Nový domácí router

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hrombaba 18. 12. 2014 10:35

Ahoj, mám doma klasický WiFi router od TP-Linku cca za 500kč.. Po pár letech vcelku bezproblémového používání začal zlobit a nyní jej musím až 2x denně restartovat, protože přestane vysílat WiFi signál..

Hledám proto nový router s dobrým poměrem cena/výkon

Požadavky:
- aby utáhl 2-3 notebooky, a 3-4 přenosná zařízení (telefony/tablety)
- silný signál, tady to je pro mě hodně důležité, router svítí i do druhého patra, a tak čím více tím lépe..
- pokud možno aby chvíli vydržel a nemusel se každou chvíli restartovat

Děkuji za radu, ani nevím po jakých značkách se poohlížet
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod saruman 18. 12. 2014 10:43

saruman
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 18. 12. 2014 11:15

TP-LINK TL-WR841N / TP-LINK TL-WR843ND
D-Link DIR-605L
anonymni

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2014 17:14

Osobně bych si připlatil a koupil TL-WR1043ND.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hrombaba 18. 12. 2014 19:46

Děkuji za návrhy.. K tomu mikrotiku, se bojím že jej nebudu umět nastavit, nemá více antén - nebude pak mít slabší signál?

Ten nejlevnější TP-Link za 500 mám právě doma a restartuju jej celkem často (nyní až 2x denně)

Jsem ochotný za router i připlatit, ale musí to mít nějaký význam. Nerad bych připlácel jen proto, že to má USB port a popř print server, který nevyužiji :-)

Je možné že v této cenové relaci okolo těch 1000Kč bude mít nějaký router silnější signál než ten TP-Link s dvěmi anténkami?
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2014 20:14

Řeknu to asi tak levné šmejdské routery za pár korun jsou vhodné tak pro jeden PC protože mají málo RAM takže je malá NAT tabulka a nemají rychlý CPU takže nestíhají rychlostně.


Nevím proč ten mikrotik musíš restartovat mikrotiky jsou spolehlivé a nemusí se restartovat takže problém zase vidím ve slabém modelu který neutáhne víc PC a zaplní svoji ram.

A k wifi jaký bude příjem závisí na okolí a na kvalitě napsaného SW v routeru a i na protistraně rušení a dalších parametrech.

Prostě kup ten 1043 stojí 1400,- a nebudeš litovat - pokud originál FW nebude vyhovovat dá se použít OpenWRT a pokud tento router nebude mít kvalitní wifi signál tak ho nebude mít žádný jiný router pracující na 2G pásmu a pak musíš zjistit proč to nefunguje - jiné wifi rušení atd.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod hrombaba 18. 12. 2014 20:42

Tak koukam ze se mi tu doma vali jeden stary TP 1043, ale jeste ta stara bila verze, ne ta nova jako na obrazku.. Zbyla mi z minuleho bytu, to je nahodicka :)

Nez ji ale zapojim, je nejaky rozdil mezi tou novou a starou verzi? Mam se pokusit nejak aktualizovat FW? Nikdy jsem to nedelal, neni to slozite?
hrombaba
Junior

Odeslat příspěvekod soban 18. 12. 2014 23:18

Rozdíl tam je - stará verze má jiný HW (je o něco pomalejší)

V1.x má Atheros AR9132@400MHz a V2.x má Qualcomm Atheros QCA9558@720MHz

V1.x má 32M ram a v2.x má 64M ram (u v1.x se dá taky rozšířit ram ale musí se stará vypájet a napájet nový čip).

Prostě nahrej do toho svého nejnovější FW pro svoji verzi stáhnutou ze stránek výrobce. http://cz.tp-link.com/support/download/ ... L-WR1043ND

Verzi HW najdeš na spodní nálepce....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod czatlantis 19. 12. 2014 02:51

Teď mám ten mikrotik co je tu uveden a naprosto v pohodě. Teda jako router mám jinej mikrotik, ale tímhle dělám AP a signál i přes ty anténky (má 2) vevnitř je naprosto v klidu. Signál kvalitní a kopírování s Intel 6205 wifinou dosahuje tak 18MB/s v místnosti. Jinak po baráku to jede samozřejmě pomaleji, ale co tam jsem cca srovnával, tak pořád celkem slušně. Jen škoda že to neumí 5Ghz a ideálně i souběžně s 2,4Ghz. A nemá to ani slot na přídavnou kartu. Výstup na externí anténu by taky nebyl špatnej (ikdyž se dá celkem jednoduše dobastlit)

Na druhou stranu ve srovnání s ostatníma Mikrotikama to má dost bezkonkurenční cenu (ekvivalentní "klasický" routerboard by myslím stál tak 5000Kč (něco s gigabit portama+high power 300Mb/s wifi+krabička+napájecí zdroj)

Ke složitosti konfigurace - myslím si, že pokud není člověk úplnej blbec, tak to podle návodů nastaví i z terminálu. Natož přes winbox, kde si to pěkně nakliká. Navíc ale v poslední době se hodně konfigurace zjednodušila, je tam nějakej Quick set, kde fakt člověk nakliká takový věci jako který rozhraní je WAN, který LAN a fakt za 10sekund máš normálně fungující router s nějakou obecnou konfigurací (něco prostě jako obyč router).


Jinak k ostantím routerům obecně - myslím si, že dost často u těch dražších modelů člověk platí tak 70% ceny za "prémiový pocit"+marketing+pěknou krabici + za funkce co nikdy nevyužije. Stejně ty USB porty jsou většinou úplně k prdu, půlka tiskáren na tom nefunguje a na USB disky jsou pomalý i ty nejdražší routery.


Kdyby někoho zajímala ta Tenda za 300kč, tak jako je tam vidět že je to fakt levný - nějaká pokročilá konfigurace prakticky nulová, navíc webový rozhraní mi nefunguje ve starším firefoxu. Na celým AP je dokonce jen jedna LED (ale na desce je připraveno místo na několik dalších). Má jen jednu anténu (takže teoreticky jen 150Mb/s na 40Mhz a jen 72Mb/s na 20Mhz). Ale co se týče kvality signálu tak naprosto super, funguje v pohodě, je stabilní, drží rychlost a tak. Takže možná chtít nějak levně pokrýt velkou plochu, tak bych to klidně nasadil. Ono u jednoho AP je to jedno, ale dát jich někam 10, tak už se ten rozdíl v ceně celkem pozná. Ohledně životnosti...asi by to chtělo snad i preventivně vyměnit kondenzátory za něco kvalitnějšího, jinak se tam snad nemá moc co pokazit. Ale tak to je práce pro mě na 15minut a materiál za dvacku.
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 19. 12. 2014 18:02

jj ja mam TP741 uz par rokov a v pohode, mal som ale dost velky problem s Netgearom
anonymni

Odeslat příspěvekod hunter21 19. 12. 2014 21:08

czatlantis:
Ako si prisiel na to, ze vystup na antenu sa da jednoducho dobastlit ?
Uz davnejsie som sa tym zaoberal a skonstatoval som, ze na tych antenach, ktore tam su, si dal niekto dobre zalezat a nema vyznam sa do toho rypat. Je len niekolko malo firiem v oblasti wifi, ktore vedia spravne navrhnut antenovy obvod.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod czatlantis 19. 12. 2014 21:23

Našel jsem něco na netu, kde to tam borec prostě připojil na káblík a přes konektor ven a pochvaloval si to.
Taky je tam i připravenej výstup na externí anténu - ta cestička od posledního RF stupně se rozdvojuje a jedna jde na interní anténu a druhá jde na místo, kde jsou připravený díry na MMCX konektor. Jediný co by mělo stačit, tak přidat konektor a v místě toho rozbočení otočit jednu součástku (asi odpor, ale víc jsem to nezkoumal) , aby ten signál pouštěla druhou cestou. A jako třešnička na dortu jsou v zadní straně toho plastu připravený díry na antény - stači je vylomit a pak vyříznout díru do nálepky co tu zadní stranu kryje.

časem to určitě prověřím, jelikož zrovna tenhle router by se mi hodil na jeden venkovní spoj. Sice čistě na ten spoj není ani tak moc potřeba, ale zrovna v tom místě potřebuju gigabit switch a ještě nějakýho mikrotika s USB pro zálohu 3G modemem. Takže bych to "spláchnul" tímhle jedním levným kouskem co bych upravil.
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 19. 12. 2014 22:56

No ja myslim, ze toho treba preskumat ovela viac. Ked sa tam da ina antena, tak to treba aj naladit. Pochvalovat si to moze, pretoze zmenou polohy anteny je na nej lepsi signal. Normalna vec. Bohuzial Atheros nema meranie VSWR na koncovom stupni tak ako Broadcom, tudiz to chce slusne vybavenie ak to ma vyzerat aspon trochu profesionalne a nie len zbastlene.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod czatlantis 20. 12. 2014 01:48

No, řekl bych, že to co říkáš by platilo, pokud bys dělal opravdu profi spoj. A o wifi vůbec nemluvím, mám na mysli něco typu komunikace s roverem na Marsu. Co na tom chceš ladit, když u normálního AP prostě připojíš jinou anténu a jedeš? To bys vlastně správně měl nějak doladit taky ne? Myslím si, že prostě u wifi se vůbec na takový detaily nehraje s tím, že nic není ideální a to že místo interní antény připájíš koax a dáš externí na věci prakticky nic nezmění oproti konkurenčním výrobkům už s externím vývodem na anténu.
czatlantis
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 20. 12. 2014 11:12

No ja na rozdiel od teba viem naco je tam ta suciastka ktorej ty hovoris, ze je to mozno odpor. Kazda antena ma svoju indukcnost a kapacitu. Tym akoze odporom sa to cele doladuje na stred pasma. Mikropaskova antena je vyrazne konstrukcne rozdielna oproti klasickym antenam.
Najhorsie co moze byt pre spravnu funkciu anteny je napajanie na konci anteny (v bode vysokej impedancie), kde sa vyzaduje prisposobovaci clen (na normovanu impedanciu), ktory je mimoriadne dolezity.
Ked si vsimnes technicky popis anteny, byva tam uvedeny parameter PSV, ktory byva pre wifi mensi 1:2. Pri vyssich hodnotach dochadza k degradacii signalu, co vadi pri najvyssich modulacnych rychlostiach. Ak je ta hodnota velmi velka, tak je mozne spalit koncovy stupen vysielaca wifi karty. Bez merania nieje istota aka ta hodnota vobec je. Ked si vsimnes spickove profesionalne anteny pre wifi, tak zbadas parameter PSV, ktory je lepsi ako 1:1.2. Pouzivaju sa hlavne na spoje p2p.
hunter21
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků