iMac 5K

Mac OS a programy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Shockwawe 23. 1. 2016 20:27

Přeji všem příjemný den,

řeším dilema, tak bych se s Vámi rád podělil. Mám v plánu koupit iMac 5K, nicméně řeším jakou konfiguraci zvolit. To k čemu bude iMac sloužit celkem obstojně zvládám na MB Pro 13" 2015 i5. Tzn. obsluha webové administrace několika webů a střih videí ve FinalCutPro, iMac chci již delší dobu, nicméně nikdy mne to nikterak zásadně netlačilo, ale od té doby, co jsem začal stříhat videa ve 4K jsem zjistil, že by to chtělo výkonnější stroj... ne, že by mě MB nestačil, nicméně hodinové video se stříhá klidně 5 hodin, což pro mne ideální není.

Proto tedy řeším, zda vzít iMac s procesorem i5, nebo i7? Je tam zásadní rozdíl? Cenový rozdíl je velký. Dále je to jasné, koupím 8GB ram... dokoupím 32GB a vyměním, 512GB SSD taky jasné, ale co GPU? Tam jsou nějaké zásadní rozdíly? Popravdě těch 8000 za procesor mi ještě přijde ok, ale do té GPU se mi moc nechce, ale samozřejmě dělá-li to velký rozdíl, tak není co řešit a půjdu do toho.

Předem děkuji za pomoc. :-)

S.
Shockwawe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Shockwawe 28. 1. 2016 14:25

Pravděpodobně tedy zvolím variantu s procesorem i7, což dle mého odpovídá ceně. Ovšem za lepší grafiku si připlácet nebudu. Mohl by mi ještě někdo doporučit, jaké RAM paměti do iMacu instalovat? Ideálně z Alzy a chci 4x8GB.

S.
Shockwawe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 29. 1. 2016 12:31

"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod enjay 4. 2. 2016 12:23

Pokud chcete výkonný stroj a přitom ušetřit, doporučuji: http://www.tonymacx86.com/
"Člověk je bohatý tehdy, když si může koupit něco co nepotřebuje."
enjay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shockwawe 10. 2. 2016 09:34

Zakoupena varianta s procesorem i7 a klasickou GPU.

Děkuji všem.
Shockwawe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 10. 2. 2016 10:02

Gratuluji. Zajímala by mě časová úspora při tom střihu v porovnání ten starý MB Pro a nový Imac.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Junior

Odeslat příspěvekod Shockwawe 19. 2. 2016 10:10

Rychlost střihu je zhruba čtyřnásobná (co tvalo na Macbooku hodinu, mám na iMacu za 15-20 minut.) :-)
Shockwawe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod formald3hyd 17. 8. 2017 11:18

Shockwawe píše:Zakoupena varianta s procesorem i7 a klasickou GPU.

Děkuji všem.



Kdyby se někdo rozhodoval podle tohoto vlákna:

Výborná volba, na OS X v SOHO (MBP 15/iMac 5K) fakticky při střihu videa vůbec nezávisí na GPU, skoro všechno počítá CPU u FCXP.
https://youtu.be/knMM9dRwIH4?t=7m10s


Nejlevnější MBP15 2015 s 2.2GHz Intelem a 250GB SSD je šestinásobně rychlejší pro střih videa než desktop i7 6700K 4.5GHz, 32GB RAM, GTX980Ti a “ultrarychlé” 2TB SSD s Windows10.

In fact, SSD v MBP 15” 2015 je asi čtyřikrát rychlejší než všechny nejvýkonnější 1TB/2TB SATA SSD disky, které má v desktopech většina z Vás.

https://youtu.be/-P5UWEKSUXo?t=4m26s


Vždy je lepší u Macu připlatit si za CPU, to je důvod, proč na OS X lze střihat velice rychle a efektivně videa ve FullHD i na základním MBP 13 s DualCore i5, čtyřjádro i5/i7 (MBP 15/iMac 5K) je rychlejší.

SOHO segment stačí bohatě MBP13 na střih videa i úpravu fotek z GoPro/foťáku/DSLR ve FullHD (i slowmo).

Na iMac 5K lze dobře střihat i 4K videa, výkon vrcholné i7 je dostatečný, je daleko rychlejší než drtivá většina starších Mac Pro (pokud nemáte vrcholnou konfiguraci za $8000).

Nevhodné produkty pro videoediting jsou pouze nejnižší varianta Mac Mini 1.4/1.6, MBA a 12" Macbook. Vše ostatní stačí i amatérům, kteří se živí videem, třeba YTbeři jako TeriBlitzen/Veronica Leroy/STEPANKA a tisíce dalších YTberů editují videa na základních MBP13 2014/5.

Petr Mára a Vladislav Janeček editují na cestách i na 12" Macbook Core M, v tomto případě je nutné dát Macbook na nabíječku a exportovat přes noc.
formald3hyd
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků