Nejlepší program pro hromadný převod a úpravu obrázků

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Josef Kraus 18. 5. 2011 06:56

Jaký program využíváte pro hromadný převod obrázků z formátu do formátu a pro hromadné úpravy typu změny velikosti, rozlišení či barevné hloubky? Uvádějte své tipy a doplňete je argumenty, které budou využity při tvorbě nedělního článku na Živě.cz.
Josef Kraus
Redaktor Živě.cz

Odeslat příspěvekod vladimir 18. 5. 2011 07:56

Pro hromadné převody formátů /změny velikosti a/nebo stupně komprimace (příprava fotek pro web, například) jsem si zvykl používat XnView. Proč? Asi proto, že ho používám jako prohlížeč obrázků, takže je po ruce. Freeware, funguje v XP i W7.
Závažnější změny (zmiňovaná změna barevné hloubky, například), dělám zásadně ručně v jiných programech.

Za zmínku asi stojí taky program Imagemagick, který umí všechny změny provádět z příkazového řádku, což ocení například tvůrci animací, kteří mohou vytvořit sérii snímků s programově řízenými parametry (já pomocí něj dělám animace trasy cesty do mapy, které vkládám do svých amatérských filmů). Konverze z formátu do formátu nebo změna velikosti jsou pro něj zcela okrajová záležitost, umí skládat koláže ze snímků, kreslit, vkládat texty, upravovat jasy, kontrasty atd - co uděláte ručně v dejme tomu v Gimpu, to pravděpodobně dokážete naprogramovat pro Imagemagick.
Nicměně je to program spíše pro specielní použití (pouze z příkazového řádku). XP, W7, linux, 32 i 64 bitová verze.
vladimir
Expert

Odeslat příspěvekod TomasT 18. 5. 2011 08:31

Já jsem si oblíbil Paint Shop Pro (používám pro někoho historickou verzi 8 ).
Jakoukoliv sekvenci změn na jednom obrázku otestuju, nahraju ji jako skript a pak pustím na celou složku s obrázky.
Možnosti téměř neomezené (co udělám v programu, to mohu nahrát jako skript), použití i pro ignoranty (nic se nemusí psát nebo programovat, prostě se jen řekne kdy se má sekvence příkazů začít nahrávat a kdy se má skončit), pro náročnější možnost jakékoliv editace vytvořených skriptů (ani taky to není o programvání ale jen o vybírání dostupných příkazů a jejich parametrů).
O konverzích mezi formáty ani nemluvím, to je jen taková třešnička na dortu.
TomasT
Junior

Odeslat příspěvekod Tomulin 18. 5. 2011 08:50

irfanview ;-)
Tomulin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jech 18. 5. 2011 08:52

+1 pro XnView. Umí obrovské množství formátů, dá se aplikovat téměř jakákoliv úprava a detailně ji nastavit. Akorát GUI může být pro někoho trošku matoucí.
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fatman 18. 5. 2011 08:53

IrfanView, používám ho i na prohlížení, rychlé výřezy a úpravy, dávkové převody bez problémů.
"Věřím v reinkarnaci, jakožto nutnou likvidaci materialisace lidské idealisace, bez vyloučení sensace!"
(J. Váchal, Krvavý román)
fatman
Junior

Odeslat příspěvekod lopata01 18. 5. 2011 08:59

Já pro hromadné zmenšování a jiných atribut obrázků používám IrfanView Thubnails. Přišel jsem na to při tvorbě webu a potřeboval jsem zmenšit velikost asi 200 obrázků najednou. V IrfanView jsem našel dávkovou úpravu souborů, ve které si můžeme nastavit jak zmenšení kvality obrázku, tak rozměry. Můžeme ukládat do různých formátů apod. Super program :-)
http://www.speedtest.net/result/1301852384.png
lopata01
Junior

Odeslat příspěvekod jll8 18. 5. 2011 09:07

Používám Zoner Photo Studio 12 FREE
Myslím, že pro jednoduchou úpravu (přejmenování, konvertování, změna velikosti) fotografií je dostačující. Program je rychlý a přehledný. Integruje v sobě správce, editor a prohlížeč. Zkrátka vše co je pro práci s fotografiemi potřeba. Zkoušel jsem i jiné alternativy, ale zase jsme se po uvedení Free verze vrátil k Zoneru.
jll8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod juraj.bujnak 18. 5. 2011 09:33

Adobe Photoshop Lightroom 3
juraj.bujnak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gyoja 18. 5. 2011 09:39

Pro rychlý ořez, převod na jiný formát a dávkovou změnu změnu velikosti používán IrfanView.
A ještě bych zmínil XnConvert, který jsem používal, když jsem experimentoval z formátem WEBP.

Ovšem pro naprosto jednoduchou dávkovou změnu velikosti souborů JPG jsem si zamiloval program Picture Resizer, funguje tak, že parametry převodu zadáte přímo přejmenováním EXE souboru a vytvořením více různě pojmenovaných EXE souborů si vytvoříte nejčastější varianty převodu, když potom přetáhnete na program, či na jeho zástupce složku nebo jednotlivý soubor, provede se dávka. V Total Commanderu jsem si vytvořil podlištu pro převody a teď mi stačí jedno uchopení a tah myší pro super pohodlný převod.
Zástupce programu se dá rovněž nahrát do systémové složky SendTo a pak máte dávku rovnou v shell menu Windows.
gyoja
Junior

Odeslat příspěvekod Buffalo007 18. 5. 2011 09:41

XnView. Nemá problém s formáty. Používám i např. pro hromadné přejmenování souborů (nejenom obrázků). Má mnoho funkcí a jednodduché operace se dokážou naučit i méně zdatný jedinci.
Buffalo007
Junior

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 18. 5. 2011 09:57

Mě vyhovuje osvědčený IrfanView. :hmm: Nové verze umí dokonce i dávkovou konverzi fotek s vložením textu (např. copyrightu) a přitom zachovají Exif data, což je super. Nastavení konverze se dá uložit do souboru a později znovu použít. Navíc je to hezky česky. ;-) Dřív jsem používal Visualiser Image Resizer, ale ten tohle neuměl.
AI Wintermute
Junior

Odeslat příspěvekod Zdama 18. 5. 2011 10:00

FastStone Photo Resizer - jednoduchý, účinný, free
Q9550 2.8 GHz @ 4 GHz, Asus Maximus II Formula, Case Thermaltake Armor LCS - Watter cooler, 4 GB RAM Kingston 1200MHz, nVidia 760GTX, Fortron Epsilon700w, SSD Kingstone 128GB System, 2.5 TB Data.
Zdama
Junior

Odeslat příspěvekod AI Wintermute 18. 5. 2011 10:15

Hehe,
zdravím Bratrstvo NOD :hmm:
Ten FastStone vypadá dobře. Jak je na tom s Exifem a podobnými informacemi v jpegu? Nechává je, nebo je smázne?
AI Wintermute
Junior

Odeslat příspěvekod tista3 18. 5. 2011 10:20

jednoznacne irfanview, dokaze davkovo urobit snad cokolvek co sa da naklikat rucne aj pre samostatny obrazok, podporuje snad vsetky mozne formaty a ich parametre
na nejake pokrocile filtrovanie obrazu typu PS to samozrejme nie je, je to len par MB program
tista3
Junior

Odeslat příspěvekod Zdama 18. 5. 2011 10:28

AI Wintermute píše:Hehe,
zdravím Bratrstvo NOD :hmm:
Ten FastStone vypadá dobře. Jak je na tom s Exifem a podobnými informacemi v jpegu? Nechává je, nebo je smázne?

to jsem netestoval, používám ho pro hromadné konverze rozměrů fotek, když plním fotogalerie webu mých klientů.
Q9550 2.8 GHz @ 4 GHz, Asus Maximus II Formula, Case Thermaltake Armor LCS - Watter cooler, 4 GB RAM Kingston 1200MHz, nVidia 760GTX, Fortron Epsilon700w, SSD Kingstone 128GB System, 2.5 TB Data.
Zdama
Junior

Odeslat příspěvekod NightWolf73 18. 5. 2011 11:06

Neviem ako FastStone Photo Resizer, ale ja používam komplet FastStone Image Viewer (tiež zdarma), a ten pri hromadných úpravách ponúka voľbu či EXIF ponechať alebo vymazať :-) FastStone odporúčam, či už Photo Resizer alebo rovno celý Image Viewer, ja som ho pred pár rokmi vyskúšal a už som pri ňom zostal :-))
NightWolf73
Junior

Odeslat příspěvekod silverkeeper 18. 5. 2011 12:26

http://photobatch.stani.be/
program přímo dělanej na hromadnou úpravu
silverkeeper
Junior

Odeslat příspěvekod jech 18. 5. 2011 12:30

V podstatě IrfanView, Faststone a XnView umí +- to samé. Je to o tom, komu víc vyhovuje GUI daného programu. Mně osobně sedí XnView, protože se dá velmi dobře přizpůsobit jeho vzhled, a asi i funkčně je z této trojice nejvybavenější.

Upozornil bych i na multiplatformní verzi XnView MP.
jech
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Slondo 18. 5. 2011 12:33

Roky používam IrfanView.
Všetky bežné prevody a úpravy obrázkov zvláda na 1. :tleskani
Slondo
Junior

Odeslat příspěvekod akira.uzai 18. 5. 2011 13:16

Adobe Photoshop a funkce automatické akce (nebo jak se to řekne česky)
あきらうざい
akira.uzai
Junior

Odeslat příspěvekod yorg 18. 5. 2011 14:41

NightWolf73 píše:Neviem ako FastStone Photo Resizer, ale ja používam komplet FastStone Image Viewer (tiež zdarma), a ten pri hromadných úpravách ponúka voľbu či EXIF ponechať alebo vymazať :-) FastStone odporúčam, či už Photo Resizer alebo rovno celý Image Viewer, ja som ho pred pár rokmi vyskúšal a už som pri ňom zostal :-))

Pokud se jedná o rychlé úpravy jednotlivých fotek, tak také FastStone. Kde nestačí, tak Zoner.

-- 18. 5. 2011 14:43 --

akira.uzai píše:Adobe Photoshop a funkce automatické akce (nebo jak se to řekne česky)

Čekal jsem kdy bude PS zmíněn. Je skutečně nejlepší, ale ta cena ...
yorg
Junior

Odeslat příspěvekod Bornnover 18. 5. 2011 15:00

Vyložené na jednoduché úpravy typu změna velikosti, změna kvality hromadně doporučuji Jpeg Resampler české výroby... Jednoduchý, přehledný, efektivní.

http://software.macek.cc/resampler.php
Bornnover
Junior

Odeslat příspěvekod marcus88 18. 5. 2011 15:02

XnView -> pretoze nie je robustny (je malinky), skvele sa pouziva (aj ako defaultny prehliadac obrazkov), HROMADNY PREVOD A UPRAVA ;)
marcus88
Junior

Odeslat příspěvekod jxjl 18. 5. 2011 18:51

Pro hromadné, či jakkoliv jinak automatizované úpravy rozhodně ImageMagic.
jxjl
Junior

Odeslat příspěvekod mungo 18. 5. 2011 22:46

Irfanview - pro výbornou podporu dávkových příkazů, a to jednak s podporou GUI, tak z příkazové řádky.
mungo
Junior

Odeslat příspěvekod Petr_S 18. 5. 2011 23:43

Petr_S
Pokročilý