IPS vs VA

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Termet 13. 2. 2017 16:04

Prosil bych o radu.
Též bych si chtěl koupit herní monitor 27 nejlépe kolem 6ti tisíc. max do 8mi.
Nadchnul mě, ale zakřivený panel.
A chtěl bych znát Váš názor jestli to není vysloveně průser.... https://www.czc.cz/samsung-c27f390f-led ... 83/produkt
Jak už tu někdo zmiňoval patřím spíše k těm co mají citlivé oči, a jas si stahuji na skoro co nejnižší hodnotu. Díky tomu můžu celý den pracovat/hrát aniž bych pocítil únavu/bolest hlavy.
Termet
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 14. 2. 2017 06:30

Pro citlivé oči jsou panely typu xVA požehnáním.
Samsung C27f390f:
+ vysoký kontrast
+ nízký jas
+ spotřeba
± HMDI
± FHD
Můžeš ho používat i v noci za úplné tmy.
Vzhledem k absenci DP a DVI je vhodnější k herním konzolím než k PC.
Pokud zíráš na monitor ze vzdálenosti ~ 1 m, nevadí rozlišení FHD.
Daný typ osobně neznám, ale vyrazím do showroomu k vyzkoušení.

Nepochlubil ses hw sestavou.
Pokud se jedná o GPU z řady ATI RX480 nebo výkonnější, který naprostou většinu her zvládne > 144 FPS, můžeš si dovolit skutečný herní monitor 144 Hz, např.:
Acer XZ271bmijpphzx
http://www.acergold.cz/monitory/acer-xz ... hx1ee-019/
Je to nejlevnější herní monitor s panelem VA => velká poptávka => obtížně se shání.
Milan
Milanr1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Termet 14. 2. 2017 14:56

Sestava:
Intel Core i5-2500 3.30/3.70GHz, 6MB L3 cache
GAINWARD GeForce GTX 1060 Phoenix 6GB - (1506MHz)
8 GB RAM
Termet
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 14. 2. 2017 16:41

Při nedostatečně jemném rozlišení tě oči budou bolet taky. Ale je mi jasný, že nemáš 14 táců na 27" 4K (a to nejen monitor, ale i na grafiku).
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod píďalín 10. 8. 2017 16:41

Měl jsem několik let TNko, 4 roky IPS DELLa, ségře jsem kupoval levný VAčko a teď mam MVA 4K monitor, takže myslim že celkem můžu ty technologie dobře srovnat.
U VA se za poslední roky stal velkej pokrok co se týče odezvy, už neni třeba se toho bát. Černá je o hodně lepší než na IPS a dokáže to v rámci možností zobrazit i něco bílýho na černym pozadí, u takový scény na IPS by ta černá byla vždycky do šeda. Pozorovací úhly jsou u VA horší než u IPS, ale mnohem lepší než u TN, pro běžný použití to neni problém, ale nejsou rozhodně neomezený jako u lepších IPS panelů, obraz se při pohybu kolem displeje lehce mění, ale neni to žádná katastrofa. Ten muj 4K monitor má dost citelnej input lag (opožděná myš) ale to nebude technologií VA ale spíš tim že prostě současný 4K monitory maj input lag skoro všechny.

Shrnul bych to co se týče toho výběru podle toho kdo jsi a co na tom chceš dělat:
Chceš jenom hrát hry a hlavní je plynulost a budeš na to koukat jenom od stolu přímo naproti monitoru? Pak si kup herní TNko, bude mít mizerný podání barev, mizerný pozorovací úhly, ale nejlepší odezvu a input lag a taky jsou tam už dostupný za rozumný prachy 120 a 144 Hz monitory.

Pokud jsi grafik a nebo na PC děláš hlavně fotky, tak ber určitě IPS, neomezený pozorovací úhly a věrnost podání barev ničim nenahradíš. Odezva je přijatelná, měl jsem 8ms IPS a dá se na tom v pohodě i hrát, neni to problém.

Pokud jsi filmovej fanoušek, nebo chceš univerzální monitor vhodnej na všechno (ale nic dokonale), tak ber VA. budeš mít solidní pozorovací úhly, slušný podání barev, perfektní černou a kontrast a průměrnou odezvu.

PS: Neni pravda že VA monitory netrpěj nečim podobnym jako je to slavný IPS GLOW, ono to na tom VA je trochu taky, ale rozhodně to nevypadá tak otravně jako na IPS při černý nebo šedý scéně, VA je prostě nejlepší na filmy.

Jo a levný VAčko co jsem před lety kupoval ségře má dost hroznou odezvu a obraz je takovej divnej, určitě bych se vyhnul monitorům s cenou do 4 000 Kč.

PS2: FHD je na 27" už dost rozpixelovaný, pokud chceš stejnou velikost pixelu jako na klasickym FHD 24" monitoru, tak na 27" potřebuješ 2560x1440, ale jde o to jestli na tom chceš hrát a jeslti na to máš výkon. Počítej s tim že nenativní rozlišení je na LCD vždycky mázlý, s tim já jsem třeba musel počítat když jsem kupoval 4K monitor. Takže na hry by byla určitě lepší volba FHD i za cenu větších pixelů.

Jo a oči mam citlivý, jsem trochu světloplachej a mam další oční problémy, VA i IPS jsou v pohodě, z TNka jsem měl horší pocit co se očí týče, ale to bylo v době kdy to bylo ještě podsvícený trubicema a ne LEDkama. Rozhodně si pohlídej aby měl ten monitor tu nálepku "Flicker Free" protože pokud to nemá a stáhneš podsvícení třeba na 20% tak to může lehce blikat, tohle si určitě pohlídej, je to důležitý!

Já mam teď s tim 4K monitorem ten problém že jsem si rychle zvyknul na jemnej text a když jsem na normálnim FHD monitoru tak mi připadá že ty písmenka jsou poskládaný z kostiček. :-D
píďalín
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod luk.prikryl 26. 9. 2017 17:32

Dobrý den zdejším odborníkům. Potřebuji poradit s výběrem monitoru. Předně řeknu, že mám citlivé oči a nosím brýle.

Monitor bude sloužit z 95 procent na kancelářskou práci.

Velikost něco mezi 22 a 24 palci a pravděpodobně Full HD rozlišení.

Jako zdroj bude sloužit notebook, takže vstup na monitoru DVI nebo HDMI.

Cena asi kolem třech tisíc, na kancelářskou práci si myslím nepotřebuji monitor za deset tisíc.

Co jsem se tak dočetl, tak nejvhodnější bude nějaký VA panel. Děkuji moc za rady.
luk.prikryl
Junior

Odeslat příspěvekod K4m1k4z3 27. 9. 2017 18:21

Benq GW2470H.
• Aspire V3-571G | 15.6" Full-HD IPS | i5-3230M | nVidia GT 640M | 8GB RAM
Intel 320 80GB SSD | 1TB UltraBay HDD
SteelSeries 6Gv2 | Logitech MX518 | Zalman NC2000
• ThinkPad T61p
K4m1k4z3
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 30. 9. 2017 17:16

Tak tak :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Pro každého tazatele -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html
Python.p
Je to rebel!

Předchozí stránka

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor