Novostavba - síť

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Chipoun 3. 1. 2017 21:36

Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu a doporučení...

Za pár měsíců se budu stěhovat do dvoupodlažního RD. Je to novostavba, a tak ještě můžu specifikovat co chci...
Rack bude v garáži. Budu mít do všech místností minimálně 2 datové zásuvky, do obýváku a pracovny více.
Jakou kategorii kabelu mám nechat natahat? Jaký k tomu patch panel doporučíte do racku?

Dále chci dům pokrýt WiFi a to znamená minimálně 2 AP. Chci aby si předávaly klienty dle signálu, ať funguje roaming dobře i s android telefony, kde s tím bývají problémy. A ať je to pěkně managovatelné. A ať je to PoE.
Jaké AP doporučujete?

Dále 2 kamery, taky PoE, venkovní. Jaké doporučujete?

Switche budou asi 2, jeden pro pokrytí zásuvek a druhý pro PoE AP a kamery. Oba musí umět VLANy.
Jaké doporučujete?

Budu potřebovat router... Připojení mám od NETBOX (přímo ethernet RJ45, žádný modem atd...)
Doporučení?


Dále bude v Racku NAS Synology, ale ten již mám.

Rozpočet na AP, Switche, kamery, patch panel a router bych se chtěl vlézt do 30000.

Díky moc předem za rady :-)
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod motley 3. 1. 2017 22:31

- do garáže bych toho moc nedával kvůli vlhkosti - hlavně teď v zimě když tam roztaje sníh a vůbec ta břečka z aut... Ale záleží, jak je ta garáž řešená - v tom smyslu, jestli je to "součást" domu, nebo je mimo... Já mám třeba garáž pod úrovní terénu, nepropojenou s domem, pro 3 auta, se dvěma z nich se denně jezdí a teď v zimě... Je tam vlhko a zima :-) Nějakou techniku bych tam fakt asi radši neinstaloval...

- myslím si, že gigabit je dneska pořád dostačující, takže asi cat5e, halvně pohlídat, ať jsou nějak rozumně natažený husí krky, aby to šlo v případě potřeby jednoduše řešit.

- pokud jde o wifi, podíval bych se na unifi
motley
Junior

Odeslat příspěvekod soban 4. 1. 2017 00:13

Pokud jsou natažené husí krky tak cat5e pak to později vyměníš za optiku nebo co bude....

Jako wifi unifi (centrální správa, umí bez problému předávání zařízení).

Jako router mikrotik.

Jako switch nevím nemám skušenosti.

Jinak do garáže fakt asi ne, spíš do nějaké přilehlé místnosti kde fakt nebude vlhkost z venku.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 4. 1. 2017 07:12

Kabely UTP cat5e, jakékoli vyšší jsou většinou jen vyhazováním peněz. Na 1Gbit to stačí a jestli někdy budeš dělat upgrade na 10Gbit ethernet nebo optiku, tak až to nastane tak cena kabeláže bude podstatně nižší než dnes.

Co se týče wifi, tak vím jen o dvou výrobcích kde dobře funguje roaming. Cisco, které je asi mimo finanční možnosti, protože wifi controller stojí asi 15 tisíc a pak 5 tisíc za každé AP. A pak je to Ubiquiti s řadou Unifi: https://www.ubnt.com/products/#unifi které je cenově přijatelné a umí 2.4 a 5GHz ac.

kameru nevím, nikdy jsem se o to nezajímal.

PoE switche jsem taky nikdy nehledal, nevím. Jen si dej pozor na PoE u kamer/AP a switche. Některé PoE je podle normy 802.3af/at a některé jsou jen "pasivní". Ty co jsou podle normy 802.3af nebo at tak fungují i mezi výrobci, ale ty pasivní většinou fungují jen když se držíš jednoho výrobce.

Co se týče routeru tak bych šel do Mikrotiku RB750Gr3: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... vc-L4.html
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 1. 2017 07:13

Rack bude v garáži... Jaký rack? 10"? 19"? Jaká hloubka? Asi si to nebudeš dělat sám, takže si rack včetně patch panelů a zásuvek do místností nechej dodat tím, kdo ti to bude dělat. Doporučuji raději větší rack, standardní 19", pokud tě netlačí místo

Jako router + switch Mikrotika, bude v racku, takže bez wifi. Třeba 24-portový https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... vc-L5.html nebo https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... vc-L6.html (liší se jenom velikostí krabičky, takže se můžeš rozhodnout podle velikosti racku). VLAN podporuje.

K tomu podle potřeby PoE switch, ten musíš volit podle toho, jaký PoE standard budou ty kamery a AP používat.
Pokud bys zvolil výše navrhované Unifi, ty používají pokud vím pasivní PoE 24V a jsou dodávány včetně zdrojů s injektorem, takže PoE switch nepotřebují. Pokud bys ho přesto chtěl, abys zjednodušil kabeláž, tak třeba UBNT UniFi Switch 8-150W https://www.mironet.cz/ubnt-unifi-switc ... #parametry - umožňuje nastavit samostatně pro každý port, jestli tam má jít PoE pasivní 24V (pro Unifi) nebo 802.3at, takže kamery by musely podporovat buď pasivních 24V nebo 802.3at
Osobně bych kvůli pouhým 4 zařízením samostatný PoE switch za +-6000 korun nekupoval, když máš ke kamerám i k UBNT zdroje v ceně :D . (Do racku dáš poličku, na ni ty 4 zdroje vyskládáš a připáskuješ, propojíš patch kabely se switchem a patch panelem a není co řešit. 23 LAN portů na Mikrotiku ti bude nejspíš stačit.)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod remet 4. 1. 2017 11:36

Chipoun píše:Jakou kategorii kabelu mám nechat natahat? Jaký k tomu patch panel doporučíte do racku?

Cat 5e staci, ale samosebou vyssi kategorii se nic nepokazi. Patchpanel jakykoli.

Chipoun píše:Jaké AP doporučujete?

Ubiquiti Unifi AP LR, AP-AC-LR nebo AP-PRO + controller bezici na nejakem pocitaci (nejlepe bezicim stale).
Jinak 11ac na 5Ghz ma samosebou vyrazne horsi dosah nez 11b/g/n na 2.4GHz, takze v pripade 11ac bude mozna potreba vice AP a ne jen jedno na patro, ale to zalezi na tom, o jak velky dum jde, zda se pokryvat i zahrada a tak podobne.

Chipoun píše:Dále 2 kamery... Jaké doporučujete?

Cinske nahodnych nazvu treba s chipem Hi3516C a Sony IMX322, kamery samosebou na oddelene siti bez jakehokoli pristupu na internet + NVR (coz mozna splni to Synology). Vyhoda je velmi slusny obraz, dostupnost RTSP pro integraci do NVR a samosebou cena. Zadne funkce kamery neni treba resit, jelikoz vse stejne bude delat NVR (motion detection, alarmy, ukladani zaznamu,...). Sebeznackovejsi kamera s rozmazanym 640*360, kde se stezi pozna jestli je to chlapecek nebo holcicka je uplne k nicemu a jsou to vyhozene penize. Ale samosebou AXIS dela moc pekne kamery, jenom ta cena je nekolikanasobne vyssi.

Chipoun píše:Switche budou asi 2...Jaké doporučujete?

HP 1920G, Cisco SG300 - PoE nebude nejspis potreba, jelikoz Unifi az na vyjimku ma proprietarni PoE a dane kamery vetsinou PoE neumi

Chipoun píše:Budu potřebovat router... Doporučení?

Nejlepe s klasickym OS (treba na PC Engines APU), jelikoz clovek neni odkazan na klikani nebo na to, co nejaky firmware umi, ale proste si nainstaluje a nastavi co chce nebo Mikrotik nebo Turris.

Chipoun píše:Rozpočet na AP, Switche, kamery, patch panel a router bych se chtěl vlézt do 30000.

To bude asi dost s odrenyma usima, no uvidis... Kabel 2 kluba za 4000, patch za 1000, 2 APcka za 5500, 2 kamery 4500, switche 24+16 13000, router 7500 = to je 35500 + samotny rack*, police do racku, nejaky rozvod elektriny, asi i UPS, Eth zasuvky do pokoju.

* misto uzaviratelneho kovoveho racku se da pouzit "hack IKEA LACK rack", ale to fakticky nesmi do vlhka :-)
http://frankdenneman.nl/wp-content/uplo ... rack-1.jpg
https://wiki.eth0.nl/index.php/LackRack
Mam jeden takovy na pude - ze dvou LACKu, s koleckama, celkove cena asi 600Kc... Vyska jednoho LACKu je zhruna 7U :-D A popravde, doma to vypada lepe nez plechovy rack.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 4. 1. 2017 12:32

Souhlas s ostatnimi, mam jenom dve doplneni:

* nevidim vyznam AP-LR v normalnim rodinnem dome. Standardni AP staci a je levnejsi.

* pro napajeni UniFi AP se da pouzit switch Mikrotik 260GSP. Sam to tak mam. Nemyslim, ze to je v danem pripade idealni volba, ale zminuju to jako fukcni kombinaci, kdyby se to nekomu hodilo.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 1. 2017 14:01

remet píše:switche 24+16 13000, router 7500
Stůjme nohama na zemi, to jsou dvě třetiny jeho rozpočtu na celou síť. Já si myslím, že mu bude bohatě stačit ten Mikrotik s 24 porty za 5000Kč (viz výše). Jistě, zásuvek po baráku (+ kamery + AP) možná bude mít více než 23, ale odhadem stejně nebudou všechny zapojené.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod remet 4. 1. 2017 15:00

vladimir: Chtel switche dva, ale nenapsal moc podrobnosti.
Sice uznavam, ze HP1920 nebo Cisco SG300 jsou velmi dobre a trosku drazsi switche a urcite se daji najit levnejsi GbE (Dlink, SMC, TPLink,...), ale stejne jako ten interni switch v Mikrotiku to proste neni stejne. Bral jsem to jako 24 hlavni switch a 16 na kamery, AP, NAS,...
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 4. 1. 2017 15:40

Zde bych jeste dodal zda potrebuje mngmnt switche. Kamery bych neoddeloval, pokud pujdou zapojovat priimo do NVR. Jinak ja ted neco podobneho tahal. switch i s optikou. ten HP 1920 24port Poe 370W. je to parada. Ale pokud ma napajet jen 2AP unifi, ktere maji jeste poe injektor, je to zbytecne.

Pokud nataha kabely Cat6, a da patch panel 5e je to degradace. Sit bude vzdy tak rychla jak nejpomalejsi clanek. A i mozna otazka, co mas za poskytovatele? Jakou rychlost?

No mikrotik urco jako router jo. ja vcera kupil
http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-ra ... at-L4.html
ma to na wanu SFP vsechny porty PoE, Wan je poe in. takze tim by se dalo napajet napr unifi.
Ostatni bys dal do obys switche.
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 1. 2017 15:54

remet píše:Chtel switche dva, ale nenapsal moc podrobnosti.
Minimálně napsal, že chce jeden s PoE a druhý bez PoE.
Moje teorie: Pokud mu PoE switch rozmluvíme, není důvod mít switche dva.

A jestli je Cisco switch kvalitnější než Mikrotik... Je to rodinný domek s jedním NAS serverem, ne firma se stovkami počítačů a výkonnými servery, nebo provider, který poskytuje internet půlce města. Nemá šanci poznat rozdíl, zvláště, jestli na portech, kde nepotřebuje Vlan, aktivuje switchový čip.
(Na co vlastně potřebuje v rodinném domku Vlan? AP se sítí pro hosty?)

Mike.M píše:vsechny porty PoE, Wan je poe in. takze tim by se dalo napajet napr unifi.
Nejsem si jistý. Ten Mikrotik používá aktivní 802.3at (v návodu sice výslovně píšou jenom to, že 802.3at je na PoE-in, ale pak logicky by mělo být i na PoE-out, jinak by nešlo z Mikrotika napájet Mikrotika), Unifi pasivní (24V). Pasivní PoE pouští napětí do jiných vodičů (do nevyužitých párů u 100M ethernetu), než 802.3at.
Naposledy upravil vladimir dne 4. 1. 2017 16:52, celkově upraveno 1
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod remet 4. 1. 2017 16:50

vladimir:
PoE je v pripade danych zarizeni zbytecne (protoze to neumi nebo maji jiny (svuj) standard, takze switche beru urcite bez PoE. Jeden switch klidne, ale pak si myslim, ze je 24 portu malo, takze bud dva switche nebo jeden 48 port. Jinak psal "Oba musí umět VLANy.", takze jsem pocital s lepsim managovatelnym switchem. Nepise uz dal proc a nac to potrebuje.

Ja mam taky rodinny domek 5+1 (a mam taky jen jeden NAS) a 24 portu mi fakt nestaci - uznavam, ze nejsem prumerny obcan co ma jeden PC, jeden telefon a jednu televizi a nerikam, ze mam ve vsech eth zasuvkach po dome neco zapojeneho, ale prece neni reseni mit zasuvky a nemit je zapojene, protoze mam nedostatecny switch. Jinac zasuvek mam 22 (11 dvojzasuvek). Zase nepouzivam VLANy, ale pokud to chce nebo potrebuje, tak mu to nerozmlouvam - asi vi proc.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 4. 1. 2017 17:00

remet píše:ale prece neni reseni mit zasuvky a nemit je zapojene, protoze mam nedostatecny switch
To zase podle mne je neekonomické, mít každou zásuvku v domě "preventivně" zapojenou do switche. Jistě, na jednu stranu je to pohodlné, nemuset v případě potřeby jít do sklepa a tu konkrétní zásuvku připojit, ale spousta z nich je podle mých zkušeností jenom rezerva a nikdy v životě nebude použita, nebo se po nějakém stěhování nábytku nebo členů domácnosti jedna používat přestane a jiná začne. Na switchi stačí mít rezervu pár portů, kdyby to časem nestačilo, další switch se dá dokoupit vždycky.

Měl by se ozvat tazatel a po prostudování našich příspěvků říct, co vlastně potřebuje. Chce po nás návrh patch panelu, ale neřekl nám, jak široký má rack ani kolik kabelů do něj povede, chce po nás 2 switche, ale neřekl, kolik potřebuje portů a šířku racku...

(Já s tímto slohovým cvičením pro tuto chvíli končím.)
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 5. 1. 2017 10:01

Super, děkuji moc...

Co jsem počítal, tak mi bude určitě stačit 16 zásuvek, takže když k tomu přičtu 2 kamery, 3 AP a přívod, tak na switchi bude určitě stačit 24portů. Tzn i patch panel 24 portů

PoE máte pravdu a budu to řešit injektory spíše než PoE switchem, co jsou vyhozené peníze.

Rack plánuji na 100% 19", hloubku předpokládám na 60cm.

Nyní mám router Turris (první generace), tak nevím zda si ho nenechat i do domu jako router a firewall(Wifi vypnout).


Ještě mám tedy dva další dotazy...
-Vlany jsem chtěl, abych si oddělil kamery od zbytku sítě... Dává to smysl? Není lepší mít pro ně speciální switch? Případně nevadí, když budou na stejné síti úplně? Jde mi to to, že tam bude konstantně nějaké vytížení, tak ať nezpomalují ostatní provoz... Idea byla v Synology jeden ethernet do sítě kamer, druhý do sítě po baráku...


-Unifi AP se tedy řídí samy navzájem (roaming atd), nebo je potřeba ten controller na nějakém běžícím počítači/serveru?


Díky
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 5. 1. 2017 10:09

Controller je v podstate potreba. Bez nej to funguje, ale mas 50% schopnosti. Nemusi to by dedikovany HW, muze bezet na nejakem PC, dokonce to par lidi rozbehalo i na tom Synology.

Co se tyka kamer, ja bych je urcite oddelil od zbytku site, i kvuli bezpecnosti. Samostatny switch je mnohem jednodussi nez VLANy, ale pokud se s nimi popasujes, proc ne. Ja mam treba doma momentalne tri VLANy na podobne kombinaci (UniFi jako AP, Mikrotik jako centralni router).
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků