Mřížka grafu - nekompatibilita

Programy pro práci s textem, tabulkami, prezentacemi

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Retiree 19. 10. 2018 11:57

Zdravím,
Mějme tabulku měření tlaku krve s daty za několik let, kde v prvním sloupci je den v týdnu (nepodstatné), ve druhém sloupci odpovídající datum a ve třetím sloupci čas měření. V dalších třech sloupcích pak odpovídající data příslušného měření, systolický tlak, diastolický tlak a počet pulzů/min.
Pro požadované zobrazení je vytvořen Burzovní graf, kde spojnici extrémů tvoří odpovídající hodnoty systolického (SYS - maximum) a diastolického (DIA - minimum) tlaku a bod (značka) na spojnici extrémů vyjadřující počet pulzů za minutu (PLS - konec).
Ze slovního popisu tabulky je snad (?) zřejmé, na ose dat (Y) jsou hodnoty SYS. DIA a PLS a na ose kategorií (X) datum a den v týdnu a čas měření, přičemž počet měření v každém dnu je 3 (tři), vždy ráno, v poledne a večer.
Grafy jsou zobrazeny po měsících, pro jednoduchost obsahuje každý list grafu (měsíc) data za 31 dnů. Pro lepší přehlednost grafu je vytvořena mřížka, kde hlavní mřížka osy kategorií koresponduje s jednotlivými kalendářními dny rsp. daty, tedy Počet kategorií mezi značkami = 3 (Excel 2000-2007).
V Excelu 365 dokážu vytvořit stejný graf, ale nedokážu vytvořit stejnou mřížku, poradí někdo ?
Excel 365 nedokáže ani správně zobrazit mřížku grafu, vytvořeného v nižší verzi Excelu.
Naučil se to už např. i Open Office (zase neumí zobrazovat listy grafu samostatně), jen pánovvé z MS problém (pro mě je to problém) tenhle zjevný nedodělek ignorují...
Pokud téma zaujme, uvítal bych i názor M.P.
Před časem jsem [url=https://answers.microsoft.com/cs-cz/msoffice/forum/msoffice_excel-mso_win10-mso_365hp/kompatibilita-zobrazení-grafů/8a126868-78b2-41c3-99e3-30ede4d4aef6?auth=1]hledal radu[/url] u MS, kde hned v úvodu tématu je správné a chybné zobrazení mřížky..., nedávno opět při zvažování, zda za omalovánky platit další rok...
Vzorovou tabulku s daty(nějakým způsobem) přiložím, pokud se to ukáže potřebné

Nechápu, proč se nezobrazuje odkaz (https://answers.microsoft.com/cs-cz/mso ... a-zobrazení-grafů/8a126868-78b2-41c3-99e3-30ede4d4aef6?auth=1)
Aha, je moc dlouhej...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod ilja2001 19. 10. 2018 16:35

Zkus vybrat vodorovnou osu, pak Formát osy / Možnosti osy / Značky / Interval mezi značkami
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 19. 10. 2018 16:45

Výborný nápad, tak to fungovalo od Excelu 97 až po Excel 2007 !
V těch vyšších verzích, konkrétně v Excelu 2016 resp. v Excelu 365 se tato možnost programátorům kamsi vytratila, tedy alespoň takovou možnost v Omalovánkách 365 nemohu najít. Jiný nápad?
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod ilja2001 19. 10. 2018 16:49

Já to právě píšu v Offisech 365 ;-)
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 19. 10. 2018 17:01

Dobře, rozumím... Interval mezi značkami pro požadované zobrazení má být 3, u mě bez odezvy, jak v souboru z E2003, tak i v identickém souboru vytvořeném E365. Ale soubor z E365 lze v E2007 žádoucím způsobem editovat.
Tedy, požadovaná editační funkce v mém Excelu365 je (to by mohlo vysvětlit ignoranci MS), ale je nefunkční. V čem ještě může být problém. Přiznávám, že v tom obrázkovém Excelu beznadějně bloudím a tudíž nepoužívám
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod ilja2001 19. 10. 2018 17:19

Nedalo mi to a zkusil jsem více souborů/grafů. A je to zvláštní. U některých grafů tam volbu Interval mezi značkami mám a funguje, jak má. A u jiných souborů/grafů se mi vůbec ta volba nezobrazí. Ale na čem to závisí, to teď nutuším. Nejprve se mi zdálo, že to závisí na verzi souboru, či-li XLS vs. XSLX. Ale nakonec to není důvod.

Edit: Tak zjištění, že volba Interval mezi značkami se nezobrazí, pokud vstupní data jsou Datum. Když změním na Obecné, volba se zpřístupní. V grafu pak u osy může být formát čísel Datum. :shock:
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 19. 10. 2018 18:08

U mě změna formátu buňky na Obecný nefunguje. Volba Interval mezi značkami je přístupný vždy, na zobrazení svislé mřížky nemá vliv.
Na www.ulozto.cz je soubor vytvořený v Excelu365, Interval je nefunkční, v Excelu2003 je vše OK
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod ilja2001 19. 10. 2018 21:04

Tak bohužel, chová se mi to stejně. Volba je přístupná, ale nemá vliv na mřížku. Jedině když z grafu vyloučím první dva sloupce a nechám jenom sloupec s časem, tak mřížka reaguje na nastavení. Nejspíše to nějak souvisí s formátem Datum, i viz moje předchozí příspěvky. U Tebe je to znásobeno použitím tři sloupců do hodnot osy X. Třeba napadne někoho jiného, jak z toho.
ilja2001
Junior

Odeslat příspěvekod Retiree 19. 10. 2018 21:39

Proč to starší verze umí a nové Omalovánky ne ? Umí to i jiné speadsheety, jen MS dělá, prostřednictvím svého oficiálního webu MS v ČR, mrtvého brouka...
Dík za spolupráci nicku ilja2001.
Retiree
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků