Základní deska, nebo procesor?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 13. 7. 2018 22:27

Ahoj,
už jsem to tu řešil dřív - mám super vyladěný kancelářský počítač z roku 2007 s Windows XP SP3 a chci ho udržet při životě ideálně napořád, takže už jsem do něj během let nasypal docela dost peněz (asi bych za to měl už herní) a abych nemusel reinstalovat systém, pořídil jsem si několikrát ten samý typ základní desky, jenže všechny už mi došly a PC opět padl a nejde zapnout, respektive větráky běží a disk svítí, ale to je tak všechno. Objednal jsem si tedy podobný typ desky, přehodil to a ono se to chová pořád stejně.

Moje základní diagnostika, když PC umře - vyměním zdroj za funkční a pokud PC nenaběhne, všechno odpojím, a pokud nenaběhne, vyhodím RAM a pokud nenaběhne ani tak, měním desku. Chová se to ale tak, že se PC zapne a začne trvale svítit indikátor HDD a běží větráky, jenže do výstupu na grafiku nejde nic (ani přes externí) a nereaguje ani klávesnice. Jde to jen vypnout tvrdě přes zdroj...

Teď tedy otázka - může odejít procesor? Naběhne BIOS bez RAM? A hlavně, čím ještě to může být, když vyloučíme desku a zdroj? Ta deska je bazarová, ale mám na ni asi měsíc záruku, jenže nevěřím tomu, že by se obě chovaly úplně stejně. V pondělí ještě zkusím koupit nový procesor, našel jsem něco málo na AM2 za slušné peníze.

Zatím jedu na starším čtyřjádru pod W7, ale to se fakt už nedá s tím pracovat...

Díky všem za rady a přeji hezký víkend.
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 13. 7. 2018 22:29

Dejvis-87 píše:Teď tedy otázka - může odejít procesor? Naběhne BIOS bez RAM?

ANO
NE
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 13. 7. 2018 22:35

Díky, takže bez RAM se ani nerozsvítí monitor? Mám tam 2x 2GB, ale že by byly vadné obě? Nenajede to ani s jednou z nich...

Co bys soudil ty, že bude příčina, dle mého popisu?
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 13. 7. 2018 23:56

Může to být zdroj, paměť, deska, grafika, procesor.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 14. 7. 2018 09:04

Pokud chceš radit s HW problémem je základem uvést konfiguraci sestavy (+ specifikaci případných testovacích komponent). Tohle je fórum, ne věštírna.

Dejvis-87 píše:Zatím jedu na starším čtyřjádru pod W7, ale to se fakt už nedá s tím pracovat...

A to proč? Logikou ovládání jsou si WXP a W7 velmi podobné. Pokud je PC pomalé, pořiď do něj SSD. Ten vzpruží i skoro zdechlou herku.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 14. 7. 2018 09:08

Deska vadná být může, nebo může mít verzi BIOSu, ve které není podpora pro tvůj CPU (nic konkrétního jsi neuvedl)... na tvém místě bych se na staré krámy, pokud je nemáš zdarma, vykašlal a koupil si na kancelář něco současného a levného (na nákladný future-proof nákup teď ještě není podle mého názoru vhodná doba - myslím z pohledu technologií). / Reaktivace Windows XP po telefonu obvykle prošla i po výměně za jiný typ desky, pokud se to tedy nedělalo na stejném PK často.

Máš nějaký zásadní důvod zůstat na 32bit systému, nebo jsou to vymazlené XP 64bit :hm . Nevím do čeho jsi sypal ty peníze, když máš jen 4GB RAM, doufám, že ne do kanálu :shock:
-------------
Osobně jsem byl nejvíc spokojen s Windows 2000, ale vracet se k nim už nebudu :D
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 14. 7. 2018 09:19

Ahoj, díky díky, no zrovna v tomto případě není samotná konfigurace asi až tak důležitá, ale procesor je tam Athlon X2 4400+ a původní deska byla MSI K9AGM3, ta nově koupená je MSI K9VGM-V, RAM 2x 2GB (800) a disk WD 400GB S-ATA.

Nejvíc mi jde o to, že pokud budu předpokládat, že zdroj i ta "nová" deska jsou ok a budu doufat, že aspoň jedna z RAM také, tak kde jinde by mohl být problém? Ještě budu shánět nový procesor, ale nevím, a jinak do BIOSu se nedostanu.

Ten počítač už se sekal delší dobu (asi 2 roky) a vždycky tak jednou za měsíc zamrzl, jenže pak už umřel nadobro, tak jsem vyměnil desku za jinou K9AGM3 a na té opět asi půl roku běžel, ale sekal se stále (už to bylo divné a značilo to chybu jinde) a teď umřela i má poslední K9AGM3 a proto jsem šel do té K9VGM-V, ale chová se to úplně stejně - prostě po zapnutí se rozběhnou větráky a svítí naplno indikátor disku, ale výstup na monitor neukáže nic a PC nejde už ani vypnout - jen na zdroji... Jinak vše nad XP je pro mě nepoužitelné, takže pak spíš budu shánět HW, kde mi XPčka poběží.
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 14. 7. 2018 10:10

V čem je problém ti přímo neřeknu, ale ze zkušenosti (servis PC známým atd.) ti můžu říct, že úmrtnost na platformě AMD je mnohem větší, než u Intelu. Nemám to samozřejmě statisticky podloženo, jak říkám, je to jen z mé zkušenosti. Takže pokud chceš zůstat u starého hardware a XP, tak ti doporučuji vyhodit AMD a koupit LGA 775 s P43/45 čipsetem a podporou DDR3 paměťí, do které půjdou Core 2 Quad na 45 nm - např. Q9550/9650 i jejich levnější Xeon verze. Ekonomický aspekt si musíš obhájit sám.

* starší hardware u mě obvykle končilo tak, že AMD - sběrný dvůr, Intel - prodej
PS: a samozřejmě oživit použitím SSD
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 14. 7. 2018 12:14

Tak to je špatné, já to právě zatím vidím na vadný procesor, i když mi ještě nikdy žádný neodešel, ale bohužel nemám jiný na otestování, takže budu muset někde něco sehnat a když to nepůjde, tak bádat dál. O peníze mi až tak nejde, hlavně potřebuju, aby mi ten počítač s XP běžel ještě aspoň 10 let a ideálně bez reinstalu, protože mi jde čistě o ten systém bez ohledu na komponenty - jiný Windows už nedám.
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 14. 7. 2018 14:05

Není řešení ty XP virtualizovat?
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 14. 7. 2018 21:37

Ještě jsem teď narazil na jednu věc - podle specifikace výrobce má ta má "nová" deska podporu pro pouze 2GB RAM na dva sloty, takže je možné, že mi to jednu 2GB RAM v jednom slotu nevezme, i když na různých fórech se píše, že prý dovede až 4GB, což jsem předpokládal, že by měla umět, když ta druhá má 8GB RAM na 4 sloty a je to víceméně jen její lepší verze... Bohužel asi zase nemám 1GB RAMky na otestování, ale i tak by to byl problém, protože ty 4GB pro XP potřebuju i tak...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 14. 7. 2018 21:57

Obě desky mají maximální velikost jednoho modulu RAM 2GB. Do jedné můžeš dát maximálně 2 x 2GB (max 4GB) do druhé 4 x 2GB (max 8GB). Pokud budeš používat 32b XP, mužeš osadit 8GB RAM, ze kterých 4GB necháš pro systém a aplikace a z dalších 4GB vytvoříš RAM disk, který, použiješ jako swap disk (virtuální paměť). RAM moduly 1GB nepotřebuješ.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 14. 7. 2018 23:03

Což o to, mně 4GB (respektive nějakých 3,5GB) v XPčkách stačí, zatímco na PC, kde jsem teď, mám pod W7 10GB RAM a zdá se mi, že to nestačí ani na práci s Lightroom, nicméně ten PC se nezapne ani do BIOSu, takže teď řeším proč to tak je... Až seženu nový procesor, budu vědět víc. Jinak na tomhle čtyřjádru mi to vzalo modul 4GB RAM až po flashnutí BIOSu, jinak stejná situace, ale do tamtoho se ani nedostanu...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zivan 15. 7. 2018 08:14

malay píše:* starší hardware u mě obvykle končilo tak, že AMD - sběrný dvůr, Intel - prodej

Tak to mám asi kliku, protože skoro všechno příbuzenstvo mělo AM2 platformu s 860G a dvoujádrem a až na výměny zdrojů zůstalo vše funkční. Vybíral jsem desky s pevnými kondenzátory.
zivan
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 15. 7. 2018 11:39

Dejvis-87 píše:Ahoj, díky díky, no zrovna v tomto případě není samotná konfigurace asi až tak důležitá, ale procesor je tam Athlon X2 4400+ a původní deska byla MSI K9AGM3, ta nově koupená je MSI K9VGM-V,

to jsem zvědav, jak to chceš rozjet bez reinstallu, původní měla chipset AMD® 690V+SB600, nová má VIA® K8M890+VT8237A
TYhle VIAcké chipsety na téhle platformě stály za prd.

tady je přehled desek, které mají stejný chipset jako ta tvoje původní https://en.wikipedia.org/wiki/AMD_690_chipset_series
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků