Plánování výroby v excelu?

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod BobanekOs 8. 12. 2016 12:01

Dobrý den

Do této chvíle jsem otestoval čtyři specializované SW, které by mohly pomoci při plánování výroby. Bohužel, dva byly pro naše potřeby nesmírně drahé (nasazení pouze v kompletním balíku, takže náklady v jednotkách mil. korun), zbylé dva se pravděpodobně pokoušely o co největší univerzálnost a tím se z nich stal nástroj, který byl velmi složitý. Proto mě napadlo, pokusit se o vytvoření řešení na míru, pomocí excelu.

Mám docela přesnou představu:
Znám výrobní kapacity jednotlivé směny a nám i jednotlivé zakázky, na kterých mám pracovat a samozřejmě vím, kolik času potřebuji na jednotlivé zakázce k výrobě.

Tedy příklad:
1) Ve výrobě mám 5 zakázek a u každé zakázky vím, kolik času na nich strávím a jaký mají termín výroby:
Zakázka 001 - 700 minut - termín Úterý
Zakázka 002 - 1500 minut - termín Pátek
Zakázka 003 - 1260 minut - termín Úterý
Zakázka 004 - 1400 minut - termín Středa
Zakázka 005 - 150 minut - termín Čtvrtek

2) Ve výrobě mám tři pracovníky, z nichž každý odpracuje 480 minut za jednu směnu, tedy za jednu směnu odpracují 1440 minut.

Já potřebuji každý den přijít a říct: Vy dnes budete dělat na zakázce XY, případně na více zakázkách. Takže mě napadlo mít jakousi databázi zakázek, které by se mi neustále seřazovaly podle výrobního termínu (tedy zakázky 001 a 003 musím dělat přednostně, protože mají nejbližší termín výroby). Já vždy na začátku směny řeknu na čem se bude pracovat a na konci směny si dopíšu, kolik normominut bylo skutečně odpracováno, aby se mohly zakázky seřadit pro další den, takže v seznamu některé zakázky budou mizet, některým se budou snižovat výrobní časy, protože na nich již bylo částečně pracováno, mohou se měnit termíny a tak se mohou přehazovat a samozřejmě, budou se nové zakázky dobírat.

Zároveň bych potřeboval, aby se mi zobrazoval plán zakázek dopředu, tedy mi zavolá nadřízený a řekne, že za tři týdny budeme dělat zakázku 009, tak mi se do správného týdne zaplánuje tato zakázka a ve chvíli, kdy již bude naplněna kapacita celého týdne, řeknu stop, nemůžeme brát další zakázky na tento termín.

Zní to složitě, možná to není jen pro excel, ale třeba pro access. Problém je, že jsem to dokázal dělat na papíře. Jenže když jsme začínali, měli jsme v takové databázi cca 20 zakázek. Nyní jich mám 130 a šest lidí a začínám dělat hloupé chyby.

Nečekám, že někdo napíše vzorce. Pokud ale někdo již řešil něco obdobného, budu pro příklad rád. Nebo třeba jen nějaké ukázky některých částí. Případně někdo ví o SW, který by to uměl?
BobanekOs
Junior

Odeslat příspěvekod zmfcz 8. 12. 2016 12:14

Excel má tu výhodu, že umí VBA, takže to chce najít někoho, kdo umí VBA dost dobře na to, aby mohl tohle naprogramovat. Nebo zkuste mrknout na Asana :)
zmfcz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod palmar2010 8. 12. 2016 12:25

Ti dělníci jsou libovolně zaměnitelní? A plánujete čas nebo souvislou kapacitu (bez přestávek na oběd)? Jeden dělník může pracovat na více zakázkách? Potřebujete současně více dělníků na jednu zakázku?
palmar2010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cernakus 8. 12. 2016 12:29

Dá se to v Excelu bez VBA, ale bude to krkolomné.
S VBA je pro tento rozsah Excel ideální, ale vyžaduje to, ideálně vlastního, VBA programátora analytika.
Access je už na to zbytečný kanón na vrabce, ovšem pokud by do databáze měli přistupovat tři a více lidí, pak nic jiného nezbyde.

Samozřejmě komplexní řešení jsou mimo finanční rámec.

V tom VBA to kvalifikovaně odhaduji na cca 20 hodin pro zadávací dokumentaci, cca 15 hodin operační analýzy a pak kolem 80 hodin samotné programování. Celkem do 120 hodin.

je otázkou, jestli se ti vyplatí nechat to udělat zakázkově u nějakého lokálního čičmundy a nebo použít vlastní síly buď najmutím zaměstnance a nebo vysláním stávajícího pokročilého MS Officíra na měsíční školení. Výhoda vlastních sil je, že po dokončení tohoto projektu může být nasazen na další, neboť se domnívám, že na papíru jste doposud dělali skoro vše :-)

Nicméně, ještě zvaž velikost firmy. Z toho co jsi napsal, to vypadá, že je vás tak deset i s uklízečkou, ale pokud je vás 30-100 lidí s reálnou možností růstu, tak je to už na regulérní SAPlike informační systém!
cernakus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BobanekOs 8. 12. 2016 12:58

palmar2010 píše:Ti dělníci jsou libovolně zaměnitelní? A plánujete čas nebo souvislou kapacitu (bez přestávek na oběd)? Jeden dělník může pracovat na více zakázkách? Potřebujete současně více dělníků na jednu zakázku?


ANo, rotace pracovníků je možná a napříč výrobou jsou i stroje, které mají své limity. Obecně lze říci, že mám ve výrobě jakési tři pracoviště a předpokládal jsem, že bych měl takovou tabulku pro každé jednotlivé pracoviště, protože někde skutečně musím zohlednit také limity strojního vybavení.

Plánuji čas, protože se nejedná o činnost, kterou nelze rozdělovat. Cílem samozřejmě je, aby se dělaly zakázky v celku, ale není problém odpracovat na zakázce jen 30 minut a pokračovat dále druhý a nebo i další den. Takže nějak předpokládám, že by se dalo udělat že mám dvě zakázky po 500 minutách, ale za den například odpracuji jen 800 minut. Takže mi ta "aplikace" vypíše: Dneska dělej na zakázce 001 a 002 s tím, že to nestihneš celé. Budeš mít celou zakázku 001 a část zakázky 002. A zítra mi to vypíše: Dneska dodělej 200 minut na zakázce 002 a pokračuj...

Popravdě, myslím, že bych i tohle "nějak" zvládl udělat. Ale v tuto chvíli vůbec netuším, jak bych vyřešil situaci, že dnes ale přijde nějaká změna. Například mi zavolali, že nutně potřebují dodělat zakázku 003 a já musím práci na 001 a 002 přerušit a rychle pracovat.

-- 8. 12. 2016 14:10 --

cernakus píše:Dá se to v Excelu bez VBA, ale bude to krkolomné.
S VBA je pro tento rozsah Excel ideální, ale vyžaduje to, ideálně vlastního, VBA programátora analytika.
Access je už na to zbytečný kanón na vrabce, ovšem pokud by do databáze měli přistupovat tři a více lidí, pak nic jiného nezbyde.

...

Nicméně, ještě zvaž velikost firmy. Z toho co jsi napsal, to vypadá, že je vás tak deset i s uklízečkou, ale pokud je vás 30-100 lidí s reálnou možností růstu, tak je to už na regulérní SAPlike informační systém!


Se vším souhlasím. Pravda je taková, že nás je 11 bez uklízečky, protože si uklízíme sami :o). Řešil jsem s OR Systém a SAP a jsem si jist, že by to byl vyřešený problém. Bohužel, není v mých silách zaplatit tak obrovské peníze za tyto řešení.

Podotýkám, že toho vypisuji spoustu, co bych chtěl. Nepředpokládám, že všechno bude hned fungovat. Mi třeba bude stačit, když si budu ze začátku vypisovat tabulku se zakázkami a k nim přiřadím ty minuty a termíny a ono mi to nějakým setříděním vždy nějak poskládá ty zakázky tak, aby se v jednom týdnu neobjevilo 10000 minut a v dalších pěti 0 minut. Prostě nějaké plánování, kdy mi zavolají že potřebují tehdy a tehdy tu a tu zakázku, já si to zapíšu do tabulky, setřídím a hned řeknu: OK, není problém, nebo řeknu že v tomto termínu toho je hodně a lze to udělat o dva týdny později, kdy mám volno.

Používal jsem tři nástěnky, které vždy odpovídaly měsícům. Při počtu těch zakázek ale byly nepřehledné, takže si zabarvuji políčka v excelu na způsob gantova diagramu, ale jak říkám. Vznikají chyby.

Ještě mě napadlo oslovit nějakou školu zaměřenou na programování, jestli by něco podobného nenabídli k diplomové práci pro studenty. Nyní dodělávám dálkově VŠ a výběr vhodného tématu bylo docela peklo :o)
BobanekOs
Junior

Odeslat příspěvekod Ming 8. 12. 2016 13:30

Není na plánování vhodnější třeba MS Project nebo jeho alternativy?
Otázkou i je, zda nehlídat místo odpracovaných minut progres na zakázce (% vyhotovení).
Be fun!
Ming
Ming
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod palmar2010 8. 12. 2016 14:04

Podívejte, asi dvacet let jsem implementoval informační systémy ve výrobě, od komplexních jako SAP, MOVEX/M3, přes střední třeba K2, QI, i specializované jako APP, APS atd. Tohle, co chcete, je opravdu práce pro větší plánovací SW a doporučoval bych ho, protože speciální, čistě plánovací SW byste nestíhal nakrmit reálnými údaji. Podle toho, co říkáte, máte ruční pracoviště, strojová pracoviště s vlastní kapacitou a - nedejbože- sdílenou obsluhou a do toho změny priorit zakázek; mimochodem vůbec jste nezmínil materiálové plánování - pokud ho neděláte, musíte mít jeden produkt nebo riskujete stálé vypadávání ze zásob... Obávám se, že vaše představa o VBA Excelu nebo MS Accessu je nereálná, protože jsem viděl pár pokusů to udělat "domorobo" a skončilo to spoustou vyhozené práce... Možná by mohl pomoct MSProject, který spočte kapacity zdrojů, nicméně jeho operativní ovládání taky není nic moc (dobrá rada - odhadovat % splnění). Možná by vás přesvědčilo, kdybyste si zkusil udělat zadání pro takovou programátorskou práci, kterou byste chtěl zadat: co by to jako všechno mělo umět. Odhad, že to je 20 hodiny analýzy pokládám za hodně podceněný... Dovolím si předpovědět, že se vám to nepovede nebo tím (jenom zadáním funkcionality) strávíte spousty času. Ono idea je jedna věc, ta se načrtne rychle, ale potvora ďábel je v detailech, které musíte tomu programátorovi popsat...
Jo a ještě poznámku: v praxi, když musíte přepínat ze zakázky na zakázku, ztratíte často víc, než když zakázku doděláte a tu další zpozdíte. A taky by se chtělo podívat, proč jsou změny zakázek vyvolávány a jestli nejste v situaci ocasu hada, jehož hlava... Ale to je spíš o vlastní organizaci výroby a vztahu s obchodem a nákupem, než o SW... Nicméně zkuste se nejdřív zamyslet nad tím, proč se ta výroba tak přehazuje a kolik vás to stojí a možná ušetříte miliony za SW. Zmiňoval jste se o ORce, Qi by to asi zvládnul, ale jak říkám, je to o penězích...
palmar2010
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod freekarol 8. 12. 2016 14:14

A co MS Project? Ten by se nehodil?
freekarol
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yarda 8. 12. 2016 15:12

To je docela zajímavá firma a zajímavé zakázky, když víte předem, že Zakázka 001 bude trvat 700 minut a ne třeba od 690 do 750 minut. Čím se to zabýváte, pokud to není tajdůvmob?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický
Yarda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bumerang 8. 12. 2016 16:12

MS Project je naprosto nehvodny na kratke opakujuce sa cinnosti(projekty, objednavky), Excel + VBA je asi najlepsia volba.
to Yarda: planovanie vyroby na minutu presne je uplne bezna vec a funguje vo vacsine vyrobnych firiem. Ked sa tovar vyraba strojom tak nie je problem zistit kolko jednemu stroju trva vyrobit jeden kus a lebo 100 kusov a podla toho si riadit objednavky, vo firmach kde sa pouziva rucna praca je to zlozitejsie ale aj tam sa to da.
Bumerang
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BobanekOs 8. 12. 2016 17:47

Yarda píše:To je docela zajímavá firma a zajímavé zakázky, když víte předem, že Zakázka 001 bude trvat 700 minut a ne třeba od 690 do 750 minut. Čím se to zabýváte, pokud to není tajdůvmob?


Vyrábíme okna a přiznám se, naopak nechápu jak může plánování fungovat v systému, že neznáme přesné časy a jen dopředu odhaduji. Já vím, kolik času potřebuji na jednotlivých operacích, takže tyto operace vynásobím počtem kusů, dopočítám si časy atypických doplňků, a vím přesně čas výroby.

Na dílně pak je informace, že se musí stihnout za tolik a tolik času a to se pokouší chlapi dodržet, protože z toho je počítána efektivita a z efektivity jsou počítány jejich prémie. Základem samozřejmě je mít správně nanormováno.

-- 8. 12. 2016 18:59 --

palmar2010 píše:Podívejte, asi dvacet let jsem implementoval informační systémy ve výrobě, od komplexních jako SAP, MOVEX/M3, přes střední třeba K2, QI, i specializované jako APP, APS atd. ...


Tomu rozumím a chápu, že od toho ty SW jsou. Bohužel, v tuto chvíli nejsme v situaci, kdy by bylo reálné takový SW nakoupit. Zatím to pro výrobu není ani takový problém, že by ji to nějak více ovlivňovalo a jde to udělat prupiskou a papírem.

Tenhle nápad jsem měl proto, protože mi tohle plánování zabere zhruba třetinu pracovní doby. Nestěžuji si, že musím místo osmi hodin sedím v práci vždy minimálně deset, ale spíš mi vadí, že jsem již některé věci přehlédl a udělal jsem chybu. A jak říkám, to co píšu je jakási vize, ale mi pomůže třeba i jen nějaká část. Třeba to plánování zakázek do týdnů a hned mám nějaký čas ušetřený.

Já s excelem dělám, ale makra udělat neumím. Neznamená to, že bych se s vizí téhle pomoci do naučení maker nepustil. Tak jak nad tím přemýšlím, tak jsem stejně pochopil, že by to bylo jen o databázi a vhodných dotazech na ni, takže mě napadlo i zkusit PHP a MySQL. Na placené aplikace ale v tuto chvíli bohužel nedosáhneme a raději jsem přidal chlapům na dílně tarif
BobanekOs
Junior

Odeslat příspěvekod BobanekOs 8. 12. 2016 22:16

Pro představu, aby jsem jen neřešil něco hypoteticky.

https://uloz.to/!0UeLXrD88H6b/plan-vyroby-xlsx

Vytvořil jsem excel, kde jen zadávám čísla zakázky a jejich minutové "ohodnocení". Vytvořil jsem týdenní plán, kde se mi zakázky skládají za sebe a pomocí gantova diagramu, takže mám nahrubo graficky znázorněny zakázky a mám přehled, kdy se bude jaká zakázka vyrábět.

OK, tohle ale bude fungovat pouze tak, že si jednou týdně mohu něco naplánovat. Zakázky se skládají za sebe bez nějakého skladu. Já bych si představoval ještě další sloupec, kde bych zadal výrobní termín a zakázky by se vždy před exportem seřadily. Bohužel, zatím jsem řešil pouze podmíněným formátováním a vzorci, takže se mi to při seřazování samozřejmě rozhodí a nefunguje.

Uměl by někdo tohle předělat do VBA?
BobanekOs
Junior

Odeslat příspěvekod bole 5. 1. 2017 12:45

jsem soft vyvojar z chorvatska a udelal jsem software pro planovanni vyrobi v MS Access 2003. Software se moze stahnout z moje webove stranki, tak me kontaktujte ked chcete
bole
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků