Ceny pamětí ram - budou dále padat nebo je čas na koupi?

Vše o základních deskách

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod nody.nody 13. 4. 2019 17:05

Spadly už ceny pamětí ram na svoje minima z předchozích let? (2015 nebo 2016 nebo kdy byla ta cena velice nízká)? Dostaly se už ceny na tuto uroven a vyplatí se ted koupit RAM nebo je předpoklad že ceny budou ještě padat...?

Dělám mimo jiné grafiku, momentálně mám 16 GB RAM a zatím to stačí ale už ted tu a tam bych ocenil více RAM ale není to nic fatálního (zatím), ale pravděpodobně bude, řekněmě tak zs 2 roky... Pokud jsou ale ted už ceny na minimu tak je docela možné že za ty 2 roky zase budou naopak někde blíže maximu... takže by se RAM vyplatilo koupit teď...

Co myslíte pujdou ceny RAM ještě dolů nebo to minimum je už ted a do roka do dvou to bude už jen růst...?

Konkrétně uvažuji o koupi 32 GB RAM DDR4 (2x16 GB moduly) okolo 3000 MHz.
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 13. 4. 2019 17:28

1. Budoucí vývoj cen pamětí nikdo nezná. Ceny můžou dále klesat, výrobních kapacit pro rok 2019 je prý přebytek, ale stačí, aby vyhořela jedna továrna nebo se orientovala na nějaký lukrativnější sortiment a doslova ze dne na den bude vše úplně jinak.

2. Je taky dost dobře možné, že za 2 roky budeš mít úplně jiný počítač a DDR4 paměti s dnešními kapacitami a/nebo frekvencemi už v té době budou pro pracovní stanice mimo mísu. V roce 2021 nebo 2022 se už očekává nasazení DDR5 i do běžných počítačů...

Jestli ti více paměti výrazněji pomůže už teď, tak je kup teď. Za dva roky taky budeš možná shánět 64GB, protože 32GB budou potřebovat Windows pro sebe :D .
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod nody.nody 14. 4. 2019 11:16

A jsou ceny už ted na urovni minimálních cen z miunlých let...? nebo ještě ne?
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 14. 4. 2019 11:33

To jsou mi otázky. Historii cen zboží lze najít na cca 3 kliky na internetu.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod nody.nody 15. 4. 2019 10:15

Ne nejde. Na heureka jsou některé paměti které prostě tu historii nemají. NAvíc se to může lišit modul od modulu (spíše kapacita od kapacity) a já opravdu už HW roky nesleduju, vždy se začnu zase jen více zajímat o aktuální dění když potřebuju něco koupit. Předpokládám že tady je spousta lidí co se o to zajímají, obzvlástě když hodně lidí čekalo na upgrade na příchod nových AMD CPU a sražení pamětí ram... Tzn tady o tom vědí lidé více. Proto jsem se zeptal

Co je na tom tak těžkého pochopit..??

CO jsem se samozřejmě díval na ceny na heurece tak se zdá že ceny JIZ spadli na uroven let miunlých... Podle jejich grafů... jenže mě se to u těch mých modulů (2*16 GB) nezdá. Čekal jsem větší propad, tyto "větší" moduly zlevnují méně než menší neco o co se jedná?

Může mi tedy někdo probůj potvrdit nebo vyvrátit že jsme s cenama Ram na urovni minima z předchozích let?
Díky
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 15. 4. 2019 10:33

v té "díře" kdy byly paměti RAM "za levno", jsem kupoval 8GB za litr a to se psal rok 2016.... což je i teď cca.. takže jestli je potřebuješ, koupil bych

PS doporučuji např tento článek a ano... zabralo to tak asi 5s na googlu.
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 15. 4. 2019 10:48

3kliky ... netřeba se vztekat. Resp. vztekat se můžeš, ale to je to asi všechno.

KineCZek

Odeslat příspěvekod nody.nody 17. 4. 2019 11:31

Jééé... tak ten článek vidím poprvé (ironie). 3 měsíce starý článek.... Který je pouze PREDIKCI co se ASI stane...

Tož tak...

...
Fakt až tak blbej nejsem...

Ale jinak díky za potvrzení (snad poprvé v tomto threadu(!)) že ceny jsou aktuálně skutečně tam kde byly v minulém "levném období"... Osobně to asi risknu a ještě pár měsíců počkám...
nody.nody
Junior

Odeslat příspěvekod Kaulik 17. 4. 2019 12:14

nody.nody píše:Fakt až tak blbej nejsem...

sorry ale citace přímo ze článku, co jsi prý četl:

Paměti RAM na trhu v posledních letech projely přímo horskou dráhu, alespoň co se týče vývoje cen. Můžeme si ukázat například moduly Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3000MHz PV416G300C6K, které přišly na trh už v roce 2015 s počáteční cenou kolem 4500 Kč s daní. Ta o rok později prudce klesla na 2300 Kč, což je stále i rekordní minimum, aby pak v dalším roce zase stoupla, a to k pěti tisícům korun.

když rozkliknu odkaz, na ram, vidím cenu 2455,- Kč.. když v historickém minimu byli na 2300,- Kč.. asi je to pro mě dostatečně vypovídající fakt..
i7-7700k@4,9GHz + NH-D14 | MSI Z170A XPOWER GAMING TITANIUM | Kingston HyperX Savage@3100MHz 16GB (2x8GB) | Gainward GTX980 phantom | RM550x | FD R4 | Transcend SSD370S 256GB | NVMe SSD PM951 256GB | NVMe SSD EVO970 500GB
Kaulik
Moderátor

Odeslat příspěvekod KineCZek 17. 4. 2019 14:10

Ja kupoval 32GB 2400MHz za 3200Kc v 07/2016. 800/8GB tehdy byla naprosto bezna cena. (Bavim se vcetne DPH.)

KineCZek