Vyplatí se ještě macbook nebo už na to apple prdí?

Mac OS a programy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Alpha8520 9. 4. 2016 08:55

Ahoj,

uvažuju o koupi macbooku pro s i7 a radeon grafikou, stříhám video a čtyřjádro se mi hodí. Ovšem vrtá mi hlavou jestli není lepší počkat na nějakou novější generaci.

Při googlení jsem ale našel několik článků, kde jsem se dozvěděl, že Apple odsouvá macbooky na vedlejší kolej a že všem stačí iPad Pro.

Má teda cenu koupit ten starší model, co teď je nebo se něčeho dočkám? Stříhám v Premiere pro a doteď mám windows a možná bych se mrknul zase po windows, čekat se mi moc nechce a dát 70 tisíc za grafiku nižší střední třídy se mi moc nechce, zase na druhou stranu mám iPhone a hlavní důvod proč chci mac je continuity... Co myslíte?
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod lojzak02 9. 4. 2016 09:36

Na to co ti odpovím teď si se neptal, nyní se nejvíc vyplatí 12" Macbook, lze ho koupit za 33k s 512 GB SSD. Ale není vhodný na střih videa.

K tomu střihu videa... můžeš kouknout sem https://www.letemsvetemapplem.eu/2016/04/07/pc-vs-mac-pro-a-videorendering/

Jestli potřebuješ notebook, pak je Macbook Pro minimálně ve střední konfiguraci vhodná volba.

Jestli se chceš věnovat střihu 4K videa doporučil bych spíš 5K iMac se silnějším i7 (stačí 8 GB RAM, je uživatelsky vyměnitelná, takže hned můžeš doma upgradovat) a samozřejmě konfiguraci s SSD (ne Fusion Drive).

Další varianta na střih 4K videa může být Mac Pro, nejlíp alespoň SixCore a 2x24" 4K Dell.
lojzak02
BAN Živě.cz
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alpha8520 9. 4. 2016 09:51

Dell monitory mám, 4k je na monitor absolutní zbytečnost a na 24" nekoukatelné. iMac a Mac Pro se mi moc kupovat nechce, nechci být s tím strojem připoután na jedno místo, doma monitory mám a notebook bych na to vždycky napojil. Spíš mi jde o ten rozdíl, co je v tom článku, u premiere pro macbook pro má o 10 minut víc jak levnější notebook s i7 a 970M, což jenom dokazuje zastaralost macbooku pro. Zas je vidět, že rozdíl mezi notebookem s win a pevným PC, který je omezující, protože je na jednom místě, je rozdíl 3 minut a tento rozdíl mi za to nestojí.
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod 1stein 9. 4. 2016 09:54

podla mna ma.
Mam doma 2 MacBook airy (2013 a 2014) starsi ma sice nizsi takt i5 CPU ale vyssi vykon.
Treba si pozriet aky CPU tam je.
v praci chalani idu na MacBook Pro 15" Retina s Core i7 2.5GHz, 16GBram a 512GB Flash late 2014

-- 9. 4. 2016 09:56 --

lojzak02 píše:Další varianta na střih 4K videa může být Mac Pro, nejlíp alespoň SixCore a 2x24" 4K Dell.


nasi grafici strihaju videa na starsom MacBook Pro, ale suhlas na toto lepsi MacPro
MacBookAir2014, ASUS X101CH, ACER ES1-111M, Raspberry Pi B+ a 2,
iPhone 5s, BlackBerry Classic, Xiaomi Redmi2
1stein
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 9. 4. 2016 22:09

Pokud prezijes leskly displej a mensi throttling cpu/gpu v plne zatezi, proc ne. Pokud by ti tyhle veci vadily, jdi do neceho staveneho na kontinualni full zatez, jako hp zbook, dell precision, atd. Ano, velke tezke mrchy, ale...proste ntb je kompromis a je otazkou, jestli obetujes vice z toho nebo toho.
Ty zbooky znam, jsou fajn, grafika v 15' quadro k2100m, v 17 az po k5100m, zmakne to 4lcd, ma 4x8GB RAM, uchladi to nekolikahodinovou full zatez bez naznaku throttlingu pri jen vlaznem povrchu tela...ale ma to win...
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Frees 9. 4. 2016 23:23

To ze je tam win by nebol problem HP notebooky su velmi dobre hackintoshovatelne. V sucasnosti je to stabilitou na takej urovni ze som hackintosh na desktope restartoval po 40 dnoch kvoli aktualizaciam. Odkedy existuje clover je to proste pohodka.
Frees
Junior

Odeslat příspěvekod borekz 10. 4. 2016 07:50

alfah4ns píše:Pokud prezijes leskly displej

Mám pocit, že nový MacBook Pro má antireflexní display.
borekz
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 10. 4. 2016 12:39

Nevim, az tak nesleduju apple. No late 2015 retina byla leskla, ale treba je vic verzi.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marucs 10. 4. 2016 14:48

Sice to není žádná rada, ale týká se tohoto tématu - se známým jsme se v pátek shodou okolností bavili o Applech a jeho Macboocích a nepřišli jsme vlastně na to, proč jsou zrovna tahle zařízení tak oblíbená na grafiku, střih videa a podobnou práci. Proč si radši nekoupit normální PC s i7 a grafickou kartou a Windowsy? V čem jsou Macbooky o tolik lepší, že je lidé vyžadují?
Marucs
Junior

Odeslat příspěvekod Bespi_ 10. 4. 2016 15:14

Je to IN. Nic jineho v tom nehledej.

PS: Jinak to zde uvedene tvrzeni ze 4K na 24" je blbost je ve skutecnosti naprosty nesmysl. FullHD na 24" pri pozorovani z bezne pracovni vzdalenosti je dost hrube a lidskym okem jsou bezproblemu pozorovatelne jednolive pixely. Ti "mene stastni" co vidi dobre, vidi i mrizku kolem pixelu.
Bespi_
Junior

Odeslat příspěvekod itsme 10. 4. 2016 16:13

Momentálně nekupovat nic a čekat. Skylake refresh je za rohem.

http://buyersguide.macrumors.com
itsme
Junior

Odeslat příspěvekod Alpha8520 10. 4. 2016 20:08

Marucs: nikdo netvrdí, že apple je lepší, momentálně právě naopak. PC neřeším, nechci ho. Srovnávám win laptop vs macbook s tím, že chci přejít na macbook, ale nestačí mi výkon, nic víc.
Bespi_: díky za radu ohledně monitoru, příště se vykašlu na osobní zkušenost a půjdu se zeptat odborníka na živě.
Jinak všem (teď už neironicky) děkuji za rady, zkusím pár měsíců počkat a pokud nic, koupím něco jinýho s win
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod alfah4ns 11. 4. 2016 16:01

Ohledne 4k na 24...strasne moc zalezi na pouzivanych programech a systemu.
Nektereprg se starsim gui neberou uplne korektne priblizeni. A samotny win umi rozdilne priblizeni na ruznych obrazovkach az od w10, a to to jeste funguje pouze pokud je dany prg jen na jednpom displeji, tzn.napriklad vytahat si ovladaci prvky CAx programu /priklad/ na jinou obrazovku muze byt problem. Gui by muselo byt vektorove, aby hezky plynule prechazelo na byt jen nasobky rozliseni.
Vyse uvedene plati hl.v pripade, kdy se uvazuje soucasny beh interniho displeje ntb jako nejaka odkladaci mene dulezita plocha s externi obrazovkou.

Takze nekdy super, jsou ale i specificke situace, kdy uzivatel zaplace, pokud nema hi-res vsechno.
alfah4ns
Ex-moderátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků