Podmíněné formátování a vkládání řádků

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 11. 7. 2018 13:15

Dobrý den

Narazil jsem na problém, který neumím vyřešit a je-li to možné, prosím o radu. Mám tabulku v excelu, která má nastaveny pravidla podmíněného formátování. Pravidla jsou v tomto smyslu:

=$AD1="x" – Pokud je v buňce AD1 hodnota X, podbarvi celý řádek odlišnou barvou. Rozsah podbarvení je určen oblastí =$A$1:$AD$67.

Obrázek

Takto to funguje, ale dostávám se do situace, kdy musím do této tabulky přidávat řádky vložením. Jednoduše označím řádek, pomocí CTRL+C zkopíruji a nástrojem „vložení“ umístím na konkrétní místo. Tímto vložením se mi ale rozbíjí vzorce podmíněného formátování. Pravidla se násobí a mění oblasti z =$A$1:$AD$67 na =$A$7:$AD$28;$A$30:$AD$68, čímž se pravidla stávají neupravitelné a je v tom nepořádek.

Obrázek

Ve výsledku mám na začátku měsíce prázdnou tabulku, kde mám 3 pravidla podmíněného formátování. Kopírováním a vkládáním řádků se mi na konci měsíce vytvoří třeba čtyřicet pravidel, které kolidují. Poradí mi někdo, jak napsat pravidlo pro celou tabulku, kde budu mít podobné pravidlo a které se mi kopírováním nebude nesmyslně duplikovat?
Klamerka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 11. 7. 2018 13:42

Na první dobrou mě napadá z excelové "tabulky" udělat excelovou Tabulku... Pokud to máš jenom jako buňky, se kterýma pracuješ po otevření nového listu a zvýrazníš si je třeba obtažením, tak s nima Excel pracuje jinak, než když si v listu vytvoříš Tabulku...

Označ celou aktuální oblast a zmáčkní Ctrl+T a potvrď... Dost možná ti to odstraní podmíněné formátování a budeš ho muset nastavit znova, ale potom už by to mohlo fungovat korektně..
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Klamerka 11. 7. 2018 14:17

To jsem zkoušel, ale nepovedlo se mi v takovém případě vkládat řádky. Když nakopíruji řádek a vkládám, tak mi to tabulka neumožní a vyskočí mi okno s informací „Toto nebude fungovat, protože byste tím posunuli buňky tabulky v listu.“

Obrázek

Já jsem ale v situaci, kdy musím (a často dělám), že nakopíruji řádek 20 (buď CTRL+C pro kopírování vzorců, nebo někdy vyjmu, když kopíruji řádek s již vyplněnými hodnotami) a vsunu je mezi řádky 11 a 12. Tohle mi s tabulkou právě nejde. Také se mi rozhodí makra na filtrování, ale to by snad jen stačilo upravit.
Klamerka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klamerka 13. 7. 2018 08:55

Nikoho jiného nic nenapadá?
Klamerka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djkubas91 13. 7. 2018 10:52

No leda ještě komplet přepsat celou tabulku... Teď jsem tebou popisovaný způsob zkoušel v Excelu 2016 pro Mac a funguje to včetně podmíněného formátování úplně v korektně (ať už vkládáš hodnoty nebo nový řádek s hodnotami). Podle mě v té tabulce máš něco špatně (namátkou, není to starý formát)...
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod Aluminium 20. 9. 2018 08:15

Myslím že se tam totiž děje to, že tím vložením řádku tam kopíruješ i formát buněk a s formátem buněk tam kopíruješ i to podmíněné formátování. Proto se ta oblast rozděluje jako další pravidla.

Myslím že by mohlo pomoci toto, pokud je to možné:
Oblast pro kterou platí pravidlo nastav jako celý sloupec (sloupce), ne jen určitou oblast.
Tedy místo =$A$1:$AD67 tam dát =$A:$AD
Potom vkládání řádků nebude tuto oblast násobit.

A nebo ještě by mohlo fungovat nevkládat ty řádky pomocí ctrl+c, ale dát vložit pouze hodnoty, čímž tam nebudeš kopírovat formátování a tím ani ty pravidla.
Aluminium
Kolemjdoucí