Optimalizace Windows Vista SP2 - co funguje?

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Petr_S 28. 10. 2013 09:20

Ve firmě máme několik desítek starších počítačů se zakoupenými Windows Vista Business, jsou na nich ovšem Windows XP Professional (downgrade). 8.4.2013 ovšem končí vydávání bezpečnostních záplat na Windows XP a tak stojíme před otázkou, jestli přejít na Windows Vista, u kterých je podpora do 11.4.2017, nebo zakoupit Windows 7 - což by se ale zřejmě vůbec nevyplatilo, upgrade je pěkně drahý.

Takže to vypadá na Windows Vista - ovšem bude třeba je řádně optimalizovat, aby běhaly ne moc pomaleji na strojích s čipsetem Q35, procesorem Core2 Duo E6550, 2 GB RAM a pomalý 80 GB HDD.

Většina návodů na optimalizaci Windows Vista ovšem pochází z doby jejich uvedení na trh a je známé, že třeba použití vlite i dalších optimalizátorů vede k tomu, že pak nelze nainstalovat servicepack nebo jiné záplaty a dochází k dalším potížím. Service Pack 2 vydaný 26.5.2009 některé věci mění.

Tedy by mě zajímalo, jestli má někdo aktuální zkušenost s optimalizací Windows Vista SP2 a co je tam vlastně největší brzda? Já jsem Windows Vista úspěšně přeskočil, z WinXP rovnou na Win7 a tak zkušenosti žádné velké nemám.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 28. 10. 2013 09:29

Největši brzda realně je uživatel.Vlite je šiditko pro ty kteři neumi použit korektni nastroj od Microsoftu ktery děla totež a mnohem vice a mnohem lepe - kdo ho nedokaže použit tak je prakticky jisty že to žadna slava se znalostma systemu nebude,jak chce potom optimalizovat když ořezat nerovná se zrychlit je ve hvězdach.
Optimalizace doma a ve firmě - obavam se že jde o uplně jine discipliny.Spolu neslučitelné.Zasah doma - něco nefunguje až tolik se neděje,tuk tuk a jsme zpět.Ve firmě - nefunguje navazujici XYZ věc což se zjisti naneštěstí po tydnu - celkem problem bych řekl.na dany sestvě visty po servispacku poběži celkem vklidu realna brzda vykonu je hd pokud je to naka super pomala hydra.Jinak zkus si otevřit rychle vic oken v XP a dělat v nich a vic oken na sevnech nebo vistě na sestavě ala core2duo,tam je prostě poznat že pokud je to sestava splnujicí minimalní požadavky pro Vistu nebo seven vyhoda XP žadná ve větší svižnosti není.XP jsou citit spiš na sestavach kde popravdě řečeno Visty neměly nikdy co dělat.Stařik C2D,2 giga ram celkem vklidu.Pochybuju že mate těch x mašin na nějakou hypernaročnou zaležitost - to by tam už nebyly - XP ne XP.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 10. 2013 10:42

Optimalizace libovolné verze OS WNT pro PC s min. dvěma HDD je popsána ve FAQ:
viewtopic.php?f=1864&t=1089367
Pro tenhle prehistorický hw:
Petr_S píše:s čipsetem Q35, procesorem Core2 Duo E6550, 2 GB RAM a pomalý 80 GB HDD

který nějaký trumberoid nacpal do firmy :-( :roll: je optimální právě OS WXPP/32.
Pro Vistu/W7 = slabota.
OS Vista byl vyvíjen na platformě AMD, protože v té době (2003 - 2006) neměl Intel žádný použitelný 64-bit hw.
Petr_S píše:co je tam vlastně největší brzda?

V Tvém případě více brzd:
1) extrémně líná sběrnice platformy Intel;
2) jediný líný HDD;
3) nedostatek RAM.
=> prakticky nepoužitelný hw v profi LAN.
Petr_S píše:končí vydávání bezpečnostních záplat na Windows XP

V ostrém provozu je i mnoho OS W2000 i WNT4, kterým skončila podpora už dávno.
Co s tím?
Jestliže je LAN chráněný firewallem a firma zaměstnává šikovného systémáka, není nijak zajímavé, zda končí podpora OS od výrobce. Stačí dodržet základní bezpečnostní zásady a aplikovat příslušné politiky do všech pevných/mobilních stanic.
=> nejrozumnější řešení:
ponechat prehistorický hw dožít s OS WXPP/32.
Pokud přesto trváš na přechodu na OS Vista, instaluj jen 32-bit, ne 64-bit.
Z inst. obrazu včetně SP2 a všech KB.
oooooooooo píše:Vlite je šiditko pro ty kteři neumi použit korektni nastroj od Microsoftu

WAIK
http://www.microsoft.com/cs-cz/download ... px?id=9085


Btw:
Dobrý postřeh, máš bod:
oooooooooo píše:Největši brzda realně je uživatel.

Někdy ovšem i trumberoidní admin. :-)
Naposledy upravil Milanr1 dne 28. 10. 2013 10:52, celkově upraveno 1
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 28. 10. 2013 10:50

Pokud chces levne upgradovat tak, aby uzivatele udelali WOW (a vypadalo to pro ne jako superrychly novy komp) tak:
- prikup 2GB RAM (cca 600,-)
- porid 60GB SSD na system
- netrap se "extremne linou sbernici", to uzivatel nepozna

Win Vista jsem pouzival na nejakym hodne stary C2D + 2GB RAM a dalo se docela v poho. Problem byl, jak uz psal kolega, ze to vyrobci cpali na centrina s 1GB RAM(- sdilena grafika)...
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 28. 10. 2013 10:54

Na těch počitačich se vsadim že maximalně se budou tukat firemni blbinky,žadny vypočty,,žadna grafika,nic sofitikovaneho - proč jsem o tom přesvědčen?protože vykon na něco sofistikovaneho by potřebovaly i ty XP.Z tohoto hlediska pokud tam budou visty neni problem,to co chybělo na XP bude chybět i na vistach,ta extremně lina sběrnice bude na tukaní ktery tam bude probihat stačit s přehledem,ono se tam nebude převadět video,počitat povodnove vlny,hrat hry,solit nějake databaze.Otazka je jedina - stoji to za to se nasledně otravovat s lidma kterejm seberete vyladěny prostředi zpod ruk a otravovat se sam se sebou s nastavovanim všeho možneho?Moc velkej přinos teda v upgrade nevidím.
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 28. 10. 2013 13:06

Přesně tak, jsou to kancelářské počítače Dell OptiPlex 755 a běží na nich Office 2007, webový prohlížeč, mailový klient a prehistorický firemní software založený na DOS FoxPro 2.5b a Visual FoxPro 9. Co se RAM týče, tak běhají dobře na XP i s 1 GB RAM, takže počítám, že 2 GB na Vistě budou znamenat víc volné RAM.

Pokud chci nechat lidem přístup na Internet, tak nastavit Windows tak, aby byly bezpečné i bez záplat, je docela problém. Kdyby se daly děravé WinXP dostatečně zabezpečit, tak by to bylo jistě nejlepší řešení, ale tomu nevěřím.

K původnímu dotazu - praktické tipy na zrychlení Windows Vista žádné? Nebo nic zrychlit nejde?
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kernel_panic [passed] 28. 10. 2013 13:11

zrychlení? nevidím důvod, proč by to na dané sestavě mělo běhat tak špatně, aby byl explicitně po nasazení nějakej výraznej hlad po zrychlování...

v závislosti na nasazené edici je pak ve firemním prostředí potřeba povypínat ryze domácnostní a multimediální nesmysly...

tam spíš bude otázka, jak danou situaci přijmou uživatelé a podle jejich nářků aplikovat potřebný politiky a tweaky...

snad taková jediná perlička, která se mě z éry WVista vybavuje, je tehdejší masový vypínání DWM a aplikace w2k skinu pod dojmem, že to bez něj poběží tutově rychleji...

pakliže to HW výbava umožňuje, je DWM naopak dost hmatatelný zrychlení ksichtu; nijak to neznemožňuje nasazení toho w2k skinu, kterej je korporátně tolik oblíbenej...
k bití internetovejch nihilistů jsem už příliš starej, ale za ty roky mně narostl krunýř, o kterej se vždy báječně rozplácnete; takže, mám zůstat čelem nebo?
kernel_panic [passed]
Přeborník Živě roku 2008
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 28. 10. 2013 13:17

Jak jsem psal, jsou jediny dve cesty ke "zrychleni" protoze "brzda" je pro uzivatele HDD. Win NT 6.x zachazi s pameti z hlediska cachovani apod vyrazne jinak nez Win NT 5.x takze i to muze mit svou roli pro uzivatele.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod oooooooooo 28. 10. 2013 13:18

Podle mně jde jedině udělat nějakou tu optimalizaci systemu ve smyslu přesun proměnych,knihovny atd,tam ale je dobry vědět pokud to někomu udělam že ma vůbec tušeni že existují a jak fungují.Nečekal bych od toho ale nějakej zazrak ve smyslu brutal narust.Spiš bych možna mluvil o laděni než zrychlení,tam jde řada věcí změnit.Standartni zaležitosti typu služby,ůčty,politiky.Ten disk to je jasny - ssd by bylo hodně citit ale položka několíik desitek počitačů a hromadna vyměna za ssd by byla citit ve financich se stejnou jistotou takže to asi neprojde.
Naposledy upravil oooooooooo dne 28. 10. 2013 13:37, celkově upraveno 1
http://seven7.blog.zive.cz/
Spuštění Windows předchází pád.
oooooooooo
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karlos00x 28. 10. 2013 13:34

Jo, to je mi jasny, ze to bude financne narocnejsi. Chtel jsem tim hlavne rict, ze jedina cesta ke zrychleni je HW.

Jasny, v dobe kdy jsme meli v pocitacich 128MB, ale treba i 256MB RAM tak bylo skvely vyrezat XP v nLite az na kost, aby po startu mely zabranych 35MB pameti a pro Vice City zbylo maximum, ale kdo by tohle delal dnes a navic ve firme?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 10. 2013 13:38

Tak zásadní info jsi měl ovšem sdělit už v úvodním dotazu:
Petr_S píše:firemní software založený na DOS FoxPro 2.5b a Visual FoxPro 9

v OS WNT řady 6 nepracuje korektně.
Musel bys použít virtuální OS.
Co s tím?
1) Zapomeň na svůj nápad s Vistou.
2) Upgraduj hw:
karlos00x píše: prikup 2GB RAM (cca 600,-)
- porid 60GB SSD na system

a optimalizuj OS WXPP/32.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr_S 28. 10. 2013 15:37

Ale samozřejmě že bez problémů pracují pod WNT 6.x i bez virtuálního OS, už řadu let.

Díky všem za názory, beru si z toho, že se není třeba Windows Vista bát a případně ladit až podle reality.
Petr_S
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 28. 10. 2013 16:08

Používám Vistu už od prvních bet. Co se týče tvých PC, achillovou patou bude pomalý HDD. Vista je značně náročná na diskový subsystém, protože oproti Windows 7/8 agresivně cachuje. Nejlepší upgrade je pro ni SSD.

Z praktického hlediska (bez výměny HW) by mohlo pomoci následující:
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků