Má ještě cenu kupovat 8GB RAM nebo si mám připlatit?

Mac OS a programy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Trejvis 19. 8. 2017 19:27

Zdravím,

myslíte, že mi bude 8 GB v novém Macbooku stačit? Běžně používám 15 oken v prohlížeči, Spotify, a nějakou další aplikaci, většinou nějaký hudební DAW, občas GIMP v budoucnu možná Photoshop (méně náročné grafické práce pro osobní účely) a sem tam bych chtěl stříhnout video ve full HD později za několik let i nějaké kratší a nenáročné 4K, když na to bude kamera.

Výhledově bych byl rád kdyby mi Macbook vydržel tak 5-7 let. 16 GB RAM se mi ale zdá jako overkill. Příplatek 6000 není pro studenta zrovna málo. Když to bude mít rychlé SSD, tak si myslím, že ta RAMka zas tak Kritická komponenta nebude. Co myslíte? Můj stávající notebook má 4 GB + HDD a ještě je cca po 7 letech docela použitelný.

Jaké máte využití RAM Vy? V obchodech mají zařízení předváděcí Mac OS a nelze tam otevřít activity monitor abych zjistil jaké je využití.

Předem děkuji za odpovědi.
Trejvis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .Hardy 19. 8. 2017 21:29

MacOS má "výhodu", že dokáže nedostatek paměti relativně dobře maskovat, takže i s 8GB se dá v pohodě vyžít, ale je nutno počítat s tím, že RAM (a u některých modelů i SSD) už nikdy nevyměníš/nevylepšíš.

Jinak hádám, že se bavíme o MBP 2016+ (nic jiného teď od Applu asi nemá cenu), takže je zde na místě otázka, jestli by si vzhledem k neupgradovatelnosti, vyšší ceně, případné nutnosti usb-c doku a vyšší hlučnosti/teplotě těla v zátěži nechtěl zvážit alternativu od jiného výrobce a nebo nějaký stolní počítač.

Každopádně Tě nechci od případné koupě odradit, jen bych si vzhledem k využití prošel jednotlivé klady a zápory dané platformy/ntb.
Ryzen 1600 | GTX 1060 | 16GB DDR4 2666MHz | RM550x
.Hardy
Junior

Odeslat příspěvekod Trejvis 19. 8. 2017 23:41

Kromě toho, že mě začínají windows rozčilovat, rád bych přešel na mac os i kvůli tomu, že vlastním iphone a celková propojenost bude úplně někde jinde, než s Win. Určitě by byla lepší pc sestava, která by snášela mnohonásobně vyšší nálož, nicméně ten macbook si chci pořídit na školu. Jde mi hlavně o výdrž baterie, kompaktnost a v neposlední řadě o nějaký ten výkon. Teď právě nevím, co s tou RAMkou. Spíše by mi pomohl nějaký názor od člověka, co má Macbook právě s 8 GB RAM.

.Hardy píše:vyšší hlučnosti/teplotě těla v zátěži

Jinak při běžné kancelářské práci prý ani nejede větráček, celý se chladí pasivně.
Trejvis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 20. 8. 2017 06:39

Ta odpověď není jednoduchá - 16 i ve výhledu tolika let určitě pomůže a bude Dobrá volba. Je to vysoká cena a příplatek - ano. 6 na šest let je tisícovka ročně, 80kc měsíčně. Vzhledem k tomu na jak dlouho to chceš bych to koupil.

Sam mám mbp s 10GB.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 20. 8. 2017 07:30

X let zpět jsem to řešil 4vs8GB u macbooku pro ženu. Má 4 a lituju... kdyby měl 8 tak je pořád dobře použitelnej, teď už někdy nestíhá.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doggg 20. 8. 2017 09:01

pokud je x víc jak 3 a není to retina, tak tam můžeš další dodat ne?
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Trejvis 20. 8. 2017 12:55

Doggg píše:Sam mám mbp s 10GB.


A jaké máte využití při používání? (Řekněme průměrné zatížení, nebo nějakou škálu od-do.)

Doggg píše:Je to vysoká cena a příplatek - ano. 6 na šest let je tisícovka ročně, 80kc měsíčně.


Jelikož ho mám v plánu používat tak 5-7 let tak se určitě nevyhnu výměně baterie. Tato výměna stojí okolo 6 tisíc (otázka je kolik to bude stát za 5-7 let...). Dále nevím, jestli nebude potřeba koupit něco jiného domů, např. další telefon, až mi klekne atd. Výdaje mohou tedy být značné. 6k za RAM 6k za baterii atd. Vím, že to budu řešit až nějaký problém nastane, ale když by bylo 8 GB dostačující, asi bych zvládl nějak přetrpět jistou pomalost zařízení při 6. roku používání (když tento příspěvek píšu na pomalém stroji s 4GB ram a HDD). Poté bych si koupil nějaký stolní, či další notebook.
Trejvis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .Hardy 20. 8. 2017 13:23

Trejvis: Větráčky by se měli točit neustále (min otáčky - téměř neslyšitelné). Doporučuji navštívit nějaký Apple obchod a spustit simulaci zátěže (třeba 2x 4k video) a pak si šáhnout na šasi, případně zkontrolovat hluk, jestli ti to bude sedět.

Ke spotřebě RAM:
15 záložek ve Chromu, Spotify a pár drobností: využíváno 6.8GB Ram na 16GB MBP, 3.1GB Ram u 4GB MBA - vypovídající hodnota? Nula. Jak jsem psal, při běžném používání rozdíl není vůbec znát (správa paměti je u MacOS vymyšlena celkem dobře). To nastává až při náročnějším užití, tj render, kompilace, spuštěný virtuály... takže v tvém případě bys mohl klidně fungovat na 8GB, ale je nutné počítat s tím, že se ntb občas zadýchá (situace puštěný PS, střih, spotify a třeba Chrome). Navíc s případnými (každoročními) upgrady OS o něco stoupnou systémové požadavky na HW.
Ryzen 1600 | GTX 1060 | 16GB DDR4 2666MHz | RM550x
.Hardy
Junior

Odeslat příspěvekod Doggg 20. 8. 2017 14:37

Trejvis píše:
Doggg píše:Sam mám mbp s 10GB.


A jaké máte využití při používání? (Řekněme průměrné zatížení, nebo nějakou škálu od-do.)

Doggg píše:Je to vysoká cena a příplatek - ano. 6 na šest let je tisícovka ročně, 80kc měsíčně.


Jelikož ho mám v plánu používat tak 5-7 let tak se určitě nevyhnu výměně baterie. Tato výměna stojí okolo 6 tisíc (otázka je kolik to bude stát za 5-7 let...). Dále nevím, jestli nebude potřeba koupit něco jiného domů, např. další telefon, až mi klekne atd. Výdaje mohou tedy být značné. 6k za RAM 6k za baterii atd. Vím, že to budu řešit až nějaký problém nastane, ale když by bylo 8 GB dostačující, asi bych zvládl nějak přetrpět jistou pomalost zařízení při 6. roku používání (když tento příspěvek píšu na pomalém stroji s 4GB ram a HDD). Poté bych si koupil nějaký stolní, či další notebook.


moje využití na tomto stroji je 90% web + kancl, 10% fotky (LR, PS). Co se týče využití, to zatížení je taková windows hodnota:) Nekupuješ si ramku, abys jí měl nevyužitou = ve správci uvidíš téměř vždy plnou (70%). Já jsem s výkonem jak je teď spokojen (větší nárůst rychlosti byl přechod na SSD), i když právě třeba v LR se občas MBP zadýchá, nicméně dalších 8GB ram je pro mě 1300kč, takže je tam kdykoli mohu šupnout, to je bohužel ten rozdíl, který ty udělat nebudeš moc...

Za sebe, pokud se budeš pohybovat primárně na webu a takovém tom běžném užití, tak je 8čka asi dobrá, ale možná za čas už nebudeš raději upgradovat OS a budeš si víc dávat pozor na vedle sebe spuštěné aplikace.

Osobně bych při konfiguraci šel cestou:

- SSD (>=256)
- procesor (>=i5)
- RAM (>=8GB)

Jak píše kolega, nemusíš se tolik bát, že by se MAC stal úplně nepoužitelný, ale za čas to znát imho bude, mám takhle staričké MBA s 2GB ram a to už je peklo i na GMAIL v safari...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod formald3hyd 20. 8. 2017 17:02

Pokud počítáš se MBP na 2-3 roky, klidně základní MBP13 bez TB s 8GB RAM. (dotaz jsem četl)

Dnes bych ŽÁDNÝ Macbook/Mini/iMac4K nekupoval s méně než 16GB, to se týká i základního 12" Macbooku, který doporučuji povýšit na prostřední i5 a koupit jedině se 16GB RAM.

U iMac 4K je s výhledem do budoucna (RAM onboard) 16GB na pováženou, volil bych 32GB.

iMac 5K je uživatelsky rozšiřitelných, existuje i 64GB kit.

Gimp nepoužívám, naposled jsem ho měl na 10.6.8 SL.
Vystačím si s PixelMatorem, u toho je 8GB RAM spíš nedostatečných. Limity pocítíš v okamžiku, kdy budeš chtít upravovat fotku nebo omálovánky/komix ve vysokém rozlišení. Obecně cokoliv na 4000x4000 už se s 8GB začíná zadýchávat.

8GB RAM bohatě stačí na dva prohlížeče každý s 60ti okny.
formald3hyd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Trejvis 20. 8. 2017 22:47

formald3hyd píše:Obecně cokoliv na 4000x4000 už se s 8GB začíná zadýchávat.

8GB RAM bohatě stačí na dva prohlížeče každý s 60ti okny.


Tím "zadýcháváním" myslíte více zahřívat, nebo posekávat?
60 oken nevyužiju :D jsem tedy v suchu, zatím.

Jaké máte průměrné využití RAM Vy?
Trejvis
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 21. 8. 2017 08:12

trejvisi ty neposloucháš - na macu, v téměř jakékoli konfoguraci uvidíš zabraných cca 70% RAM. OS s ní tak prostě pracuje (začně do ní víc swapovat), nekupuješ si ramku, abys ji měl prázdnou (různé uvolnovače ramky jak z náš z windows jsou pakárna sama o sobě). Takže ani porovnání využití není směrodatný údaj.

Pokud si celou dobu chceš potvrdit, že ti 8GB stačí, tak ano nějak bude. Pokud si chceš potvrdit, že 16GB bude lepších, tak ano bude. Pokud se ptáš zdali je pro tebe ta investice správná, na to si musíš odpovědět sám. Pokud plánuješ použivat ntb 5+ let (což u maca jde v pohodě), tak já osobně bych připlatil.

Víc ta diskuze nemá smysl, nikdo to za tebe nerozhodne.
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 21. 8. 2017 08:17

Taky bych připlatil. Jak to nejde později upgradnout, tak je lepší to trochu nadsadit zezačátku.
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod suk 21. 8. 2017 08:28

Trejvis píše:hudební DAW
Sice neni vec pro praci s videem, ale i audio si muze vzit hodne. Staci mit treba nasamplovany desitky uderu do jednotlivych bubnu v 16 kanalech a najednou to mas 8Gib (Crocel kit pro Drumgizmo), ktery se hodi mit v pameti (ac to neni nutnou podminkou).

V praci mam 8GiB a 99% casu se pohybuju dost na hrane - ale tam zase pouzivam 2 OS zaroven...
Pokud nesouhlasíte s mým názorem, popřemýšlejte sami nad sebou. Opravdu si myslíte, že já bych se mohl mýlit?
----
You are an inspiration for a birth control...
suk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjfb 21. 8. 2017 10:38

Neřešit a určitě koupit 16 GB, sice je to drahé, ale v celkové ceně notebooku zase malá částka a velikost RAM je věc, co je potřeba upgradovat nejčastěji, což u tebe není možné, tak kup maximum rovnou.
jjfb
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků