Je tohle projev PWM u monitoru?

CRT, LCD, tiskárny a technologie tisku, skenery

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Whispere 4. 9. 2018 19:44

Zdravím,
koupil jsem si notebook HP Elitebook 840 G5 (3JX27EA#BCM), v recenzích psali, že displej notebooku nemá žádnou PWM regulaci.

Po rozbalení a otevření notebooku mě po chvíli začala pobolívat hlava a oči. Měl jsem zato, že jde o zvyknutí na jiný displej (přecijen každý lehce jinak září). Pak jsem namířil foťákem od mobilu na displej a všiml jsem si pruhy, které jezdí zespodu nahoru a čím světlejší displej, tím víc pruhů a rychlejší pohyb.

img.jpg


Zkoušel jsem to i na svůj notebook a i na externí monitor a tam nebyly žádné pruhy. Jako první mě napadlo, že to bude PWM regulace, přestože v recenzi uváděli, že ji nemá, například tato: https://notebook.cz/clanky/recenze-note ... el-core-i5 (jde o stejnou konfiguraci)

Případně jde o něco jiného, třeba nějaké nastavení dipsleje, které jde vypnout?
Whispere
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 4. 9. 2018 20:17

Buď to bude nějaká úsponá fíčura v Intel GPU, Swarm o tom psal.

A nebo je jen jiná revize NTB a ten prostě bohužel daný problém má.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Whispere 4. 9. 2018 20:19

Děkuji Pythone za odpověď. Formulace "daný problém má" znamená, že mu dali jiný displej s PWM nebo že je vadný displej?
Whispere
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 4. 9. 2018 21:03

Spíš bych to viděl na jiný displej.

A nebo je to přepnuté na 50hz v rámci úspor a s tím je tam i PWM, třeba, nejsem si jistej. Jen tak nahlas přemýšlím, co by to mohlo být.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Whispere 4. 9. 2018 21:07

V pohodě, přemýšlení nahlas dává možnosti hledat chyby i tam, kde by mě to třeba nenapadlo.

Je tam nastaveno 60 Hz (přímo z výroby) a nejde to přepnout. Na starém HP Probook 640 G1 mám 59 Hz a tyto potíže tam nevidím.
Whispere
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 4. 9. 2018 21:09

Intel uměl i 50hz u HD3000 a novějších.

Dělá to jak na baterce tak při zapojení do sítě?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Whispere 4. 9. 2018 21:12

To je zajímavý postřeh, ráno napíšu. NTB jsem nechal v práci, že se na to zítra podívám.
Mohu nějak zjistit, zda je tam správný displej (třeba přes správce zařízení atp) nebo jen, pokud by se tam potvrdilo PWM?
Whispere
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 4. 9. 2018 21:21

Třeba Aida64 ti ukáže o jaký monitor se jedná. Pak to můžeš porovnat s tím co je v recenzi, ale protože většina výrobců tam dává monitory podle toho jaký zrovna dovezou... Pokud se nebude shodovat s tím v recenzi jsi doma. :)
Přílohy
aida.png
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Whispere 4. 9. 2018 21:33

Děkuji, cením si tvé pomoci. Pokusím se dohledat ten typ, zda někde nebude uveden v recenzích.
Whispere
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 4. 9. 2018 21:39

Jestli tam máš i7, tak máš možná smůlu.

Viz
840 G5 i7 = PWM na 3125Hz použité LCD: IVO M140NVF7 R0

Třeba u verze s i5 je to bez PWM použité LCD: AUO3B3D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Whispere 4. 9. 2018 22:35

Nn, mám verzi s i5. Na tu verzi s i7 jsem se díval, mám pocit ale, že se taková varianta ntb u nás ani neprodává. Nejvyšší je s 16 GB.

Děkuji za ty názvy, ráno mrknu a pošlu.
Whispere
Junior

Odeslat příspěvekod Whispere 5. 9. 2018 07:33

AIDA mi zobrazí tohle, nedokáži z toho říct, zda jde o jiný displej nebo ne. Dále pruhy se zobrazují i když je notebook na nabíječce.

XNB3.png
Whispere
Junior

Odeslat příspěvekod Whispere 6. 9. 2018 08:35

Neví prosím někdo čím to tedy je?
Whispere
Junior

Odeslat příspěvekod Python.p 6. 9. 2018 09:58

Svoje možnosti jsem vyčerpal... Zkus kontaktovat Swarma - Jirka Zima. Má udělátko na měření PWM, pokud by tam nějaká frekvence byla, šel bychto reklamovat, teda aspoň zkusit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Delidy a další věci okolo PC najdete na webu v profilu.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swarm 6. 9. 2018 10:29

Je to PWM. Máš tam jiný displej (BOE), než jaký měly recenzované kusy v redakcích. AUO by mělo být bez PWM. Můj vlastní kus má LG (ten s 400 nits) a vypadá to taky bez PWM, ale ještě to přeměřim, až budu mít po ruce sondu (mobil nic neukazuje a není mi z toho špatně... z nízkých PWM mi špatně bývá celkem rychle).

Každopádně, to co jsi vyfotil, je zcela jistě projev PWM a pochybuju, že s tím něco půjde udělat v nastavení. Leda vrátit, vzít jiný kus a doufat, že tentokrát narazíš na lepší. Podobný problém mají i jiné pracovní notebooky (typicky ThinkPady).
Diagon Swarm - ~460 zrecenzovaných notebooků od 2007
15,6" Acer V15 Nitro - i7-4710HQ, 16GB RAM, 2xSSD, FHD IPS
14" HP EliteBook 840 G5 - i5-8350U, 16GB RAM, 512GB SSD, FHD IPS
14" ThinkPad T400 - C2D T9900, 8GB RAM, 300GB SSD, WXGA+ LED
swarm
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků