Špatný rozměr foto na HP Advantage 2545 a další dotazy

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod MgX 21. 12. 2017 15:33

Ahoj,

mám doma základní AIO - HP Deskjet Ink Advantage 2545, co plní více-méně vše, co je od něj žádáno. Nicméně jsem se dostal k tištění fotek... což probíhá jednou za čas v zanedbatelném množství. Problém je ten, že když si chci vytisknout kupříkladu foto v rozměru 10x15, tiskárna fotku vytiskne na papír 10x15 výrazně menší. Tato navíc není ani vystředěna. Dolní, nepotištěný okraj fotopapíru je výrazně větší, než zbylé tři okraje. Chápu, že zřejmě tiskárna neumožňuje tzv. bezokrajový tisk. Proč ale nelze alespoň nastavit tisk vystředěně? Když jsem toto zkoušel, vždy se fotka ořízne, tudíž jakoby ony bílé okraje fotopapíru byly neměnné.

Ptal jsem se jinde, bylo mně raděno, ať si vytvořím šablonu a zkusím i jiné velikosti tisku a vyberu ten nejlepší. Bohužel na experimentování nemám čas. Kdyby se našel někdo ochotný, kdo ví, resp. má zkušenost, byl bych vděčný.

Další dotaz... mám doma zděděné AIO od Canonu - Canon Pixma MP540. Jak moc velký problém na starém PC způsobím, když bych nainstaloval k ovladačům HP (momentálně využívaná tiskárna - AIO zařízení), ještě ovladače k Canonu, abych ho mohl alternativně využívat? Může dojít ke konfliktu driverů, resp. předpokládáte anomálie? Nebo se jedná o běžnou věc a problém by nastat neměly?

Mám PC s Windows 7 Pro 64bit.

Předem děkuji všem ochotným, kteří poradí :!:
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 12. 2017 05:38

Klidně si ten Canon nainstaluj.
Je na fotky stavěný, narozdíl od toho HP křápu.
Před použitím pročisti tiskovou hlavu.
Šablony by sis ovšem měl vytvořit nebo použít přednastavené od výrobce utajeného sw, který používáš k editaci a tisku bitmap.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 22. 12. 2017 09:11

Neuvedl jsem software, protože je jedno, z čeho fotky tisknu. Vždy to leze špatně. Většinou přímo z prohlížeče fotek ve W7 Pro 64 bit. Na úpravu dlouhá léta využívám Zoner v placené verzi (k překvapení mnohých, jsem si ji zakoupil a jsem spokojený jak s programem, tak jejich přístupem a podporou).

Canon delší čas stál, tudíž mám obavu o jeho kondici. Jestli vůbec bude samočištění stačit. Mám Isopropanol pro nejhorší případ, ale už ne čas se v tom víc hrabat.

Takže dle Tebe bych kolaps PC dalším driverem od další tiskárny nezpůsobil?
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 22. 12. 2017 10:35

Ovladače od multifunkcí HP někdy kolidují vzájemně, ale s jinými tiskárnami ne.
IPA (nebo lépe: etylenglykol) se používá k čištění hlav tiskáren HP, resp. pro libovolnou elektroniku, protože není agresivní, jako denaturák.
Pro Canon ideálně teplou destilku a nechat přes noc.
První výtisky budou trochu vodové. ;-)
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 22. 12. 2017 16:28

Díky. Snad to nějak rozchodím, bez ztráty kytičky u PC :-)

Isopropylalkohol jsem kdysi využil, destilku teoreticky někde najdu. Jen nevím, jak to tam mají uvnitř... přístup atp. Starý HP jsem rozebral, ale po druhé už to stejně nejelo.

Pravda - Canon už má nejlepší léta za sebou, je to letitý model.
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 10. 5. 2018 20:23

Tak si dovoluji vrátit se ještě k mému dotazu... s výsledkem.

Konečně jsem si udělal čas a vyčistil poděděnou tiskárnu. První záležitost, kterou musím uvést je, že někdo, když ji vymýšlel - přemýšlel. Hlava se vysune pouhým odaretováním západky, po předchozím vyjmutí jednotlivých inkoustových kazet. To je mimořádně uživatelsky přívětivé, oproti jiným, které jsem měl možnost čistit - zde paráda na jedničku. Člověk nic nevypojuje, nic nešroubuje.

Vyčištěni jsem provedl kombinací teplejší destilované vody s následným pročištěním isopropanolem. Věc, jak to zatím vypadá, se zdařila. Dokonce fungují ještě původní zabalené inkousty, které jsem, byť jsou již po expiraci, využil. Nechtěl jsem zbytečně kupovat nové, kdyby se cokoliv nepovedlo. Pokud by se hlava znovu znečistila - kvůli využití starých inkoustových náplní, jak naznačuji, neměl by být problém pročistit ji. Ano, starší inkousty s sebou mohou nést jiné problémy, kupříkladu zhoršení se zasycháním. Nicméně pro občasné vytištění čehosi a odzkoušení tiskárny, zatím, bohatě stačí.

Když jsem zjistil na kopírování, bez využití PC, že tiskárna jede, stáhl jsem nejnovější dostupné ovladače přímo ze stránek Canon, samozřejmě pro můj operační systém. Stačilo nainstalovat jen ovladač, bez doprovodného (velmi objemného) softwaru (tak jak jsi mně kdysi také radil) a tisk skutečně jede. Ještě musím odzkoušet skenování, ale i to v nabídce nechybí. Vlastnosti tiskárny dokonce nabízejí i čistící mechanismy a podobné záležitosti, včetně vypnutí zařízení z prostředí PC.

Výše uvedené píšu ze dvou důvodů. Jednak to třeba někomu může trochu pomoct/nakopnout ho správným směrem.

Druhým důvodem je upřímné poděkování Tobě Milanr1. Jednak jsi mně poradil - dobře poradil. A druhák jsi měl pravdu v kvalitě tisku Canonem, oproti mnou využívanému HP. Tisk fotky zvládne nejen kvalitně, ale i bezokrajově, a zatím v požadované velikosti (bez deformace), což HP, jak uvádím výše, nezvládá/neumí/nechce umět. Strčím tam fotopapír, nastavím parametry, neřeším cokoliv dalšího a dám tisk. Rychle a jednoduše, bez trápení. Fotka vyleze a já jsem spokojen.

Nemám potřebu draze chrlit z tiskárny fotky, nicméně občas se podobný počin nabízí a hodí.

Ještě jednou velký dík!
S pozdravem MgX
MgX
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků