32 Bit a 4GB RAM

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod DasIsGut 20. 11. 2015 18:42

Dobrý den,

Chtěl bych se Vás zeptat, jestli je dobré mít 32-bit systém a 4GB RAM.
Slyšel jsem totiž, že 32-bit systém je pro PC s méně jak 2GB RAM.
A já mám 4GB a 32-Bit.
Možná tyto 'bajtové' systémy mají jiný význam v praxi.
V tomto případě bych rád věděl vysvětlení abych se něco dozvěděl... Každopádně jsem chtěl vědět, jestli to nějak neomezuje využití RAM atd.

Děkuji.
Dub Zdravím včechny a mějte gut day :D
Wub
Wub
Step
DasIsGut
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 11. 2015 18:49

Je to O.K. Až na to, že celé ty 4 GB nevyužiješ, systém rozpozná pravděpodobně jenom zhruba 3.2GB (podle HW tvého počítače).
Naposledy upravil vladimir dne 20. 11. 2015 18:51, celkově upraveno 1
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod DasIsGut 20. 11. 2015 18:50

Aha, děkuju Ti za odpověď :)
Dub Zdravím včechny a mějte gut day :D
Wub
Wub
Step
DasIsGut
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod borekz 20. 11. 2015 19:37

Pokud vím, 32bit systém může využít 128GB RAM, pokud HW podporuje PAE.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod soban 20. 11. 2015 19:47

Blbost pouze 64 GiB RAM

Kvůli zpětné kompatibilitě je však v rámci jedné strojové instrukce stále možné adresovat pouze 4 GiB RAM (tj. stejné omezení, jako mají procesory od verze i386). Kvůli návrhu jader operačních systémů pak ve skutečnosti typicky ještě méně (2 nebo 3 GiB).
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod borekz 20. 11. 2015 20:48

Pokud vím, limit je 4GB pro aplikaci + jádro a buď je to 2+2 nebo 3+1. To je limit pro jeden proces. S PAE je může součet paměti obsazené všemi procesy přesáhnout 4GB.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod lubokubo76 20. 11. 2015 21:39

nahoď 64 bit OS a nerieš to. Ja som chcel ušetriť niekľko MB RAM, tak som na W7 PAE povolil (je na to patch) a obmedzenie 2 GB/app mi stačilo, lebo žiadna moja app viac RAM nepoužije
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 20. 11. 2015 22:07

borekz píše:Pokud vím, limit je 4GB pro aplikaci + jádro a buď je to 2+2 nebo 3+1. To je limit pro jeden proces. S PAE je může součet paměti obsazené všemi procesy přesáhnout 4GB.
Jenže od těch 4GB se odečítá adresovací prostor jednotlivých zařízení, tedy reálně využitelná (adresovatelná) paměť bývá kolem 3.2GB.

PAE: kromě ramdisku existuje velice málo aplikací, které by s ním uměly pracovat. A musel by ho podporovat procesor, jehož typ neznáme. Vzhledem k tomu, že 64-bitové aplikace a OS spotřebují trochu více operační paměti, je se 4 GB operační paměti prakticky jedno, jestli bude mít 32 nebo 64 bitů.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod lubokubo76 21. 11. 2015 00:15

vladimir: nie je škoda nechať asi 1GB ležať? A časom môže urobiť upgrade RAM na 6 GB
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 21. 11. 2015 02:24

to je zase topic... kdo ma dneska nejaky rozumny motiv pouzivat 32b OS pokud nema strep s <= 2GB RAM?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod borekz 21. 11. 2015 08:00

Proč musí aplikace podporovat PAE ? Není to záležitost OS ?

-- 21. 11. 2015 09:02 --

karlos00x píše:pokud nema strep s <= 2GB RAM?

Taky záleží na velikosti HDD. Vista 64b bere několik GB navíc na HDD a pokud je to SSD 32GB, tak je poznat. Navíc 32b OS bere i méně RAM.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod 19jmsr56 29. 11. 2015 09:05

Zdravim. Mam 8-rocny ntb Acer Extensa 5210 s CPU Intel Celeron 1jadro s architekturou 64bit 1,6GHz, 2,5GB RAM. Pod OS Vista Home x86 SP2 bol cpu casto vytazovany na 100%. Po reinstale na OS Vista Home x64 SP2 sice zabral viac miesta na HDD, ale system je svizny (ako "sedmicky") a cpu vytazuje v priemere na cca 45% - jednoznacne odporucam 64bit OS
19jmsr56
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mople71 29. 11. 2015 09:30

To asi bitovou verzi nebude, ale ok. :-))
mople71
Taťka moderátor

Odeslat příspěvekod lubokubo76 29. 11. 2015 10:31

jmsr, pridaj RAM, alebo urob čistú inštaláciu x86 (32bit). A dnes na 1 jadre beží aj internetový prehliadač?
lubokubo76
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 29. 11. 2015 10:47

19jmsr56 píše:Zdravim. Mam 8-rocny ntb Acer Extensa 5210 s CPU Intel Celeron 1jadro s architekturou 64bit 1,6GHz,

pokud bych chtěl takovou archaičnost provozovat i nadále, tak bych si být tebou zjistil, co v tom je za chipset a podle toho upgradoval CPU na C2D, nebo alespoň Pentium Dual-Core :hm
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 11. 2015 14:07

Pokoušet se upgradovat procesor u tak starého notebooku nemá žádný význam.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 29. 11. 2015 14:41

to jsou kecy. Právě že u takto starého notebooku to má sakra význam - pokud jej nehodlám vyhodit.
Užitnost takového zařízení se rapidně zvedne. Zrovna nedávno jsem upgradoval známé Celeron 900 (1C, 2,2GHz, 1MB L2, Penryn, 35W) za P8600 (2C, 2,4Ghz, 3MB L2, 25W). K 1GB RAM se přihodily další 2GB a z původních W7 se přešlo na W10. Z nepoužitelného zařízení (sekalo se vše na youtube, otevírání prohlížeče trvalo půl minuty) se stal normální noťas, který nepoznáš od dnešního low costu.
Cenové náklady? CPU 250Kč, RAM 200Kč.

Vážně se to nevyplatí?

Chvíli předtím jsem upgradoval i mnohem starší notebook ... Celeron M 360 za Pentium M 745 s pin OC na 2,4GHz. Původní 512MB ram jsem upgradoval na 2GB RAM a překvapivě na tom běží Windows 10. Cena upgradu? 500Kč. Jestli se to vyplatilo? Já si myslím, že ano, protože tuhle "vykopávku" dostala malá holka, pro kterou je důležitější "mám svůj VLASTNÍ počítač - rodiče mi důvěřují" než to, že to v tomto případě občas někde výkonnostně skřípe (hlavně grafika).

Nehledě na to, že takový obstarožní HW by si jistě zasloužil vyčištění a přepastování ... tak proč rovnou nevyměnit CPU?

Samozřejmě existují případy, kdy se notebook již nevyplatí jakkoliv upgradovat.
1. je v záruce
2. má dostatek výkonu pro běžnou práci
3. je v dezolátu (aktuálně mám v práci na stole na opravu nějakého Acera, který nemá jediný plast v celku, panty volně plápolají. Upgrade jsem nedoporučil, naopak bych byl spíše pro rozborku - je v tom i5, dost ram, slušný 7200rpm disk. Nicméně budu v tom měnit wifi kartu - původní není schopná fungovat s moderními wifi AP. Vytuhne)
4. upgrade nelze provést (CPU napevno)
5. přinese to nějaký "vysírka" - tam je riziko, že kdyby to náhodou kleklo, bude chtít nový notebook, jinak roznese pomluvy.
6. pokud člověk neoplývá elementární zručností a trochou technického ducha, takže by to musel odnést do servisu, kde si účtují i víc jak 500Kč za každou započatou hodinu.
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 29. 11. 2015 16:00

Pokud by se do toho chtěl pustit, jeho věc. Ale výměna CPU v notebooku je nepoměrně náročnější záležitost, než v běžném PC. Je třeba vzít do úvahy řadu proměnných. U laika navíc hrozí, že při montáži něco poškodí, nebo špatně udělá.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 29. 11. 2015 16:19

jak u kterého, jsou notebooky, kde je to možná i jednodušší jak u desktopu. Povolit šroubek na spodním deklu, povolit 3-4 šroubky na chladiči, sundat chladič, otočit zámkem na patici, vyndat CPU ... a ano, u některých je to nepoměrně složitější, protože se musí vyndat celá deska ze šasi. Ale jestli tohle normální člověk nezvládne :hm
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 29. 11. 2015 22:05

ty notebooky kde to jde nejsou z lowendu ani mainstreamu. nedavno jsem cistil nejaky starsi compaq. to bylo na cele odpoledne to rozebrat a slozit. jsou tam pouzite 4 typy hlavicek sroubu vcetne sedmicipych hvezdic nebo co to bylo. celkem snad 30 sroubku nez jsem se dostal k prepastovani.
Kdybych dal nizkou sazbu tedy 500/hod tak by vyslo levneji to hodit do srotu a koupit treba repasovanou D630.
Spotreboval jsem nekolik relaxacnich folii invented by Pašík Holden a musel pouzivat http://milujipraci.cz/#11
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 11. 2015 07:28

mám za to, že to byl Dell Inspiron 1545, kde to šlo jak po másle ...
eLzyx
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 30. 11. 2015 09:42

vyjimka potvrzujici pravidlo.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eLzyx 30. 11. 2015 09:49

u Lenovo G570 taky no problemo a takových bude. Problematicky rozebíratelné bývají ultrabooky, ale do těch nemá smysl lézt, protože CPU bývá napevno, někdy i RAM.
eLzyx
Mírně pokročilý

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor