

Zkusil jsem to udělat jak nejjednodušeji to šlo. Desku jsem vytáhl, všechno jsem odpojil, vytáhl, procesor vyměnil za i3 3220, použil jen jednu paměť, zdroj jsem zapojil jiný, ale stále to samé. Fintu s recovery jsem zkoušel taky, ale jak jsem psal, deska vydří zapnutá tak 1 sekundu, ani speaker nehlesne, nic nefunguje, takže mám opravdu radost.

Paradoxní je, že čipset je SandyBridgeový a chtěl jsem updatovat právě kvůli mému IvyBridgeovému procesoru, aby vše jelo hladce.

Reaktore, víš o té vlastnosti poškození BIOSu u MSI něco více? Tohle se mi totiž ještě opravdu nestalo a to jsem flashovai i opravdu hodně staré desky snad s PII a doteď se mi nic neposralo.

Ještě jsem uvažoval, že bych ten bios třeba přepájel, ale nevím jestli to má cenu.
Akly
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 12. 5. 2017 13:40

Za ten čas co si s tím hraješ, plus hledání kde koupit BIOSu + pájení by člověk s průměrnou mzdou měl vyděláno na jinou desku.

Neber to prosím jako urážku, ale prostí fakt, že se snažíš oživit starou low end desku. Být to nějaká AsRock Extreme11 tak bych to možná pochopil ...
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 12. 5. 2017 14:33

Akly píše:Reaktore, víš o té vlastnosti poškození BIOSu u MSI něco více? Tohle se mi totiž ještě opravdu nestalo a to jsem flashovai i opravdu hodně staré desky snad s PII a doteď se mi nic neposralo.

Setkal jsem se s tím u MSI a Asusu. Šlo o BIOSy přidávající podporu nové generace CPU a aktualizace probíhala z hodně staré verze.

Že za tím stojí zastaralá aktualizační rutina je jen můj dohad.

Co se týče obnovy, je několik možnosti - sehnat nový naprogramovaný čip a přepájet ho (nezkušeným nedoporučuji), navštívit příslušně vybavený servis a nechat BIOS přehrát, nebo se pokusit o vlastní obnovu (SPI Flash pinout of JSPI1 on the MSI P7N SLI Platinum, Programátor SPI FlashROM na paralelní port).

A pak je tu možnost koupit jinou desku. ;-)
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků