24" IPS Freesync monitor - je z čeho vybírat?

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Scaild 8. 6. 2017 20:39

Zdravim všechny zdejší experty, nastal čas na výměnu 8 let starého TN BenQ G2020HDA a potřeboval bych od vás radu s výběrem monitoru, nejlépe pokud má někdo zkušenosti s konkrétním typem.

Parametry: IPS, 24", 1920:1080, Freesync, co nejnižší odezva, cena do 10 000 Kč (dražší stejnak nejsou)

Využití: 60% hry (napříč všemi žánry), 20% filmy, 20% úprava fotek a grafika

Při zadání těchto parametrů vyběhnou v podstatě jen tři monitory:

DELL S2418HN
- Má být nejlepší na práci s grafikou, ale má relativně vysokou odezvu (je to v reálu skutečně poznat?) a někde píšou že je matný, jinde že lesklý s antireflex úpravou...? Někde jsem se dočet že má trochu problém se zobrazením černé - je spíš šedá

LG 24MP59G
- Tenhle vypadá až podezřele dobře, super odezva, obraz, atd... Ale s LG nemám zkušenosti a netušim, jak je na tom ve skutečnosti a vzhledem k tomu, že je stejně jak Dell na trhu krátkou dobu, nikde nejsou nezávislé recenze a nenabízí ho žádný z trojice PC e-shopů (czc, mironet, alza)

Samsung S24F350FHU
- Nejlevnější monitor, s tím jako jediným mám zkušenosti z práce, kde ale nevyzkouším hry...

Další věc je, jestli Freesync je opravdu takové terno na IPS monitorech - přijde mi, že je spíš jenom jako součást marketingu - rozsahy nic moc, spousta her se třeba přes 30FPS nedostane.

Takže prosím, jestli někdo máte reálné zkušenosti nebo dobrou radu, sem s tím.

Sestava: i5-2500K, Asus P8Z77-M, 16GB RAM, RX470 8GB, SSD
Scaild
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 9. 6. 2017 06:22

To jsou všechno jen zobrazovadla k TV /videu.
K PC patří plnohodnotný monitor.
Pokud trváš na prehistorickém panelu IPS (proti Tvému TN je to ovšem supermoderní panel):
Acer S240HLbid
https://www.acer.com/ac/cs/CZ/content/m ... .FS0HE.005
aj.
K uvedeným účelům je vhodnější panel xVA, např.:
ASUS VP247TA
https://www.asus.com/cz/Monitors/VP247TA/
Scaild píše:nejnižší odezva

To nabízejí jen panely TN, když nepočítám klasické CRT monitory, které už jen stěží seženeš i v bazaru.
Btw:
Scaild píše:má trochu problém se zobrazením černé - je spíš šedá

= typická vlastnost všech panelů IPS.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Scaild 9. 6. 2017 17:12

Díky za radu, i když je tvoje odpověď naprosto zbytečná, vzhledem k tomu, že ani jeden z tebou navrhovaných monitorů nemá freesync. Nižší odezvou jsem myslel třeba 5 a méně ms, což je i u IPS panelů.
Scaild
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod messy 9. 6. 2017 18:48

Milanr1 píše:To jsou všechno jen zobrazovadla k TV /videu.
K PC patří plnohodnotný monitor.


Stale ta ista rozpravka o hdmi? Dovolim si tvrdit, ze nerozoznas monitor pripojeny cez hdmi a cez DP/DVI.
Vacsina notebookov aj tak iny vystup nema.
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce.
messy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Scaild 10. 6. 2017 13:21

A teda nějaká užitečná rada?
Scaild
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 6. 2017 20:05

Tenhle požadavek
Scaild píše:Freesync, co nejnižší odezva

jsem přehlédl, omlouvám se.
Nejnižší odezvu nabízí jedině panel TN.
Všechny uvedené parametry (kromě IPS) splňuje např.:
Acer GF246bmipx
http://acer.katalogmonitoru.cz/monitor/acer-gf246bmipx
Panely TN předpokládají pohled jen kolmo, pohledy zespodu nebo z boku jsou tristní.
Požadavek na panel IPS a zároveň nejnižší odezvu je nesmyslný.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Scaild 10. 6. 2017 20:17

Jak jsem psal, za nižší odezvu považuju například těch 5ms.

Vzhledem ke sledování filmů z postele je třeba i těch lepších pozorovacích úhlů, to je jeden z důvodů proč určitě ne TN.

Samozřejmě stále je tu i varianta VA panelů, ale z toho co jsem čet, mi prostě nepřijdou tak univerzální jako IPS.
Scaild
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 10. 6. 2017 20:39

Žádný jiný panel než TN není schopen odezvy < 5 ms. Pokud to někde čteš, je to jen marketingová vějička.
Pro tyto účely:
Scaild píše: 20% úprava fotek a grafika

je vhodnější panel xVA, protože umí zobrazit černou.
Např. herní monitor na hraně Tvého cenového limitu:
Samsung C24FG70
https://www.czc.cz/samsung-c24fg70-led- ... 16/produkt
Údajná odezva 1 ms = marketing.
Pro tyto účely:
Scaild píše: 60% hry (napříč všemi žánry), 20% filmy

je vhodnější IPS, protože nabízí až nepřirozeně přepálené barvy => ani nejčernější tma v IPS není černá. :-)
V tom případě vybírej mezi Tvými favority v úvodním dotazu, s tím Ti neporadím. :-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milsimr 14. 6. 2017 07:25

Vzal bych ten DELL z prvního postu. Chybu s ním neuděláš. Fotky tě předpokládám neživí, v takovém případě by jsme se bavili o úplně jiných požadavcích a vlastnostech toho monitoru.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _honza_ 14. 6. 2017 08:42

Koupil bych LG 24MP59G nemá chybu, zde přesnější stránka LG:
http://www.lg.com/de/monitore/lg-24MP59G-P
Dá se koupit zde, doprava zdarma:
https://www.exasoft.cz/lg-24mp59g_d186242.html
Není nad čím váhat.. ;-)
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod yamamoto 27. 6. 2017 17:47

taktéž koukám na LG 24MP59G-P Black, ale mám kartu nvidia a nejsem si jistý, jak to bude bojovat s freesync. co jsem koukal, g-sync je lepší, ale ten monitor by byl podstatně dražší a nikdy jsem se tearingu nevšiml, takže to nevyhledávám. Nicméně by mě zajímalo, jak je na tom monitor s "ghostingem". Nemáte s tím zkušenosti? můj Samsung Syncmaster SA300 ma 60 hz a asi před 4-5 lety, co jsem ho kupoval, tak ze starého TN přechod byl sice lepší barevně, nicméně ten ghosting šel strašně poznat (už jsem si všiml).

tak si tak říkám, zda si kromě 75hz (což je prý hodně poznat), pomohl :O

thx a sorry že jsem ti vlezl do tvého dotazu :)
yamamoto
Junior

Odeslat příspěvekod Scaild 3. 7. 2017 15:39

Taky teď asi nejvíc pokukuju po tom LG, ale asi ještě nějakej ten měsíc počkám až vyjde pár recenzí...

Nicméně zajímal by mě ten ghosting a IPS glow, jak moc je to špatný a nejlíp v porovnání s tim Dellem
Scaild
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _honza_ 3. 7. 2017 18:10

Scaild píše:Taky teď asi nejvíc pokukuju po tom LG, ale asi ještě nějakej ten měsíc počkám až vyjde pár recenzí...

Nicméně zajímal by mě ten ghosting a IPS glow, jak moc je to špatný a nejlíp v porovnání s tim Dellem

Recenze se tak brzy nedočkáš, LG dává náklady do vývoje a neplatí recenze. LG jako jediná má kupříkladu zvládnutou OLED technologii, zatím vyrábí jen OLED TV. Dell používá výhradně IPS panely od LG.

Pokud u LG 24MP59G máš zapnutou funkci „1ms Motion Blur Reduction“ tak odezva je prakticky 1ms! Ghosting závisí především na odezvě, ten Dell má odezvu okolo 5ms. Mám starý monitor LG a IPS glow vůbec nepozorují.
Další výhody najdeš na stránce LG, kterou jsem výše předložil. Česky je celkem dobře popsáno u výše uvedeného prodejce exasoft.cz.
_honza_
Junior

Odeslat příspěvekod Scaild 4. 7. 2017 16:13

To je škoda...

No zrovna stránky výrobce rozhodně nepovažuju za dobrý zdroj objektivních informací :-D Když už se rozhoduju, tak podle nezávislejch recenzí a uživatelskejch zkušeností...

V práci píšu podobný propagační žvásty, takže tak nějak vim, že tomuhle se opravdu věřit nedá... proto chci znát skutečné zkušenosti s provozem.

Nicméně je pravda, že ten LG se mi asi líbí zatim nejvíc...
Scaild
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod yamamoto 4. 7. 2017 20:08

nějaké user reviews už jsou na redditu a nevím, zda to má jen pár lidí stejně, ale asi bych do toho monitoru nešel.
https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/6cxayj/lg_24mp59gp_need_some_advice_first_impressions/

tento taky nevypadá špatně
http://www.trustedreviews.com/lg-23mp68vq-review-image-quality-and-verdict-page-2
yamamoto
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků