Umřela deska nebo CPU?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod dr-zelenka 5. 6. 2017 19:19

Zdravím, mám problém, dnes mi PC z ničeho nic nenaběhl. Pokud PC zapnu musím ho vypnout na tvrdo že sítě, na tlačítko nereaguje. Klávesnice nesvítí, monitor nic nezobrazuje. Pro test jsem zkusil druhou grafiku a výsledek je stejný. Deska svítí (zelená LEDka, svítí pokud je deska napojená do sítě), nic pípá. Chladič CPU je chladný. CPU jsem vyndal, deska se chová stejně.

Deska je v záruce, ale jak mám poznat, že to není CPUčkem?

Mám desku poslat na reklamaci?

MB: Asus M5A97 r2
CPU: AMD FX 6300
GPU: Asus Strix R7 370 2GB
PSU: No Name 550 W

Díky za každou radu.
dr-zelenka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 6. 2017 19:53

Vadný CPU AMD jsem za > 30 let IT praxe ještě neviděl, když nepočítám uživateli ulámané rohy na prvních Duronech bez plechového krytu z r. 1999. Stačila k tomu nemotorná instalace chladiče CPU.
Co s tím?
V první řadě bych zapojil kvalitní zdroj.
Funguje?
ANO:
OK
NE:
Diagnostika závady v servisu.
dr-zelenka píše:Mám desku poslat na reklamaci?
MB: Asus M5A97 r2

Jsi si jist, že je ještě v záruce? Vyráběla se AFAIK v letech 2012 - 2014.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr-zelenka 5. 6. 2017 20:16

Zdroji věřím. Ale otestuji. Ano je v záruce kupovaný rok a něco zpět. Jen doufám že deska nevzala i CPU. Proto se ptám zdejších znalých, jestli to odpovídá exnutí desky, ať ji tam neposílám zbytečně. :)
dr-zelenka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 5. 6. 2017 20:20

Nic z Tvého popisu neukazuje na nefunkční MB:
dr-zelenka píše: Deska svítí (zelená LEDka, svítí pokud je deska napojená do sítě)

MB nemůže poškodit CPU, jedině vadný zdroj.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr-zelenka 5. 6. 2017 22:17

Já nevím, ale mě to dost připadá jako problém desky. Tím nechci samozřejmě vyloučit možnost zdroje.

Zítra ještě vyzkouším jiný zdroj. Pak odesílám na reklamaci a uvidím.
dr-zelenka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dr.zelenka 20. 6. 2017 18:56

Deska se zítra vrací z reklamace, standartní věta "Popisovaná závada se neprojevila.", zítra tam znova vrazím CPU a vyzkoužím štěstí.

Momentálně bězím na kombu starého Athlona X2, AM2 desky a DDR2 desek, zdroj jede jako za mlada :-D

Mno, co s tím. To nežeru, že by jen tak chcíplo CPUčko. Overclock byl lehký na 4 GHz, bo nízký VID. Vše běželo jak mělo, teploty v normálu (max 55°C při zátěži v OCCT).

Pokud to nepojede a bude to opravdu CPUčkem tak přemýšlím, jestli je rentabilní tam koupit FX 8300. Nebo už vzít rovnou Ryzen 5, ale jak už jsem říkal ani současné jsem nevyužíval na 100% běžně = nepočítám kompilace a občasný render.
dr.zelenka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 21. 6. 2017 21:14

Bych to CPU nechal někde vyzkoušet. Pak bys měl jistotu...
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr.zelenka 23. 6. 2017 12:02

Takže deska jede. CPU taky. Nevím sice jak, ale vše jede dle normálu.

Napadá mně, že mohlo pomoct resetování CMOS, což jsem neudělal.

Co mně zarazilo, bylo to, že když jsem zkoušel OCCT, tak 3x po sobě vyhodilo chybu hned na začátku. Vše nastavené na STOCKu, zažil někdo něco podobného. Asi to nic neznamená, ale už mám určitou paranoiu... ;-)
dr.zelenka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod spejbl007 23. 6. 2017 13:16

Většinou se takto projevuje vadný zdroj. Prostě nezapnou se 12 V větve. Vytáhnutím zdroje ze sítě se vzpamatuje. Pak se situace může opakovat. Takže spíš bych podezíral zdroj než MB či CPU.
spejbl007
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 23. 6. 2017 13:17

Vzhledem k tomu, že tam je No Name 550W bych se tomu nedivil.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 25. 6. 2017 14:34

Pokud pocitac neprojde ALESPON 24h testem OCCT, nelze o nem tvrdit, ze "jede". Takovy PC je proste porouchany, rozbity, nestabilni ... nebo treba "fujky" ... nebo jakkoliv tomu muzes rikat. Rozhodne vsak nelze rici, ze "jede dle normalu".
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr.zelenka 28. 6. 2017 16:10

Super, děkuji za tip. ;-) Naplánuji výměnu zdroje. Jen mě teď sere, že jsem se tak sr*l s vyvázáním... :grr:
dr.zelenka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Zafrin 28. 6. 2017 16:31

A stačilo se řídit první radou. Vyzkoušet to s jiným zdrojem.
Zafrin
Junior

Odeslat příspěvekod dr.zelenka 28. 6. 2017 18:08

Ač jsem k tomu byl skeptický, tak jsem se jí řidíl, ani s vypůjčeným zdrojem deska nenaběhla. Opravdu muselo pomoct vyresetování CMOS.

Toto byla opravdu relavantní informace.

spejbl007 píše:Většinou se takto projevuje vadný zdroj. Prostě nezapnou se 12 V větve. Vytáhnutím zdroje ze sítě se vzpamatuje. Pak se situace může opakovat. Takže spíš bych podezíral zdroj než MB či CPU.


Vím že milsimr asi němá čas na vypisování, každopádně radu jsem vzal, vyzkoušel a odsoudil (jelikož to neběh), KineCZek zase potvrdil, že takto se nemá při OCCT chovat. ;-)

Ještě jednou velké díky O:-)
dr.zelenka
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků