Výběr MSI desky pro Ryzen R5 1600

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Raptor 15. 9. 2017 07:31

Ahoj,

potřeboval bych poradit s výběrem desky.

Bude do ní osazen Ryzen R5 1600 a paměti G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz CL14 Flare X for AMD.
Grafika tam dočasně bude nVidia GTX 960, později možná GTX 1060. Žádný highend ani SLI nebudu mít.
SSD bude do M.2.
Taktovat nehodlám, možná něco zkusím, ale není to můj obor.

Stále mám dilema, zda jít do B350 nebo mi něco více přinese X370 chipset. Kromě lepšího provedení max lepší USB 3 gen.2.

Desky vybírám od MSI a nemám zájem o ty nejdražší. Prostě přes 4k nejdu.
Tím odpaluju např. i konkurenční ASRock X370 Taichi a ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO.
Nekupuju R7 takže nekupuju ani top desku.

Zbývá mi na výběr toto:
B350 PC MATE
B350M MORTAR
B350M MORTAR ARCTIC
B350 TOMAHAWK
B350 TOMAHAWK ARCTIC
X370 SLI PLUS
X370 KRAIT GAMING

Vím, že někdo rozchodil ty paměti na 3200 na deskách MORTAR i TOMAHAWK. ARCTIC verze nevím, zda je to jen designovka, nebo jsou v něčem jiné oproti základní verzi.

Máte někdo zkušenosti? Mám nějakou desku preferovat, či se ji vyhnout?

Díky
Raptor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 9. 2017 08:02

Já mám zkušenost s GB B350 a X370 Gaming K7. Tam ty paměti jdou.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasar 15. 9. 2017 09:11

Budete rád za 2933MHz stabilně. Samozřejmě s předpokladem aktualizace Agesa 1.0.0.6, ale na vyšší frekvence se nedostanete. Levné desky jsou vyráběné levně, chybí měď i další vrstvy navíc i když je situace lepší, než u konkurenčního Intelu (B350 vs B250). Nedoporučím se vymezit na jednoho výrobce, který není lepší ve zpracování a zdaleka né vše funguje, nebo podporuje. Do dnešních dnů neexsistuje konkurence pro Asrock AB350M Pro4 a Asus Prime B350-Plus. Obě nabídnou funkční IOMMU 2.0, ale zkuste stejnou věc s MSI B350M Gaming Pro a pohoříte. To jisté platí o síťovém čipu, opět problémy už i s VBoxem.

Gigabyte GA-AX370 Gaming K7 nedávno postihla aféra s biosem. Nečo se nepovedlo, testování se odbylo a internet nafoukl problém do větších rozměru. Verze F7a problémem s napětím netrpí a značně se zlepšilo i napájení.
Sasar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Raptor 15. 9. 2017 09:26

Desky, které jsem vypsal, jsou oficiálně podporované/testované na těchto pamětech. Vycházím z QVL https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c14d-16gfx a z Rymem DB https://rymem.vraith.com/basic/post_by_ram

Tedy jediné co mě zajímá je, zda má někdo nějaké pozitivní či negativní zkušenosti s vypsanými deskami, abysh jednu nakonec vybral. Věřím, že desek je hafo, ale mě zajímá aktuálně pouze tento seznam.

Prosím, držte se původního dotazu. Děkuji.
Raptor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PCDaemon 15. 9. 2017 10:00

Ja som na doske ASUS Prime B350-Plus s pamatami Corsair Vengeance 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 CMK16GX4M2B3200C16 rev 5.39, ktore nie su specialne urcene pre Ryzen, dosiahol frekvenciu 3060 a este sa mi podarilo o nieco znizit povodne casovanie
Obrázek
PCDaemon
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 15. 9. 2017 11:12

Aféra je zbytečné velká.... na té K7 šly ty paměti až na 3600CL14 stejně tak na malé GB-AB350N gaming wifi.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Raptor 16. 9. 2017 14:57

GA-AX370 Gaming K7 už je trošku jiná cenová kategorie. Nekupuju R7 abych musel nutně investovat do drahé X370 desky. Nepolemizuju nad tím, že bude kvalitnější, ale pro mě jsou to vyhozené peníze. Tedy proto si myslím, že B350 je pro R5 1600 tak akorát. Jen se nemůžu rozhodnout do jaké desky jít. Potřebuju GA desku s ALC1220? Nebo raději MSI desku s USB-C. Jsou to drobnosti a asi nejsou důležité.

Stabilita BIOSu je nyní celkem vedle. Pokud by došlo k problému, pojedou RAM pomaleji do update BIOSu, nebo desku vrátím a vezmu jinou.

Třeba o tom, jak která deska topí, to se dost blbě hledá v diskuzích. Napájecí kaskáda? Můstky? To nejlépe poradí někdo, kdo s HW přichází do styku.
Raptor
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 19. 9. 2017 06:49

U všech B350 to je docela horké... mrkni někde na netu kde je mají obrázky z FLIRU. Měřil jsme to jen v extrémních podmínkách s přetaktovánou 1800X... tam to letělo dobře nahoru.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků