Neustále padanie OS na spúšťacom SSD

Mac OS a programy

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod cerwik 23. 10. 2017 09:36

Ahojte,

mam iMac (late 2012 - tenky model), na ktorom mi odchadza interny disk. Stale mam na nom nainstalovany OS, ale nevyuzivam ho. Ako docasne riesenie som mal pripojeny externy HDD cez usb, z ktoreho som bootoval a nemal som ziadny problem (okrem toho ze to bolo cele pomale kedze islo o HDD cez usb).

Ako nahradu som kupil nasledovne:
- SSD Samsung 850 EVO 250GB
- Externý box RAIDSONIC ICY BOX IB-254U3

SSD mam teda pripojene cez USB a mam na nom nainstalovany OS a ten sa mi pri starte bootuje. V buducnosti planujem SSD vlozit do vnutra macu ale treba to vykonat v servise a to som zatial neriesil.

Popis problemu:
Obcas (cca raz za 1-2 tyzdne) sa mi stane, ze po zapnuti macu sa nabootuje OS z interneho umierajuceho HDD. Takisto obcas ked ho prebudim o spanku (OS z SSD) tak zostane zaseknuty, musim vykonat tvrdy restart a nasledne sa nabootuje z interneho umierajuceho HDD.
Zvlastne ale je, ze SSD sa javi, ako keby nemalo ziadnu vytvorenu particiu s OS a datami. Posielam print screen z Disk Utility (apple aplikacia), kde je vidiet ze tam je particia bez nazvu a bez dat. Ja som tam mal particiu s nazvom a nejake data. Ak chcem opatovne nabootovat z SSD, musim teda nanovo nainstalovat OS.

Myslel som, ze mam zly SSD alebo externy box. Obe som vyreklamoval, vymenili mi ich za nove kusy a teraz sa mi to deje zase. Takze SSD a externy box bude asi OK.
Potom som si myslel, ze to moze sposobit TRIM na SSD. Ale zistil som, ze to je na uplne nieco ine a pouzivam aplikaciu TRIM ENABLER.
Je mozne ze problem sposobuje interny HDD. Ten mozem docasne naformatovat bez OS (to som este neskusal). No ked som vyuzival na bootovanie externy HDD tak problem nebol ziadny. Az ked vyuzivam SSD v externom boxe.
Pred tym, ako si SSD dam do imacu a vyhodim odtial HDD som to chcel mat odskusane ze to ide. Pretoze v servise si za vymenu pytaju 80eur a ked mi to bude robit aj potom nadalej, tak sa to predrazi, lebo opat budem musiet navstivit servis.

Neviete, kde moze byt problem a ako by sa to dalo riesit?
Dakujem.
Přílohy
Disk Utility.png
cerwik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 23. 10. 2017 13:25

Řešíš kokotiny.

Pokud je něco vadné tak ten vadný kus musíš vyměnit a potom sledovat zda vše funguje OK.

Proč to blbne - špatný USB kabel SSD je rychlejší chyby při přenose kdoví.

Pokud to nezvládneš vyměnit sám odnes to kamarádovi ten ti vadný HDD vytáhne pak ho můžeš otestovat a můžeš taky zjistit že zrada je třeba na MB.

Nejhorší to bude rozdělat.......

/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cerwik 23. 10. 2017 14:00

Je mi jasne, ze najlepsie by bolo vybrat vadny HDD, vlozit tam SSD a potom sa uvidi. Vymena v servise stoji 40 eur. Sam to rozoberat nechcem, aj ked to je moznost tiez.

Vadny HDD uz tam mam rok. Fungoval som tak, ze OS som mal na externom HDD. Teraz som to chcel nahradit s SDD + externy box. A tam mam problem. V ramci reklamacie mi vymenili aj SDD aj externy box. Kedze mi rovno dali novy kus, neviem ci tam naozaj bola chyba. No pochybujem ze by mi po vymene opat dali vadny kus.

SSD som neplanoval davat do vnutra. No vyzera to tak, ze ten vadny HDD sposobuje problemy a ten neviem odpojit sofverovo.
cerwik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 23. 10. 2017 14:16

Pokud se na ten vnitřní HDD dá zapisovat tak na něm odstraň všechny oddíly a skus ho přepsat nulama - aby byl smazaný i MBR atd....

Tím by nikdy potom nemohl najet OS z interního HDD.

U externího SSD bych skusil vyměnit kabel, případně použít Y kabel, aktivní USB hub (s napájením) případně použít převodník sata/usb s externím napájením.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cerwik 23. 10. 2017 14:56

Na HDD sa da zapisovat. Mam v plane skusit odstranit vsetky oddiely a mozem aj prepisat nulami.

Kabel by tiez nemal byt zly. Skusil som uz 3. Ale napisal si jednu mudru vec :).
Ze mam vyskusat usb box/hub s napajenim. To by vysvetlovalo, preco ked zobudim pc - stlacenim klavesy alebo pod. tak mi ostane zamrznuta obrazovka. Moze byt problem v napajani cez usb.

No moj problem sa vyskytuje aj ked zapnem pc (nie zobudenim zo spanku). Tam by nemal byt problem ze nie je samostatne napajanie.
cerwik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 23. 10. 2017 17:20

I při zapnutí může být problém s napájením - může na USB zakolísat, může tam být dřív než se nastaví řadič v PC a převodník to nemusí rozchodit atd......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cerwik 23. 10. 2017 20:24

Ano, ma to logiku. Vysvetlovalo by to, preco sa nabootuje system z interneho HDD a nie z externeho SSD v uloznom boxe. Problem ale je, ze system na SSD a cela particia sa odstrania. A to asi nebude napajanim. Zeby to odpalilo cely OS a particiu?
cerwik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 24. 10. 2017 09:15

To že se údajně nezobrazují oddíly může být SW problém po špatné inicializaci řadiče.

Řešení je jednoduché prostě vytáhnout SSD z boxu a vyskoušet v PC (připojit přímo sata) a skouknout - pokud tam oddíly budou i s daty tak prostě blbne převodník sata/usb či SW v tom macu.

Pokud se ty data smažou tak asi bude nějaká nekompatibilita toho SSD s tím převodníkem (vyskoušet jiný převodník) a nebo to maže OS který je poškozen a nabotuje při chybě toho maca.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cerwik 25. 10. 2017 08:12

Oddiel sa zobrazi, ale je prazdny ako po formate.

Jasne ze vytiahnut SSD z boxu a pripojit priamo do sata by vyriesilo vela veci-asi vsetko. No na to treba servis, pretoze tento model Macu nejde rozobrat len tak. A bojim sa dat tam SSD, ktore mi robi problemy. Ak by sa nahodou vyskytli aj potom, budem zase platit za to, aby si SSD vybrali. A to uz za servis zaplatim tolko, ako za nove SSD :D
Ale nemam asi na vyber a pravdepodobnejsie je, ze sa mi odstrania vsetky problemy a bude to slapat tak ako ma :)
cerwik
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků