LibreOffice calc - nahrazení čísla písmenem

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Nikeid 26. 10. 2018 08:43

Ahojte,

mohl by mi někdo poradit jak v LibreOffice na nahrazení částky (Kč) písmenem s účinností pro celý list?

Mám fakturu, v jejímž záhlaví mám vypsané různé typy úkonů, které dělám (administrativa a studium) s různou hodinovou sazbou (100 Kč a 200 Kč). Tyto úkony mám označené v jiné buňce zkratkou ("A" a "S").

Potom mám o pár řádků níž seznam těch úkonů, které jsem udělal. Tam mám v buňce A1 čas úkonu (např. 1 hodina), v buňce A2 typ úkonu zkratkou (např. práva "A" nebo "S") a buňku A3 s výslednou částku, která by měla vynásobit čas právě příslušnou hodinovou sazbou - tedy u administrativy "čas x 100,- Kč", u studia "čas x 200,- Kč". Zkrátka tedy A1*A2=A3. Jenomže A2 je proměnné, buď tam bude vepsané A nebo S.

A já bych potřeboval vědět, jak má ten vzorec v buňce A3 znít, aby reflektoval, že když do A2 zadám písmeno S, tak ten čas (A1) vynásobí x 200,- Kč a když je tam písmeno A, tak čas vynásobí x 100,- Kč.

Ví někdo jak na to? Děkuju:)
Nikeid
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 10. 2018 09:33

Nějak tě nechápu.....

Prostě normální IF otestuji tu buňku a podle toho použiji první vzoreček a nebo druhej.

=IF(A2="S";A1*200;A1*100)

IF
Specifikuje logický test, který má být proveden.
Syntaxe
IF(Test; HodnotaPotom; HodnotaJinak)
Test je jakákoli hodnota nebo výraz, který může být PRAVDA nebo NEPRAVDA.
HodnotaPotom (nepovinné) je hodnota, která bude vrácena, pokud má Test hodnotu PRAVDA.
HodnotaJinak (nepovinné) je hodnota, která bude vrácena, pokud má Test hodnotu NEPRAVDA.
Pokud jsou parametry funkcí LibreOffice Calc označeny jako "nepovinné", je možné je vynechat, pokud za nimi nenásledují žádné další parametry. Např. pokud má funkce čtyři parametry a poslední dva jsou označeny jako "nepovinné", je možné vynechat parametr 4 nebo parametry 3 a 4, ale není možné vynechat samotný parametr 3.
Příklady
=IF(A1>5;100;"příliš málo") Pokud hodnota v buňce A1 je větší než 5, potom se v aktuální buňce objeví hodnota 100, v opačném případě tam bude text "příliš málo" (bez uvozovek).
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nikeid 26. 10. 2018 12:06

Jo, to je pravda, to mě nenapadlo. Takhle by to šlo v případě, že bych měl dva atributy (A a S). Ale co když se mi k tomu přidá ještě třetí (P)? To už IF nejde, ne?
Nikeid
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 26. 10. 2018 16:25

?.. třeba příklad pro P=250, S=200, A=100 ...?
=A1*IF(A2="P";250;IF(A2="S";200;100))
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Nikeid 5. 11. 2018 10:24

pecka, díky! :)
Nikeid
Junior