Základní deska, nebo procesor?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 15. 7. 2018 14:01

Aha, tak dalece jsem to až nepromyslel - vybíral jsem podle barvy... :-D

Ale vážně, snad se to nějak chytne - pokud ne, budu muset nějak upravit ovladače v safe modu. Už jsem to kdysi dělával s jednojádrem a rozjelo se to, i když ten systém už neběžel tak čistě jako dřív. Jinak teď chci hlavně sehnat jiný AM2 procesor na zkoušku a pokud to pojede, tak ho dám do té původní desky a třeba ještě poběží, pokud to je opravdu procesorem...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod r34ktor 16. 7. 2018 12:24

Obě desky mají speaker. Je po zapnutí slyšet nějaká sekvence pípnutí? Pokud ne, jde o vadnou desku (případně nekompatibilní BIOS), nebo procesor.

Athlon X2 4400+ existuje ve více revizích. Jakou máš zjistíš podle produktového čísla (např. ADO4400IAA5DO). Revize G2 vyžaduje pro korektní funkčnost v K9VGM-V poslední BIOS 1.8. Je otázkou, s jakých jsi ji koupil.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 17. 7. 2018 22:17

Ahoj, tak situace je nově taková - dnes jsem sehnal tři staré procesory na AM2 (každý za 30,- Kč) a jsou to šlupky - jeden Athlon 3500+ a dva 3200+, nicméně deska s nimi běží, ovšem nechová se úplně standardně. Při prvním spuštění se stalo to samé jako před tím - nic se neozvalo, pouze se rozjely větráky a svítil disk. Odpojil jsem tedy přední panel USB a najednou deska naběhla a začal se spouštět systém - řekl jsem si tedy, že to asi bylo tím, ale pak už zase nenajela.

No všechno jsem to zapojil zpět a zkusil jsem ten 3200+ a pod ním to najede skoro pokaždé, akorát je to výrazně pomalejší a také co hůř, jak jsem se obával dle specifikace, běží jen 2GB RAM místo všech 4GB, což je pro mě asi to nejhorší, protože při tom jak systém používám potřebuji aspoň těch 3.5GB co umí XPčka, na W7 je mi i 10GB málo. Ovladače jsem pořešil až překvapivě rychle a systém běží jak má. Co se toho procíku týče, tak jsem zkoušel ty druhé i na té staré desce a žádná změna, takže buď odešel procesor a zlikvidoval i tu původní desku, a nebo tahle "nová" nezvládne 4400+ bez flashnutí BIOSu - ale už to nechci řešit...

Dneska jsem ale v PC bazaru zahlédl nějakou lepší desku s AM2 a vodním chlazením, takže přemýšlím, že možná koupím i tu místo téhle tragické MSI, ale bude to další tisícovka do PC z roku 2005, což mi přijde vtipné, ale dělám to kvůli systému. Už tak mě ten PC stál snad dvojnásobek toho, co mé starší čtyřjádro, a to jenom proto, abych nemusel opouštět XPčka... No uvidí se, a nebo něco od intelu? Snad bych tam ty ovladače podstrčil i tak, ale většinou to nejde tak hladce jako zde...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 17. 7. 2018 23:18

Vůbec nechápu, proč kvůli kancl stroji a XPčkám celej ten zastaralej krám neprodáš a nekoupíš něco normálního. WXP dnes není problém virtualizovat, pokud ti jde jen o běh nějaké konkrétní aplikace.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 18. 7. 2018 00:50

když už budeš kupovat jinou desku, neomezuj se na AM2, ale vem klidne AM2+. Ale jen s AMD chipsetem, rozhodne ne VIA. Celkem solidní bývaly i nForce, ale ty mi po pár letech chcípaly na přehřívání chipsetu.
Zaměřil bych se na Gigabyte a Asus

Každopádně je to bláznovství se držet XP, obzvlášť na nezajímavém HW
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 18. 7. 2018 07:40

Jde mi primárně o chod počítače s mou instalací XP bez restartu 24/7 po dobu mnoha let, bez ohledu na HW, takže virtualizace nepřichází v úvahu. Bylo by to náročné vůbec rozjet, vyhradit si velkou část disku a vytvořit obraz původního HDD s mým systémem. Zkrátka tohle nepřipadá v úvahu.

Jinak jde také o to, jak moc velký problém pak bude na takové desce s procesorem od Intelu rozjet mou stávající instalaci - právě proto vždy vybírám podobné desky. A s tou RAM, na té desce K9VGM-V mám BIOS verzi 1.4, takže zkusím flash na poslední 1.8 a pak se uvidí, zda na tom pojede můj starý 4400+ a především plných 4GB RAM, ale technologicky to asi není moc pravděpodobné...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 18. 7. 2018 08:04

Pokud takto přenášíš OS s programy, je dobré mít uloženou instalaci již připravenou na přenos na jiný hardware pomocí nástroje sysprep. Z pohledu přenosu instalace na jiný hardware je Intel méně problémový než AMD.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 18. 7. 2018 08:38

Dejvis-87 píše: právě proto vždy vybírám podobné desky.

to ale znamená stejný chipset, ne stejnou značku desky, nebo její barvu ...
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 18. 7. 2018 09:32

Dejvis-87 píše:Jde mi primárně o chod počítače s mou instalací XP bez restartu 24/7 po dobu mnoha let, bez ohledu na HW, takže virtualizace nepřichází v úvahu. Bylo by to náročné vůbec rozjet, vyhradit si velkou část disku a vytvořit obraz původního HDD s mým systémem. Zkrátka tohle nepřipadá v úvahu.


Tato tvá argumentace mi přijde jako protichůdný nesmysl, obzvlášť když, cituji: "Jde mi primárně o chod počítače s mou instalací XP bez restartu 24/7 po dobu mnoha let, bez ohledu na HW".

Ano, bylo by potřeba tomu věnovat trochu času a úsilí na vytvoření obrazu (pár hodin max.), ale jakmile to budeš mít vytvořené, v čem by byl problém? Image bude univerzálně přenositelná, takže když ti zdechne jedno PC, vezmeš disk / zálohu image, vrazíš ho do dalšího PC, nainstaluješ VirtualBox / cokoliv jiného a jedeš. Nebo, pokud ti jde o naprosto 100% stabilitu a 24/7 dostupnost, tak si pořiď server-grade řešení - ať už klasická virtualizace přes ESXi hypervizor, nebo nasazení přes tenké klienty skrze VMware Horizon.

Zbytek tvých argumentů je též nesmysl. Problém vyhradit si velkou část disku na image? Za ty prachy, cos do toho nasypal, jsi tomu mohl už dávno dedikovat několik plotnových disků, možná i SSD. "Náročné to vůbec rozjet?" Neznám tak náročné kancelářské využití (obzvlášť pod 32bit WXP), aby to dnešní hardware nedokázal utáhnout ve virtualizovaném prostředí.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 19. 7. 2018 06:56

Tak jsem úspěšně flashnul BIOS na verzi 1.8 a uvidíme, jestli teď pobere můj starý 4400+, nicméně RAM mám pořád jen 2GB, přestože jsou osazeny oba sloty 2x 2GB, takže budu asi muset sehnat ještě jinou desku, jelikož je to málo. Trochu problém je v tom, že potřebuju nejspíš menší, aby se mi vešla do bedny...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 19. 7. 2018 08:09

Promiň, ale přijde mi, že žiješ svým problémem a nevidíš souvislosti.
Doba je jinde.

Co na těch XP provozuješ, že ti jde o tu samou instalaci a XP?

Když nám řekneš důvody, tak budeme moci lépe poradit jak dosáhnout požadovaného výsledku.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milsimr 19. 7. 2018 08:14

X2 4400+ je na K9VGM-V podporován od BIOS v. 1.6, takže tento problém nejspíš vyřešíš.

Co se týče 4 GB RAM; deska K9VGM-V dle specifikací výrobce podporuje pouze 2 GB, takže zde dost pravděpodobně narazíš.

A jinak; kdo chce kam... tazatel si zjevně pro radu nepřišel.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 19. 7. 2018 08:49

milsimr píše:A jinak; kdo chce kam... tazatel si zjevně pro radu nepřišel.

tohle už jsem vzdal ... pokud ten dotaz není nějak arogantní, nebo naopak rádobyvtipný, mám chuť a vím co s tím, tak poradím s tím, na co se ptal. Nemá smysl přesvědčovat někoho do obecně lepšího řešení ...
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dejvis-87 20. 7. 2018 19:57

Logický důvod to nemá žádný, je to o mé duševní poruše - zkrátka to tak musím mít - všechno pěkně na svém místě a nastavené, a když to tak není, tak se cítím neklidně.

Ale to je jedno, vedle mám ještě starší noťas s W7 a na náročnější moderní aplikace nebo na takové, které nemají podporu XP, používám ještě starší herní čtyřjádro, které mimochodem používám i na testování her, které si tam stáhnu, vyzkouším ve stylu dema a když mě chytnou, tak si je pak koupím na PS4, protože na PC se nedá pořádně hrát a občas to padá...

Nicméně W7 a výše je totální chaos bez řádu a nic tak není jak má být, takže si tam jen udělám to nejnutnější (Lightroom & PS hlavně) a jinak jsem na XP, které mi vždy bez potíží běží a často i rychleji než W7 na 4x výkonnějším HW. Řešení ve smyslu upgradu na novější techniku nehledám - všechny alternativy znám a XP mi vydrží ještě desítky let, takže jde jen o HW, který je udrží v chodu - hledám tedy řešení technických potíží, respektive konzultaci možné příčiny problému, který nejsem schopen vyřešit sám, i když je tu velký předpoklad, že je ten problém neřešitelný.

Při výběru desky jsem navíc omezen i velikostí, protože musí být malá, aby se mi vešla do bedny, že ano. Pokud tedy teď někdo nabídne nějaké možné řešení rozšíření RAM, které je za hranicí mých aktuálních znalostí (třeba něco přes PCI port), budu rád, i když je mi jasné, že to asi není technicky reálné - i tak se ale zeptám. Pokud by ta deska uměla 4GB RAM, měl bych problém prozatím uzavřený, protože PC s novou deskou už jinak běží jako dřív, jen výrazně pomaleji a rychlejší procesor už mi nepomůže...
Dejvis-87
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Python.p 21. 7. 2018 19:09

Na PC se nedá pořádně hrát...

Jo, taky jsem dřív, když jsem byl mladej a blbej tvrdil, že 30FPS stačí. Dnes už jsem jenom blbej. A cokoliv pod 100FPS mi nepřijde plynulé, optimálně 165hz co mi dává monitor.

Proto nechápu jak se někomu může dobře hrát na PS/XBOX. Chápu faktro pohodlí, tedy to že si koupím hru, sednu do křesla dám si pivko a parim na ovladači třeba s ženou. Nebo proti ní :D taky chápu prémiové hry.

Ale co nechápu je to jak konzolisti tvrdí, že 60FPS stačí. Možná jen proto, že nehráli / neviděli lepší monitor s více Hz panelem.

Znám lidi co mají oboje. Ale PS/XBOX mají na "párty" hry a trpí u toho.

Ať nejsem jen OT, kdybys nám prozradil co a jak se snažíš rozběhat fakt by jsme ti byly schopni lépe poradit. :)

A co nějaký singleboard PC? Nebylo to řešení?
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků