Představení: AsRock Z370 Extreme4

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Python.p 16. 1. 2018 22:48

Pokud přemýšlíte o stavbě nového PC, jistě jste si všimli, že pro Intel osmé generace jsou na trhu momentálně jeho desky s Chipsetem Z370. No a mě se dostala pod ruku nová AsRock Z370 Extreme 4. Pojďme se na ni podívat.

První pohled:

na první pohled Vás jistě upoutá 12 napájecích digitálních PWM fází pro CPU a také masivní chlazení. Sice to není deska s ambicemi na lámání rekordů v přetaktování, ale na druhou stranu je napájení rubustní a v PC nějakého hráče naprosto dostatečné pro decentní OC za stále nízkých teplot.

Dále si jistě všimnete dostatku SATA konektorů, konkrétně 8 + dvakrát slot m.2, což dává dostatek prostoru pro vaše uložiště, pokud rádi zalohujete internet. :)

Nejde nezmínit gigabitovou LAN, která jistě najde svoje uplatnění pokud máte NAS, nebo více PC a potřebujete přenášet větší množství dat. Třešničkou na dortu je to, že se jedná o Intel® I219V a není zde tedy občas problémový RealTek.

V dnešní době je zde nezbytné USB 3.1 Generace 2 a to jeden typ A a typ C.

Technické parametry (ty důležité z mého pohledu)
- ASRock USB 3.1 Gen2 Type-A Port (10 Gb/s)
- ASRock USB 3.1 Gen2 Type-C Port (10 Gb/s)

- XXL Aluminum Alloy Heatsink
- Premium 60A Power Choke
- Premium Memory Alloy Choke (Reduces 70% core loss compared to iron powder choke)
- Dual-Stack MOSFET (DSM)
- Combo Caps (Nichicon 12K Black Caps)
- Nichicon 12K Black Caps (100% Japan made high quality conductive polymer capacitors)
- I/O Armor

Chipset - Intel® Z370

Paměti:
- 4 x DDR4 DIMM Slots
- Dual channel
- Podporující až DDR4 4333+(OC)

BIOS
- 2 x 128Mb AMI UEFI Legal BIOS with multilingual GUI support (1 x Main BIOS and 1 x Backup BIOS)

Síť
- Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s
- Giga PHY Intel® I219V
- Supports Wake-On-LAN

Uložiště:
- 6 x SATA3 6.0 Gb/s , podporující RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10, Intel® Rapid Storage Technology 15), NCQ, AHCI and Hot Plug (pozor na sdílení linek)
- 2 x SATA3 6.0 Gb/s by ASMedia ASM1061, podporující NCQ, AHCI and Hot Plug
- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), podporující M Key typ 2230/2242/2260/2280 M.2 SATA3 6.0 Gb/s modul a M.2 PCI Express modul až do Gen3 x4 (32 Gb/s)
- 1 x Ultra M.2 Socket (M2_1), podporující M Key typ 2230/2242/2260/2280 M.2 SATA3 6.0 Gb/s modul a M.2 PCI Express modul až do Gen3 x4 (32 Gb/s)
M.2 sloty podporují NVMe jako boot disky a je možné je využít pro Intel Optane a nebo použít AsRock U.2 kit.

Zadní I/O panel
- 2 x anténa
- 1 x PS/2 Mouse/Keyboard Port
- 1 x D-Sub Port
- 1 x DVI-D Port
- 1 x HDMI Port
- 1 x Optical SPDIF Out Port
- 1 x USB 3.1 Gen2 Type-A Port (10 Gb/s) (ASMedia ASM3142) (podporující ESD Protection)
- 1 x USB 3.1 Gen2 Type-C Port (10 Gb/s) (ASMedia ASM3142) (podporující ESD Protection)
- 4 x USB 3.1 Gen1 Ports (Intel® Z370 podporující ESD Protection)
- 1 x RJ-45 LAN Port with LED (ACT/LINK LED and SPEED LED)
- HD Audio Jacks: Rear Speaker / Central / Bass / Line in / Front Speaker / Microphone

Obsah balení:

Občas si říkám, jestli to vůbec někoho zajímá :) Ale dobře… V balení naleznete papírové návody (nestačil by lísteček s odkazem /QR kodém na stažení?), CD s ovladači (Co takhle jen QR?), 4x sata (ty se hodí vždy), krytka zadních I/O portů (bez té by to fakt nešlo), SLI můstek a pak nějaké ty šroubky na M.2.

Detailnější pohled:

Máte v plánu pokořit mýtickou hranici 5Ghz a přitom neusmažit desku? A ke všemu dané CPU na těchto frekvencích dlouhodobě provozovat? Pak vám nezbývá nic jiného, než se dívat po desce s dostatečným napájením, jak po stránce kvantity (počet fází) tak po stránce kvality (tedy jejich kvalita a chlazení).

Máte rádi velké věci? Pak se vám musí tahle deska líbit, hlavně tedy kryt konektorů. Je to, řekl bych, dominanta této desky. Na první pohled Vás rozhodně upoutá.

Jak jsem na začátku zmínil, neměl by být problém s počtem SATA 6Gbps konektorů.

Spodní strana desky je doslova prošpikována konektory, můžeme to vzít hezky postupně zleva doprava. Takže: HD_AUDIO1, CLRCMOS1, RGB, TB1, CHA_FAN2, TPMS1, USB_3_4, USB_1_2, USB_5_6 (zvláštní pořadí, že ano?), COM1, CHA_FAN3/W_PUMP, SPK_PLED1 a PANEL1.
Ještě mezi ATXPWR1 a SATA najdeme 2x USB3.0.

Na levé straně desky, hezky odizolováno od okolí je PuritySound4. Bohužel nemám dostatečně kvalitní aparaturu, abych poznal rozdíl mezi obyčejnou, lepší a nejlepší zvukovkou. Ale když to vezme kolem a kolem, audiofil bude mít stejně nějakou přídavnou. Hluchému to je jedno a hráč bude rád, že má něco lepšího jak každá druhá deska.

Když už jsem zmínil ty hráče, pokud někdo dnes chce hrát na 4k@60FPS, nevyhne se dvěma grafickým kartám. A s těmi si tato deska poradí bez problému. Jednak díky SW podpoře a druhak díky HW. Tedy 2 zesílené sloty PCIs (byť druhý je jen x8)

Zadní porty, těch je víc než dost. Na první místo stavím kombinovaný PS/2 port. Zkušenější vědí proč, ostatním to je celkem jedno, tak mohou tuto informaci zapomenout. Dále zde nalezneme dostatek USB 3.0 a to konkrétně 4. Poté výstupy na WiFi anténu v případě jejího použití a z optických výstupů tu máme VGA (chválím), DVI-D, HDMI. Dále RJ45 a 5x 3,5mm jack pro audio a jeden SPDIF.

Testování:
Teď by mělo přijít povídání o tom, jak a co testuji. Ale protože testovat desky na propustnost RAM, rychlost SATA nebo měření spotřeby desky mi přijde zbytečné, vynechám to. Nebo to vážně někoho v mainstream sektoru zajímá? Chápu to u nějakých mITX staveb s ohledem na co nejmenší spotřebu z důvodu chlazení, ale u desky ve které bude s největší pravděpodobností grafická karta střední třídy + i7K (tedy PC se spotřebou okolo 300W v zátěži), je nesmysl to řešit… tam se rozdíly mezi deskami ztratí.

Jako smysluplné bych viděl maximálně měření teplot VRM při maximálním zatížení, ale protože nemám dostatečně velký soubor měření konkurenčních produktů, omezím se na konstatování, že teploty ani po přetaktování nepřekročili 65°C.

Co je dobré, je funkční SpeedFan :) A to konkrétně PWM na CPU konektoru. A pak DC na CHA_FAN_1 a CHA_FAN_2. Ano jsou tu lepší desky, ale na rovinu, na LN a ULN to stačí.

Závěrem:
Cena této desky spadá krásně mezi ostatní konkurenci, ovšem kvalita je o fous lepší. Podsvícení není tak agresivní jako u konkurence.


Foto dodám v pátek, jak bude lepší světlo. Snad teda, pokud nebude světlo nasvítím a provedu postprodukci.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

DELID na přáni. Více SZ.

Proč není EVO dobrý disk? -> http://bit.ly/2tnhOuq
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků