Nejvhodnější monitor - konzumace, hry, fotky, filmy

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Raptor_NM 25. 5. 2018 02:56

Zdravím lidi,
po několikadenním procházení fóra a internetu obecně jsem se rozhodl s váma poradit. Čím víc hledám, tím míň jsem z toho chytrý :D. Potřebuju monitor na takovou běžnou konzumaci. Občas si zahraju nějaké hry (většinou simulátory, takže nic rychlýho), upravím fotky, většinou koukám na filmy a konzumuju obsah.

Jakmile jsem začal víc hledat, začal jsem objevovat víc a víc technologií panelů a začínal mít míň a míň jasno :D Hráči si libují v TNkách, což na jednu stranu chápu a mě by asi taky úplně neštvalo. Ony ty pozorovací úhly jsou zároveň i privacy. :D Další polovina hráčů nedá dopustit na VA panely. Ale proč? Input lag je přece pro rychlou hru to nejhorší, ne? No. Long story short:

Na čem to pojede:
- Lenovo Y580 (GeForce GTX660M 2GB GDDR5)
- MacBook Air
- občas další hračky - RetroPie, Nintendo Switch ...
- za dva hdmi vstupy bych se tedy nezlobil, ale není to vůbec nutnost

Co nutně potřebuju:
- max 25" - malý stůl, bude celkem blízko
- poměr stran 16:9
- VESA uchycení (ideálně 100x100) - málo místa na stole, půjde na rameno
- odezvu pod 6ms (to je snad už standard, ne?)
- frekvence minimálně 60Hz - potřebuju kvůli typu her co hraju víc?
- vyšší jas uvítám (300cd/m2 +) - přímo za monitorem je okno, opírá se do něj sluníčko půl dne a já mám trochu problém, když mě sluníčko oslňuje
- vypínatelný dynamcký kontrast a další eco sračky, co mění intenzitu jasu a barevný profil pokaždé, co proletí beruška před senzorem.
- IPS panel (pokud je pro moje použití něco lepšího, než IPS, nebráním se. Ale beru IPS prostě jako základ)


Cenovka: do 8K (není to pro mě dlouhodobá investice - jakmile vyměním starý NTB za desktop, jsem připraven koupit si i dražší monitor odpovídající tomu, že na něm budu hrát i rychlejší FPS hry, apod...)

Co jsem za sebe vybral:
BenQ PD2500Q - http://www.benq.cz/product/monitor/pd2500q/

Myslíte, že je pro můj účel ok? Doporučili byste jiný?


Díky všem, za konstruktivní komentáře :))
Raptor_NM
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod satikcz 25. 5. 2018 17:40

Ahoj, konkrétní model ti neporadím, ale trochu ti pomůžu s tou frekvencí a inputlagem.

Pokud nehraješ třeba CSko s 300+fps a nemáš monitor s 144+Hz, tak na inputlag u monitoru nekoukej vůbec, protože to nepoznáš + dneska už ty rozdíly jsou celkem malý a navíc to co výrobci píšou nemusí bejt úplně pravda - měl jsem TN s údajně 1ms odezvou a měl reálně odezvu horší než IPS s udávanou 4ms odezvou (oba zkoušený při 144 Hz).

Aby mělo smysl honit odezvu na monitoru, musel bys minimalizovat odezvu všude - už jen samotnej přenos signálu myši může mít odezvu od 1ms po 8ms podle toho, jestli ti USB port jede na 125Hz nebo 1000Hz (+ samozřejmě něco zpracování jejího pohybu/kliku).
Pak pokud ti hra běží 60 fps, tak to máš dalších 2x 16.6ms a pokud máš 60Hz monitor, tak klidně dalších 16ms navíc, to už jsi na 50+ms a to jsme některý části, co pár ms přidaj (třeba průchod signálu přes ovladače a Windows do hry), odignorovali.

Na simulátory víc než 60Hz nijak nutně nepotřebuješ, ale víc než 60Hz ti přidá plynulost jakýhokoliv pohybu na obrazovce (pokud hra běží aspoň lehce přes 60Hz, samozřejmě ideálně aspoň cca tolik fps, kolik máš Hz).

Rozdíl mezi 60 a 144Hz (aspoň pro mě po několika letech na 144/165Hz) je asi podobnej, jako rozdíl mezi 30 a 60 fps - jak hodně vnímáš rozdíl mezi 30 a 60fps na normálním monitoru?

Já už bych pod cca 100Hz jít nemoh, jak jsem si na to zvyk - když má 3D hra lock na 60fps, tak ji hrát nemůžu, protože mě z toho po chvíli už bolí oči/hlava, ale to je o zvyku, no :D
3x AOC AG271QG (2560x1440, IPS, 165Hz, GSync), ASUS Strix RTX3090 OC, Intel Core i7 8700K@5GHz+EKWB L360, ASUS Maximus X, 32GB G.SKILL TridentZ@3466 MHz, ADATA SX8200 2TB + 1TB + Crucial BX 500 GB + Kingston UV400 1TB, Seasonic P-860 Platinum, FD Define S
satikcz
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Raptor_NM 28. 5. 2018 10:17

Díky za radu. :) Rozdíl 30 a 60fps celkem vnímám. Nicméně jsem zkusil objednat ten monitor, co jsem psal. S těmi odezvami jsi měl pravdu a až se stydím, že mi to nedošlo :D Vyzkouším si toho BenQa a kdyžtak ho vyměním :)) Díky za rady a postřehy.
Raptor_NM
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků