Stará deska umřela? A jakou novou?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod S0D4 2. 11. 2018 21:41

Dobrý večer, přátele!

Mám sestavu poskládanou podle zdejší rubriky sestav (červen 2015).
Intel Core-i5 4690k
Asus Z97 progamer, intel Z97
MSI R9 280 3G
HyperX Fury black DDR3 1600 2x4GB

3 diskové jednotky, 2 HDD WD po 1TB a 120GB SSD Patriot Blaze
Optická blu-ray mechanika

V týdnu jsem měl úplný zámrz, během práce zničeho nic na monitoru jen proužky a žádná odezva na jakýkoliv vstup. Nakonec nezbylo nic než tvrdý reset. Po opětovném zapnutí naběhnou chladící ventilátory, dioda boot svítí, ale žádný signál na monitoru ani z grafické karty, ani přímo z výstupu základní desky (Jak DVI tak HDMI). Monitor funkční, zkouška s notebookem. USB výstupy pod napětím, podsvícení klávesnice funguje, kontrolky num, caps svítí. Dioda HDD při pokusu o start zabliká. Diskové jednotky fungují, po propojení s notebookem přes USB-SATA adaptér se dostanu i na data. Bez grafického výstupu s počítačem sám nepohnu a každý servis mi říká, že základní desku mi nedokáží diagnostikovat (WTF?). Nakonec jsme se s kolegou ajťákem shodli, že deska je asi opravdu konečná a nejjednoduší bude komponenty ozkoušet na nové. Já jen doufám, že "jen" deska. Myslíte si totéž? A Teď druhá otázka, čím ji nahradit? Před Vánocema se mi to vůbec nehodí, do toho hrozí stěhování, ale mám spoustu práce a na notebooku je to naprd, potřebuju svou velkou mašinu. Tahle byla asi za 5, tak jestli nová bude taky tak nějak, zatlačím slzu a budu se modlit, že to s ní všechno pošlape, už začínám být zoufalý...

Děkuji vám všem předem za reakce
S0D4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 11. 2018 21:51

Presny model, vykon a STARI napajeciho zdroje? Beru to tak, ze ja sam menim zdroj vzdycky nejpozdeji jeden rok pred koncem jeho zaruky. Letos jsem treba vymenil kvuli designu (potreboval jsem nutne bily - to tady ted neresme :D ), takze dalsich 8,5 roku mam klid a pak prodam zdroj s rocni zarukou. Toto je ten nejlepsi zvyk, jaky muzes vuci pocitaci ziskat.

Demontaz graficke karty fyzicky ze skrine jsi zkousel? Reset CMOS po demontazi karty? Bez grafiky s jinym napajecim zdrojem?

Prouzky dela obvykle graficka karta, nikoliv deska. Nerikam, ze to deskou nemuze byt, ale vetsinou je to kartou a po kratke dobe nakonec zacne zlobit i nova karta, takze nakonec skoncis u zjisteni, ze Ti obe dve karty "byly odejity" spatnym zdrojem.


Ale na dalku se to hodnoti fakt spatne.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S0D4 2. 11. 2018 22:20

Corsair CX Builder Series 600W (btw. černý), celá sestava byla funglovka, takže 3 roky a 5 měsíců max. Samozřejmě jsem zkoušel demontovat úplně všechno a nechat jen holou desku s procesorem a pamětí, jestli mi naběhne aspoň bios (po resetu), ale monitor hlásí NO SIGNAL na HDMI i DVI (VGA kabel jsem ani nehledal)

edit: nemám v šuplíku žádný rezervní zdroj...
S0D4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 2. 11. 2018 23:41

Tady jde o to, ze novou Z97 desku asi nesezenes a jit do bazarove je vzdy riziko. Jenze novou Z370 + i5 8xxx vyjde draze mj i kvuli DDR4.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S0D4 3. 11. 2018 12:22

No, Z97 už neseženu, to už jsem taky zjistil. A teď zjišťuju, že ani 1150 patici moc ne-e. Moje zoufalství se prohlubuje, na novej procák teď mít nebudu... :'(
S0D4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 3. 11. 2018 12:44

To zcela chápu. Bohužel mě moc nenapadá řešení.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod The Shitman 3. 11. 2018 12:45

Holt nezbyde než jít do rizika a vzít jetou desku z Aukra nebo Bazoše. Ceny těch použitelných se ale taky drží docela vysoko.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S0D4 3. 11. 2018 14:18

co říkáte na variantu vzít levnou novou s paticí 1150, na kterou bude aspoň záruka, já budu moct pracovat a na jaře snad budu moct nahodit novou desku s procesorem a na starou hodit akorát paměti a HDD a věnovat nějakému nenáročnému příbuznému?
S0D4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milsimr 4. 11. 2018 12:02

Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S0D4 5. 11. 2018 18:13

Tak vážení, posun. Sehnal jsem maníka, co vzal můj počítač na diagnostiku. Volal mi asi po dvou hodinách, že grafika je kaput, zkoušel to na jiné desce s jiným zdrojem. Můj počítač normálně naběhnul do biosu. Když jsem se ptal co udělal, že mě to nenaběhlo, řekl mi, že nic neudělal, prostě samo. Možná zná nějaké woodoo, nebo já nevím, zítra si to jdu vyzvednout, tak mi snad řekne víc. Teď mám trochu radost, že to je jenom grafika, trochu smutek, že odešla grafika a připadám si jako blbec, že jsem na to nedokázal přijít a nevím proč...
S0D4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Python.p 5. 11. 2018 18:17

Občas jsou i v IT věci mezi nebem a zemí... :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 5. 11. 2018 18:20

No já to ale psal, se to vidím na kartu... ;)
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S0D4 6. 11. 2018 20:42

Tak ho mám doma. Grafická karta leží na parapetu, podržte za ní prosím minutu ticha :-S
O opravě žádné nové informace. Oholil to jako já, jen deska, procesor a paměti a normálně spustil do BIOSu. Měl jsem si vzít jeho fotku a tý bedně to ukazovat... Ale aspoň vím 100% co tomu je, za 2 stovky mi to stálo, sám bych to neměl jak ověřit.
Počítač jsme dlouho ukecával ke startu, pořád dokola Inaccessible boot device. Asi na třetí nebo čtvrtý pokus, když si na tom automatická oprava vylámala zuby a cédéčko mi řeklo "nekompatibilní verze systému windows" jsem to jako poslední možnost spustil do nouzového režimu a od té doby najednou běhá bez protestů.

Vím, že do tohohle vlákna to úplně nepatří, ale když už jsem vyřešil většinu problému, doporučíte mi nějakou vhodnou náhradu za tuhle kartu? Já v tom vůbec neudržuji nějaký přehled a výběr je pro mě španělská víska :-))
S0D4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 6. 11. 2018 21:21

Otázka peněz. 6-14k ( 580 - 2070)
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KineCZek 6. 11. 2018 21:45

Ten boot byl afaik jen nevhodne zvolenym legacy/uefi. Potom se to chova jak popisujes.


Grafiku zalezi jaky chces vykon. RX580 by mohla naroky splnit, navic Radeona jsi uz mel ... i tak ale nouzak a DDU pro jistotu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků