AutoCAD-měření vzdálenosti na křivce

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod maniakfuck 23. 5. 2014 10:52

Zdravím,

dělám úlohu do školy a narazil jsem na problém. Pro vykreslování přechodnic osy vozovky jsem použil křivku spline. Nyní bych potřeboval měřit jednotlivé délky křivky mezi vrstevnicemi, abych mohl vykreslovat podélný profil, a nemúžu přijít na to, jakým způsobem to provést. Nevíte někdo, jak postupovat? Důležité je, že potřebuji měřit skutečnou délku křivky mezi jednotlivými body, ne přímou vzdálenost bodů.

Díky za radu!
maniakfuck
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 23. 5. 2014 10:55

kdyz ji v tech mistech uriznes a pak oznacis tak ti to neukaze jeji delku?
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod maniakfuck 23. 5. 2014 10:59

Ne, ani ve vlastnostech to neni, pouze souřadnice řídících bodů, měřítko, hladina atd ...
maniakfuck
Junior

Odeslat příspěvekod Hynek_Rehacek 23. 5. 2014 11:26

Změř to od oka, protože tou _spline se ti to stejně nepodařilo vykreslit přesně, měl by si mít spočítanou délku přechodnice, tím pádem můžeš se vzdálenostma trochu hýbat a víš kolik ti má vyjít, centimetr není žádná míra v tomhle případě:) pro lepší měření si na křivku naklikej kružnice odpovídající dějme tomu 1 metru ;)
Další možností je udělat to v Civilu3D, ten by ti vše vykreslil ''absolutně'' přesně.

edit: ten první postup se dá naskriptovat, bohužel si už nevzpomínám na přesný postup, ale více-méně spočívá v tom, že na průsečíky křivka x vrstevnice a mezi ně naházíš body, tím pádem si mužeš vytáhnout X a Y souřadnice, z kterých obyčejnou pythagorovkou dopočítáš v excelu vzdálenost a ještě si pak přiřadíš výšku Z :) snad je to srozumitelné, popřípadě napiš PM a zkusil bych ti to nějak vysvětlit.
Hynek_Rehacek
Junior

Odeslat příspěvekod maniakfuck 23. 5. 2014 11:51

Díky moc, rozhodl jsem se to tam házet od oka pomocí přímek a pak vzdálenosti upravovat tak, aby mi dávaly celkový součet délky křivky stejný, jaký jsem vypočítal, tak snad se v tom nikdo tak hrabat nebude :-D
Ale překvapuje mě, že něco takovýho AutoCAD neumí, myslel jsem si, že jenom přehlížím nějakou nabídku nebo tak...
maniakfuck
Junior

Odeslat příspěvekod Hynek_Rehacek 23. 5. 2014 12:32

No, to že tu funkci neznám, neznamená, že neexistuje :D nicméně, na tyhle věci se specializuje Civil3D a taky mam dojem, že klasická polyline v CADu se měřï lépe, protože je dělená na segmenty, ale ruku do ohně za to teď nedám, nemám u sebe pc abych si to ověřil :) jinač se tahle funkce da naskriptovat, pokud bys to proložil body dejme tomu po centimetri, tou aproximací by ses dostal k hodně přesnému údaji, i když defakto nemá smysl, jelikož si tu přechodnici kreslil "od ruky"
Hynek_Rehacek
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků