Samsung 225BW - rada ohledně napájecího zdroje

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod R4YNE8 15. 9. 2018 14:02

Rád bych si nechal poradit od někoho zkušeného, který se dobře vyzná v opravě starších LCD monitorů. 8-)

Mám Samsung 225BW (TN, 22", 1680x1050, DVI, D-Sub), který má za sebou několik let provozu (tudíž je jeho současná tržní cena minimální, ale velikostí a ergonomií stále dostačuje) a před pár dny bylo jeho podsvícení, ze dne na den, na velice nízké úrovni a někdy se stávalo, že se OSD menu při změně výstupu zaseklo a monitor musel být vypnutý přes vypínač na zdroji a znovu spuštěn, aby tabulka z displeje zmizela. Nyní již monitor nenaskočí vůbec. :-\

Zobrazí se tabulka způsobu připojení, modrá dioda spuštění svítí a potom je pouze černá obrazovka. Mám vyvedený D-Sub kabel k notebooku a DVI kabel k druhému počítači (přepínám mezi výstupy) a ani jedno nefunguje. Takže špatným konektorem to být nemůže. Zkoušel jsem monitor ještě na mém hlavním počítači a tam taky nefunguje v zapojení DVI.

Monitor jsem rozebral s tím, jestli náhodou neuvidím některý z elektrolytických kondenzátorů nafouklý nebo vyteklý. Co jsem se dočetl, tak je to běžná vada starších monitorů. Bohužel na plošňáku jsem nic viditelného nenašel (kondenzátory, cívky, spoje vypadaly naprosto OK a ani nic "*****ělo" spáleninou :hm).

Můj dotaz je, zda by mi byl někdo ochotný detailně napsat, jak mám ten zdroj proměřit a případně si zjistit chybu, jestli je to opravdu tím než ho vyhodím. Jsem v tomhle celkem lajk, ale měřák doma mám a pájku (mikro, trafo) taky. Občas si něco zaletuju... Vzhledem k ceně samotného monitoru by se mi to dávat opravovat nevyplatilo a vyhodit mi ho je líto.

Předem děkuju za rady, tipy. ;-)
R4YNE8
Junior

Odeslat příspěvekod pohodar23 15. 9. 2018 22:36

Neodešly tam jen podsvitové lampy? Posviť si na ten displej třeba mobilem, zdali neuvidíš obraz.
pohodar23
Junior

Odeslat příspěvekod R4YNE8 12. 10. 2018 10:12

Monitor jsem si sehnal už nový, ale nedalo mi to a dneska jsem zkusil monitor zapojit znovu. OSD menu se zobrazilo a reagovalo na tlačítka, obraz byl černý. Po asi 2 minutách se OSD menu trochu graficky rozsypalo a menu se zaseknulo na stejném bodě bez reakce na mačkání tlačítek na monitoru. Vypnul jsem monitor přes vypínač a následně znovu zapnul a obraz už normálně funguje. Čím by to mohlo být? Kondenzátory neudrží kapacitu? Nebo je problém někde jinde? DVI/Dsub kabel funguje i na novém monitoru, takže kabely jsou ok. Chápu, že když to člověk nevidí, tak se těžko něco radí, ale je mi to divné. Kdyby nefungoval vůbec, zkusil bych přepájet ty kondenzátory a bylo by. Takhle je mi do toho líto hrabat, když to vlastně funguje. :D
R4YNE8
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 12. 10. 2018 11:45

Oprava výměnou zdroje.
IMHO se to nevyplatí:
prehistorický TN panel.
Milan
Milanr1
Pokročilý