Windows Vista a notebooky

Diskuze výhradně o operačním systému Windows Vista

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod epidem 14. 1. 2006 10:52

Zajímalo by mne, co se stane s levnými notebooky (do 30 kKč) až Microsoft začne prodávat Windows Vista. Předpokládám, že zároveň s tím skončí s prodejem WXP. Nevěřím, že by do roka měl mít levný notebook ve standardní výbavě 1 GB RAM, dvoujaderný 3 GHz procesor a nesdílenou grafickou kartu, aby na něm mohla Vista běžet. Přestane kategorie těchto levných notebooků existovat nebo se na ně bude dávat třeba linux? Nebude tak paradoxně příchod Win Vista znamenat velký nástup linuxu?
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod markjag 14. 1. 2006 10:58

Ja nemam levny NB. Mam aj potrebne parametre (64 bit, grafika atd) co by Win Vista uniesli. A mat ho ako kamos zistoval ani nebudem. Podpora, drivery, atd. Proste katastrofa. Ale zatial sa ma to este netyka :>
markjag
Junior

Odeslat příspěvekod wojta 14. 1. 2006 11:05

Nevím, žádné takové nároky Vista nemá (pokud nechce člověk používat ty super omalovánkové věci, které jsou jen na plýtvání systémových prostředků). Je na tom přibližně tak jako WinXP. Paměť 1 GB se hodí i ve WinXP. Paměti jsou vcelku levné, tak nebude problém. Zkoušel jsem beta Visty a běhá celkem dobře i na dnes již starším stolním počítači se Sempronem 3000+ (32bit) a 1GB RAM. Řekl bych i rychleji než WinXP (ale to je možná dáno čerstvou instalací).
wojta
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Honza K. 14. 1. 2006 11:08

Windows Vista nebudou potřebovat 1 GB RAM a dvoujádrový 3GHz procesor (přestože podobná konfigurace se jeví jako doporučená). Poběží i na méně výkonných konfiguracích a "omalovánky" (Aero Glass) půjdou vypnout, čímž se nároky na výkon ještě více sníží (zejména na výkon grafiky).
Honza K.
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Saker 14. 1. 2006 11:09

Podla toho co sa pisalo Vista take naroky ma, ale myslim ze tam bude nejaka moznost ako vsetky tie "zbytocnosti" vypnut, inak s tym systemom Microsoft neprerazi...predsa firmy nebudu pre Vistu kupovat nove pocitace s takou konfiguraciou ;-)
Saker
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Honza K. 14. 1. 2006 11:19

Honza K.
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod epidem 14. 1. 2006 11:24

OK, ale podívejte se na doporučení pro Win XP (http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/ ... sreqs.mspx) a srovnejte to s tím, co byste pro rozumný provoz XP doporučili vy. Nebude to s Vista podobné?
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod Hans.Wolfenstein 14. 1. 2006 11:29

Já používám Aero Galss jako Theme v KDE a nějaký snížení výkonu jsem nespozoroval a to mám Athlona XP 2000+ a 768MB RAM....ale fakt, že Microsoft je známej žrout systémovejch prostředků, tak uvidíme :o)
PC: Intel Xeon E3-1230, 16GB DDR3, Asus P8B WS, GF 460 GTX OC, Seasonic S12 II 520W, Chieftec LBX-02B-B-B, EIZO EV2455
Hans.Wolfenstein
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kromec 14. 1. 2006 11:44

Předpokládám, že zároveň s tím skončí s prodejem WXPd/quote]


Ja to nepredpokladam. Spolecne s win XP se jeste dost dlouho(nekolik let) prodavali win 2000 a dokonce win 98.
kromec
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Calhoun 14. 1. 2006 11:59

XP se rozhodne prodavat neprestanou, jeste nejaky cas v nabidce zustanou. Pokud ozelis Aero Glass a nastavis klasicky W2K vzhled a povypinas ruzne efekty tak nevidim duvod proc by na Pentiu M nebo Celeronu M na 1,5GHz a 512MB RAM nemohly Vista bezet asi jako behaji XP na dejme tomu P3 800-1000MHz a 256MB RAM, tj, tak ze na beznou praci to bude v pohode stacit.
Calhoun
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod epidem 14. 1. 2006 12:08

Calhoun : Určitě MS bude chtít podpořit prodej nových Windows. Takže XP se buď prodávat přestanou nebo se zvedne jejich cena.

Mně nejde o to, že by to s nějakým zjednodušeným rozhraním neběželo rozumně. Těžko se ale notebook bude prodávat se systémem, kde toho musíš spoustu oželet a povypínat, aby to šlapalo. Linux by pak byl pro tuhle kategorii dobrá volba a mohlo by to přinést jeho větší rozšíření mezi běžné uživatele.
epidem
Junior

Odeslat příspěvekod Calhoun 14. 1. 2006 12:21

to Epidem:
Win NT4 byly v prodeji jeste rok po zahajeni prodeje Win2k a Win2k jsem na par starsich PC kupoval jeste cca dva roky po tom co byly v prodeji XP. Zastarale a davno prekonane Windows ME jsou v prodeji jeste ted. Zase tak katastroficky bych to nevidel :) .

Co se vypinani funkci tyce tak je to stejne. Na spoustu slabsich a levnych notebooku se prodavaji/prodavaly Windows XP a bylo na uzivateli jestli bude XP pouzivat ve vychozim nastaveni a pomaleji a nebo hromadu grafickych nesmyslu povypina a pojede to rychleji.
Calhoun
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod christian 14. 1. 2006 13:12

A asi zrejme na P3-M na 1.2Ghz a 512 MB SDRAM to asi nema smysl instalovat ze.. :-(
die('Hacking attempt');

Kdo se chce zapojit do alpha testu nové verze aplikace SuperFórum pro Android, napište mi soukromou zprávu.
christian
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Saker 14. 1. 2006 15:46

Myslim ze Vistu bude mat vyznam pouzivat iba na novsich strojoch, aby sa dali vyuzit vsetky jej prednosti, aj ked urcite poslape nejakym sposobom aj na slabsich masinkach, no kto by to chcel ak by mu to malo ist pomaly.

Takze si myslim ze XP-cka budu este dlho dobre pouzitelne pre drtivu vacsinu uzivatelov. Vistu zrejme skusia iba ludia co si s nou kupia pocitac, alebo co to budu chciet vyskusat len tak (stiahnu si to z netu) a ti zrejme nato budu mat aj vhodnu masinku...
Saker
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Donar 15. 1. 2006 18:26

mno panove kdyz to tak vidim sezenu si betu a zkusim to na svem stroji...


uvidime treba neco sepisu...


konfigurace

AMD k7 Duron 700@784
320 SDRam 133
gigabyte GA7zm
2xsata disky 33mb/s (20gb 5400/200gb7200)
64mb GF4 420mx


tak mam cil, behem pristiho mesice aspon neco vozkouset :)
Gorinus Donarus ex Horad.R.I.M.
Donar
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků