IPS vs VA

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod desann 6. 10. 2012 15:16

zdravim, riesim problem vyberu 24" full hd monitoru a neviem pre aku technologiu ci ips alebo va sa rozhodnut. tn nechcem.
monitor budem pouzivat na filmy, web, obcas hry (ale nie som nejaky profi gamer aby som vyzadoval nulovu odozvu...)

doteraz som bol, podla toho co som o tom pozistoval, presvedceny o VA. konkretne o modeli Philips 241P4QPYES.

paci sa mi ze tato technologia poskytuje oproti ips peknu ciernu, vysoky kontrast a tiez verne rozbrazenie farieb. s odozvou (nemyslim teraz papierovu ale nameranu) viem ze je to horsie, ale pri niektorych modeloch ako napr tento philips si este nemyslim ze by to bolo pre mna tak zavazne...

AVSAK... dneska som natrafil na jedno video kde boli porovnane ips a va monitory a ich zobrazovanie:
http://www.youtube.com/watch?v=BCzWRitmGwY
a tu neviem.. ten VA mi pride podla mojho vkusu nejaky moc jasny, dokonca mi pripada ako tn, ips ma narozdiel od neho farby krajsie a preto zacinam znovu pochybovat...
proste keby mam podla tohto videa povedat ktory monitor chcem - je to ten ips.

som totizto rozmaznany rentina displejom na mojom iphone a preto by som najradsej zvolil nejaky monitor do 250 max 300 eur ktory by dal aspon podobnu kvalitu zobrazenia. (rozlisenie samozrejme na mysli nemam)
desann
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 6. 10. 2012 20:25

Jako univerzal bych bral asi ips.
co do barev pocitej s plnohodnotnym zobrazenim sRGB a 8bit, vice tak levny panel neda.
na tyhle veci to staci. (ono ty retiny taky vice nedaji...)
ips se mi libi vice pri pohledech z uhlu, najdi si nejake srovnani.
cernou bych neresil, va to neni, ale dnes je cerna znatelne lepsi, nez u starsich. Viz vetsina lepsich lcd televizi.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod desann 6. 10. 2012 22:24

a ako ips monitor pre moje ucely by si mi mohol nieco poradit?
najradsej by som sa zmestil do tych 250eur ale ak by existoval nejaky fakt s dobrym pomerom cena/vykon a bol by aj drahsi tak neva..,.. kludne 350 by som zan este dal ale len v pripade ze by sa to ozaj oplatilo a ze by to pre mna ako bezneho uzivatela malo zmysel...

moj momentalny favorit:
http://www.alza.sk/23-philips-235pq2eb-d329405.htm

edit:alebo este mozno drahsi
http://extrahardware.cnews.cz/nec-multi ... 00-kc-test
len tu hovoria ze ma vyssiu odozvu.. myslite si ze to este nebdue tak kriticke? alebo radsej zvolit lacny philips. predsalen by som si rad aj dobre na nom zahral :D
desann
Junior

Odeslat příspěvekod x_based 7. 10. 2012 00:56

Pouzivam VA technologie zhruba 3 roky, a je to cim dal tim horsi. Barvy, kontrast, cerna super. Problem je rovnomernost podsviceni a prosvitani v tmavych scenach pri pohledu z jineho nez primeho uhlu. Soucasne mam GW2750HM (4ms), kluci udelali fakt pokrok v odezve ale z her nebudete mit dobry pocit, porad se to maze. IPS nevim ma papirove horsi odezvu nez VA, a mensi kontrast. Dnes je celkem problem sehnat kvalitni TN panel a navic se uz moc nerecenzujou.
x_based
Junior

Odeslat příspěvekod _honza_ 7. 10. 2012 08:27

desann píše:a ako ips monitor pre moje ucely by si mi mohol nieco poradit?
najradsej by som sa zmestil do tych 250eur ale ak by existoval nejaky fakt s dobrym pomerom cena/vykon a bol by aj drahsi tak neva..,.. kludne 350 by som zan este dal ale len v pripade ze by sa to ozaj oplatilo a ze by to pre mna ako bezneho uzivatela malo zmysel...

Nejlepší poměr cena/výkon má http://www.alfacomp.cz/php/index.php?ei ... chSubmit=1 Podívej se do starších příspěvků je o tomto modelu již hodně napsáno. Podle Administrátora zdejšího fóra i odezva vyhovuje nejnáročnějším hráčům, má to ověřeno (musí to být model IPS235P). Nám doma nevadí i odezva u IPS235V, nebo IPS231P, žádný ghosting nepozorujeme.
NEC MultiSync EA232WMi je téměř za dvojnásobnou cenu a obrazem nijak nepřevyšuje kvalitu LG IPS.
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod Milanr1 7. 10. 2012 09:06

K těmto účelům
desann píše: na filmy, web, obcas hry

nejsou vhodné panely xVA pro příliš dlouhou odezvu.
Bohatě stačí jakýkoliv TN, optimálně Samsung.
Nevýhoda = jediná:
degradace barev při pohledu z ostrého úhlu.
Jestliže se díváš na LCD vždy kolmo, je TN panel pro Tebe ideální.

Pokud nemáš citlivé oči a potřebuješ sledovat monitor z různých úhlů, pak IPS.
Nevýhody IPS:
- pomalejší odezva než TN;
- nezobrazí celé barevné spektrum - místo černé jen fialové odsdtíny => nelze zkalibrovat;
- příliš ostrý jas i při nulové pozici => nepoužitelné v noci bez protisvětla;
- vysoká spotřeba, nejvyšší ze všech typů panelů;
- vyšší cena než TN.
V testech levných filmových LCD v posledním Computeru zvítězil NEC Multisync P232W:
http://www.necdisplay.com/p/desktop-monitors/p232w-bk
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod desann 7. 10. 2012 10:27

praveze o IPS som sa docital ze ich hlavne + je verne zobrazenie farieb.. a ten NEC co som poslal ma podla recenzie dobru ciernu porovnatelnu s VA
desann
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 10. 2012 10:35

LG 235P je lepsi, nez 231, 234 i 237.

Osobne bych omrknul i U2412.
Don't think you are. Know you are.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod alfah4ns 7. 10. 2012 10:46

Pokud VA, tak nějaké kvalitnější monitory.
Levné kousky někdy trpí sléváním tmavých odstínů do černé a některé mají i více ustřelené barvy by default. Vždy si raději projdi recenze, např. na extrahardware máš kvalitní české, kde měří i sondou.
ty LG mívají většinou slušně vytvořené sRGB profily, takže už jen tak jak jsou se hodí např. na i webgrafiku (kde se i tak dělá jen v SRGB), pokud s tím nebudeš upravovat profi foto ze zrcadla (kde bych radil nějaké 10bit Eizo), tak by tě ten panel neměl zklamat.

Na 24 FHD bych se vykašlal a bral 23.
Když už příplatek, tak 24' 1920x1200, tzn. 16:10. Na práci +, u filmů, her je to asi jedno, takže asi tak.
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod desann 7. 10. 2012 12:08

chcem to na obycaje multimedialne vyuzitie. nie som v tomto odbornik cize ak monitor nebude mat nejake vyrazne nedostatky (velmi zle podsvietenie, silny ghosting a nehratelnu latenciu) tak by mal byt ok.
ale ako hovorim nie som profesional a ani nejajky velky gamer ze by som vyzadoval velmi nizku.. (teda aspon myslim).
Ide mi hlavne o kvalitne verne farby, peknu ciernu + co naj kontrast v ramci moznosti IPS.
(co splna asi ten nec, len zas ma horsiu odozvu vdaka absencii overdrive, neviem nakolko by mi to v praxi vadilo..)

vyssie rozlisenie ako 1080p nechcem. musi to byt 16:9, aj preto nie ten dell.
23" moze byt uplne pohode, aj tak vacsina ips v tomto rozliseni je 23ok.

dalsi celkom zaujimavy.. co hovorite?
http://www.alza.sk/23-eizo-ev2335w-bk-e ... 273914.htm

alebo tento, sice je uz dost drahy a dizaj sa mi moc nepaci, ale ak by to bol fakt smart buy tak by som priplatil a vzal ho.,.
http://www.alza.sk/23-eizo-fs2332-bk-ec ... 294142.htm

ale stale si hovorim ci to ma vobec nejaky zmysel kupovat tieto drahsie a nezobrat radsej ten lacny philips popripade nec. lebo recenzie toho philipsu su pozitivnejsie, ma nizku latenciu, obraz vraj tiez pekny... neviem... aby nakoniec 200 eurovy monitor nebol lepsi pre moje poziadavky ako monitor o stovku a pol drahsi...
desann
Junior

Odeslat příspěvekod easyman 7. 10. 2012 13:01

já mohu doporučit Philips 235PQ, který jsi tu zmínil, perfektní monitor ;-)
easyman
Junior

Odeslat příspěvekod alke 7. 10. 2012 13:31

tady se můžeš podivat na testy Eizo(ale i jiných)
http://www.prad.de/new/monitore/testberichte.html
alke
Junior

Odeslat příspěvekod desann 7. 10. 2012 13:38

easyman píše:já mohu doporučit Philips 235PQ, který jsi tu zmínil, perfektní monitor ;-)

u tohto monitoru by bolo vsetko ok, len neviem ako je na tom so zobrazenim farieb. teraz ma nezaujimaju vysledky testov ale skor tvoj subjektivny nazor na ich sytost, vernost a hlavne ci ma peknu ciernu. ked to porovnas napr s nejakym obycajnym TN monitorom alebo zas o nieco drahsim IPS..
desann
Junior

Odeslat příspěvekod easyman 7. 10. 2012 14:45

tak já moc zkušenosti s jinýma LCD nemám, doma máme ještě 2 staré 19" TN a předtím jsem měl 22" TN Samsung ten už byl lepší, ale stejně tento IPS Philips má barvy o mnoho lepší a černá je pěkně černá :) to musíš sám vyzkoušet, kdyžtak ho můžeš do 14 dnů vrátit
easyman
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 7. 10. 2012 15:26

desann:
Společnost LG-Phillips je jedním z největších výrobců IPS LCD.
(jsou docela v pohodě a ano, na 99% je tam stejný panel, jen jiná elektronika :) )
.
alfah4ns
Ex-moderátor

Odeslat příspěvekod desann 7. 10. 2012 16:15

ten LG 235P patri k tym najlacnejsim IPS, tak neviem ci by to bola dobra volba... nehovorim ze za jeho cenu je zly, to urcite nie, ale monitory od 200eur vyssie by mali byt uz inej urovni nie? opravte ma ak sa mylim...

moji naj favoriti su asi ten philips 235 alebo nec EA232WMI....
i ked ten LG 235P uznavam ze podla recenzii je fajn ale ako hovorim nechcem zas brat z nej najnizsej triedy...

este je vraj velmi dobry NEC Multisync P232W ale ten mi uz pride dost drahy... neviem ci to ma zmysel obetovat viac nez 400 eur do monitora pre mna ako bezneho uzivatela ktory sa chce v podstate len kochat peknym obrazom.
desann
Junior

Odeslat příspěvekod _honza_ 7. 10. 2012 19:00

desann:
LG již prodává technologii budoucnosti OLED, zde velikost 55“: http://www.euronics.cz/televize-lg-55em ... 0/p305377/ , zaváděcí cenu 23“ panelu odhaduji na cca 15 tis. Kč.

LG dlouho má přední místo ve vývoji IPS, zdokonalila původní IPS modelem S-IPS, kde již byla přijatelná odezva pro hráče, kontrast i černá. Svým neustálým vývojem se dnešním moderním IPS přiblížila v r. 2005 zde výsledek vývoje: http://www.tftcentral.co.uk/downloads/e ... _s-ips.pdf LG své prostředky dává více do vývoje, než do marketingu.
I dřívější technologii CRT monitorů zvládla k dokonalosti. Jedině obrazovka LG Flatron FXXX měla přední sklo dokonale rovné vně i zevnitř, maska monitoru měla lepší vlastnosti než tzv. Trinitrony, monitory měly nepřekonatelnou antireflexní vrstvu, tím spojenou hloubku černé atd. atd., a to vývoj barevných obrazovek započal někdy v 30. létech minulého století.....
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod desann 7. 10. 2012 19:58

v tom sa nehadam. ale znepokojuje ma furt vec- ze tu sa jedna v podstate o najlacnejsiu triedu LG.

v recenzii
http://www.svethardware.cz/art_doc-5B17 ... 6394C.html
obstal sice celkom dobre ale aj tu sa najdu nejake vacsie nedostatky ako napr zle podsvietenie (co mozno zavisi kus od kusu)

a dokonca autor recenzie v komentaroch odporuca viac philips pred nim
Například u monitoru Philips 235PQ2EB http:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-DCC5E79C12D869D3C1257A28003BDA3D.html je konstrukce o dost lepší a cenově není monitor o mnoho dražší. Navíc má i jiné přednosti.

ale zrovna ta konstrukcia ma az tak nezaujima..

okrem ineho philips dostal ocenenie smart buy... tak neviem veru...
desann
Junior

Odeslat příspěvekod _honza_ 7. 10. 2012 21:30

desann:
Ty recenze od Pavla Kováče beru s velkou rezervou, ale např. zde se již poopravuje a doporučuje: http://www.svethardware.cz/art_doc-F507 ... 86018.html píše: „LG IPS235P patří k těm nejlepším, co můžete na našem trhu najít.“ IPS235P zde není v laciné třídě! Je zařazen mezi mezi monitory v cenové relaci okolo 10 tis.
Zde zase Mirek Jahoda podsvícení IPS235 dobře hodnotí, ale neodpustí si poznámku „může jít však jen o štěstí na kus v případě LG“: http://extrahardware.cnews.cz/recenze-l ... strana/0/3
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod desann 8. 10. 2012 15:34

no uz som skoro rozhodnuty pre ten LG ale co este v clanku spominany Eizo FlexScan EV2335W?

nejake skusenosti? potrovnanie s LG IPS235P?
desann
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 15:38

Eizo je drazsi, ma o chlup horsi tmave tony, obraz se obcas mihota (phasing, alias FRC), coz mne osobne vadilo. U LG nikoliv. Podsviceni prosvita u obou +/- stejne.
KineCZek

Odeslat příspěvekod desann 8. 10. 2012 15:49

diky. toto ma presvedcilo asi ho teda vezmem...
este jeden dotaz co jeho odozva a input lag - ten ma celkom vysoky okolo 30ms

myslis ze by som to v praxi nejako moc pozoroval? ako bezny uzivatel, pri rekreacnom hrani hier..
desann
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 15:58

Myslim, ze to nijak omezujici nebude. Pro progamera asi ano, ale pro bezneho hrace ne.
KineCZek

Odeslat příspěvekod desann 8. 10. 2012 19:39

no takze zajtra objednavam... asi ten LG IPS235P.
len furt ma to este taha k tomu Philips 235PQ2EB...
nie je tu niekto kto by mi mohol porovnat z vlastnej skusenosti oba tieto monitory?

edit: inac to je pravda ze IPS235P sa prestava predavat a obchody dostavaju posledne zasielky tohto modelu? neviete o tom nieco?
desann
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 8. 10. 2012 19:46

Je to pravda, nahrazen je na vyrobu levnejsim a bohuzel obrazove horsim modelem 237.
KineCZek

Odeslat příspěvekod desann 9. 10. 2012 15:34

takze po 2 tyzdnoch stravenych hladanim recenzii a radenim sa na vsetkych moznych forach som zvolil tento LG IPS235P. objednal siom to dneska z alfy kedze na slovensku ho nikde skladom nemaju..
dufa,m ze to neolutujem a nechytim nejaky horsi kus alebo co :D
desann
Junior

Odeslat příspěvekod easyman 11. 10. 2012 13:37

tak pak napiš jak jsi spokojený

hlavně mě osobně by zajímalo jestli nepozoruješ nějaké blikání a zda tě nebolí oči i při dlouhém používání, dík
easyman
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 11. 10. 2012 13:52

Mám v práci ten IPS235 a jsem maximálně spokojený. Žádné blikání, žádné bolení očí (a to můj zrak už není zrovna nejlepší).
Pytlík
Pokročilý

Odeslat příspěvekod easyman 11. 10. 2012 16:07

tak to vypadá dobře :) zítra si jdu pro něj a podám referenci
..do třetice všeho dobrého tak snad bude ok
easyman
Junior

Odeslat příspěvekod easyman 12. 10. 2012 13:22

tak ho mám asi hodinu a zatím vše vypadá dobře ;-) oči zatím nepálí ani nebolí :D

-- 12. 10. 2012 14:39 --

jinak je zajímavý že je vyroben teď v říjnu 2012, takže ještě asi tato řada nekončí
easyman
Junior

Odeslat příspěvekod Termet 13. 2. 2017 16:04

Prosil bych o radu.
Též bych si chtěl koupit herní monitor 27 nejlépe kolem 6ti tisíc. max do 8mi.
Nadchnul mě, ale zakřivený panel.
A chtěl bych znát Váš názor jestli to není vysloveně průser.... https://www.czc.cz/samsung-c27f390f-led ... 83/produkt
Jak už tu někdo zmiňoval patřím spíše k těm co mají citlivé oči, a jas si stahuji na skoro co nejnižší hodnotu. Díky tomu můžu celý den pracovat/hrát aniž bych pocítil únavu/bolest hlavy.
Termet
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 2. 2017 06:30

Pro citlivé oči jsou panely typu xVA požehnáním.
Samsung C27f390f:
+ vysoký kontrast
+ nízký jas
+ spotřeba
± HMDI
± FHD
Můžeš ho používat i v noci za úplné tmy.
Vzhledem k absenci DP a DVI je vhodnější k herním konzolím než k PC.
Pokud zíráš na monitor ze vzdálenosti ~ 1 m, nevadí rozlišení FHD.
Daný typ osobně neznám, ale vyrazím do showroomu k vyzkoušení.

Nepochlubil ses hw sestavou.
Pokud se jedná o GPU z řady ATI RX480 nebo výkonnější, který naprostou většinu her zvládne > 144 FPS, můžeš si dovolit skutečný herní monitor 144 Hz, např.:
Acer XZ271bmijpphzx
http://www.acergold.cz/monitory/acer-xz ... hx1ee-019/
Je to nejlevnější herní monitor s panelem VA => velká poptávka => obtížně se shání.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Termet 14. 2. 2017 14:56

Sestava:
Intel Core i5-2500 3.30/3.70GHz, 6MB L3 cache
GAINWARD GeForce GTX 1060 Phoenix 6GB - (1506MHz)
8 GB RAM
Termet
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 14. 2. 2017 16:41

Při nedostatečně jemném rozlišení tě oči budou bolet taky. Ale je mi jasný, že nemáš 14 táců na 27" 4K (a to nejen monitor, ale i na grafiku).
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod píďalín 10. 8. 2017 16:41

Měl jsem několik let TNko, 4 roky IPS DELLa, ségře jsem kupoval levný VAčko a teď mam MVA 4K monitor, takže myslim že celkem můžu ty technologie dobře srovnat.
U VA se za poslední roky stal velkej pokrok co se týče odezvy, už neni třeba se toho bát. Černá je o hodně lepší než na IPS a dokáže to v rámci možností zobrazit i něco bílýho na černym pozadí, u takový scény na IPS by ta černá byla vždycky do šeda. Pozorovací úhly jsou u VA horší než u IPS, ale mnohem lepší než u TN, pro běžný použití to neni problém, ale nejsou rozhodně neomezený jako u lepších IPS panelů, obraz se při pohybu kolem displeje lehce mění, ale neni to žádná katastrofa. Ten muj 4K monitor má dost citelnej input lag (opožděná myš) ale to nebude technologií VA ale spíš tim že prostě současný 4K monitory maj input lag skoro všechny.

Shrnul bych to co se týče toho výběru podle toho kdo jsi a co na tom chceš dělat:
Chceš jenom hrát hry a hlavní je plynulost a budeš na to koukat jenom od stolu přímo naproti monitoru? Pak si kup herní TNko, bude mít mizerný podání barev, mizerný pozorovací úhly, ale nejlepší odezvu a input lag a taky jsou tam už dostupný za rozumný prachy 120 a 144 Hz monitory.

Pokud jsi grafik a nebo na PC děláš hlavně fotky, tak ber určitě IPS, neomezený pozorovací úhly a věrnost podání barev ničim nenahradíš. Odezva je přijatelná, měl jsem 8ms IPS a dá se na tom v pohodě i hrát, neni to problém.

Pokud jsi filmovej fanoušek, nebo chceš univerzální monitor vhodnej na všechno (ale nic dokonale), tak ber VA. budeš mít solidní pozorovací úhly, slušný podání barev, perfektní černou a kontrast a průměrnou odezvu.

PS: Neni pravda že VA monitory netrpěj nečim podobnym jako je to slavný IPS GLOW, ono to na tom VA je trochu taky, ale rozhodně to nevypadá tak otravně jako na IPS při černý nebo šedý scéně, VA je prostě nejlepší na filmy.

Jo a levný VAčko co jsem před lety kupoval ségře má dost hroznou odezvu a obraz je takovej divnej, určitě bych se vyhnul monitorům s cenou do 4 000 Kč.

PS2: FHD je na 27" už dost rozpixelovaný, pokud chceš stejnou velikost pixelu jako na klasickym FHD 24" monitoru, tak na 27" potřebuješ 2560x1440, ale jde o to jestli na tom chceš hrát a jeslti na to máš výkon. Počítej s tim že nenativní rozlišení je na LCD vždycky mázlý, s tim já jsem třeba musel počítat když jsem kupoval 4K monitor. Takže na hry by byla určitě lepší volba FHD i za cenu větších pixelů.

Jo a oči mam citlivý, jsem trochu světloplachej a mam další oční problémy, VA i IPS jsou v pohodě, z TNka jsem měl horší pocit co se očí týče, ale to bylo v době kdy to bylo ještě podsvícený trubicema a ne LEDkama. Rozhodně si pohlídej aby měl ten monitor tu nálepku "Flicker Free" protože pokud to nemá a stáhneš podsvícení třeba na 20% tak to může lehce blikat, tohle si určitě pohlídej, je to důležitý!

Já mam teď s tim 4K monitorem ten problém že jsem si rychle zvyknul na jemnej text a když jsem na normálnim FHD monitoru tak mi připadá že ty písmenka jsou poskládaný z kostiček. :-D
píďalín
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod luk.prikryl 26. 9. 2017 17:32

Dobrý den zdejším odborníkům. Potřebuji poradit s výběrem monitoru. Předně řeknu, že mám citlivé oči a nosím brýle.

Monitor bude sloužit z 95 procent na kancelářskou práci.

Velikost něco mezi 22 a 24 palci a pravděpodobně Full HD rozlišení.

Jako zdroj bude sloužit notebook, takže vstup na monitoru DVI nebo HDMI.

Cena asi kolem třech tisíc, na kancelářskou práci si myslím nepotřebuji monitor za deset tisíc.

Co jsem se tak dočetl, tak nejvhodnější bude nějaký VA panel. Děkuji moc za rady.
luk.prikryl
Junior

Odeslat příspěvekod K4m1k4z3 27. 9. 2017 18:21

Benq GW2470H.
• Aspire V3-571G | 15.6" Full-HD IPS | i5-3230M | nVidia GT 640M | 8GB RAM
Intel 320 80GB SSD | 1TB UltraBay HDD
SteelSeries 6Gv2 | Logitech MX518 | Zalman NC2000
• ThinkPad T61p
K4m1k4z3
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 9. 2017 17:16

Tak tak :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Pro každého tazatele -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html
Python.p
Je to rebel!

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor