Skenování fotek v knize a následný tisk

Nástroje pro uměleckou i technickou grafiku, DTP, CAD

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod jirin_cz 26. 6. 2016 00:24

Potřebuji ručně psanou knihu, v které jsou i fotky převést do digitální podoby a z ní pak nechat vytisknout v nakladatelství.

Jde mi hlavně o to jak ošetřit fotky, aby neztratily na kvalitě. Jsou v té knize vlepené, či-li je nechci odlepit, naskenovat a zase nalepit. Ale spíše naskenovat celou stránku a ty fotky si pak vyříznu.

Můžete mi poradit nejlepší postup, jak docílit toho, aby ty fotky pak byly opravdu kvalitně? Jak skenovat, něco ohledně DPI apod? Jsem v tom celkem amatér. díky
jirin_cz
Junior

Odeslat příspěvekod soban 26. 6. 2016 08:45

Záleží jaká je kvalita těch fotek.

Dnes hromada skenerů dokáže skenovat v požadované kvalitě (pokud nechceš dělat plakáty), pokud je to pro následnou úpravu tak vždy skenovat v nejvyšší kvalitě a pak upravovat - vyretušovat a až potom převést na požadované rozlišení pro vlastní tisk.

Takže taky pro tebe bude důležité aby se na skener ta stránka s fotkou dala pěkně rovně položit (nevíme jak je ta kniha udělaná) takže fyzické provedení skeneru.

Jinak text se dá taky převádět ovšem kolikrát je lepší ho přepsat ručně než to potom opravovat a kontrolovat.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 26. 6. 2016 08:54

Hlavně aby to nebyly "fotky" vystřižené z novin nebo z podobného zdroje. Ty při skenování vytvářejí proužky a je potřeba použít jakousi rozostřovací fólii.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirin_cz 27. 6. 2016 08:53

Ten text spíše přepíšu ručně, pochybuji, že by v případě, že je tam psací písmo, to proběhlo nějak rozumně...

Fotky chci v podstatě stejné jako jsou tam, žádný plakáty apod... Jedná se o klasické amatérské focení na starší analogové fotoaparáty, některé ještě černobílé, postupně až k digitálnímu kompaktu.
jirin_cz
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 6. 2016 11:10

Tak kde je potom problém?

Koupím skener a funguji........vyberu takový aby se tam dala kniha vhodně položit....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jirin_cz 27. 6. 2016 11:45

Otázkou je:
1. nebude problém, když to budu skenovat komplet stránku a fotku pak vyříznu? Nebo by bylo lepší odlepit fotku, naskenovat samotnou a nalepit na původní místo zpět?
2. jaké dát nastavení (asi DPI), vím, že se to nějak řeší, protože sice fotku mám v pc v pohodě, kvalitní jenže po vytištění je to pak menší fotka...
jirin_cz
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 27. 6. 2016 11:58

Samozřejmě, že je lepší fotku skenovat samostatně a pak ji vložit do textového dokumentu. DPI u fotel stačí 200, pak jsou zbytečně velké (datově) a dokument pak zbytečně nabobtná.
Jaký SW se bude používat pro tisk?
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jirin_cz 27. 6. 2016 13:08

Jaky sw se budou pouzivat zatim nevim, chci to dat do mistni tiskarny/nakladatelstvi, zatim jsem se neinformoval blize u nich, protoze to bude na delsi dobu:)
jirin_cz
Junior

Odeslat příspěvekod monikash 27. 6. 2016 13:29

Chtělo by se tam zeptat v jaké podobě to budou chtít, protože exportovat to pro ně ve wordu je s prominutím "p.r.a.s.á.r.n.a.". Minimum je RTF. Je potřeba udělat layout jednotlivých stránek - text a umístění grafiky. A to by mělo být připravené předem.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 27. 6. 2016 13:41

Na požadované rozlišení fotek bych se zeptal v té tiskárně ještě před zahájením skenovacích prací. (Beztak to budou dělat v nějakém svém softwaru - dodáš text, dodáš fotky a oni to poskládají.) Možná ti řeknou, že vyžadují nastavit i rozměry obrázku v centimetrech, tak abys to pak nemusel předělávat.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků