Domaci sit

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Damyen 15. 1. 2017 10:06

Potreboval bych poradit s domaci siti. Mam VDSL pripojeni od O2 a zarizeni Comtrend. Posledni dobou se mi stava ze casto pada wifi na vsech zarizenich a take bych chtel 1Gbps Lan, proto uvazuji o vymene. Bydlim v prizemi, ktere Comtrend docela pokryje, ale v 1.patre, kde potrebuji take signal, je to horsi.
Pripojena zarizeni:
PC - Lan
HTPC - Lan
Settop box - Lan
Tv - mam na vyber
3x Notebook - wifi
3x mobil - Wifi

Uvazoval jsem nad Asusem DSL-AC52U, ale nevim, jestli vse rozumne utahne.
Pak je jeste moznost nechat comtrend a koupit switch a AP?
Damyen
Junior

Odeslat příspěvekod Mike.M 15. 1. 2017 10:37

Comtrend ztrát nechej, kup nějaký mikrotik a v comtrendu nastav režim bridge. V i kritiku pak vquick setu nastavis pppoe a o vše už se bude starat mtik. Ma lepší pokrytí comtrend je v tomto krap.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 15. 1. 2017 11:01

comtrend není až tak špatný, jde pouze o to co má za model, zda ten bez antén (dá se vyměnit integrovaná anténa za kvalitnější) nebo ten dvouanténový.

Skoukni tyto stránky...... http://comtrend.michnzee.net/

Jinak pokud je to tento model VR-3026e a máš novější linku s IPv6 tak v bridge režimu nejde s originál FW protlačit IPv6 v bridge samozřejmě s IPv4 bridge funguje (popsáno na stránkách co jsem dal odkaz je tam i jak připojit mikrotik v bridge režimu)

Jinak v každém případě se oplatí koupit kvalitní mikrotik a pokud potřebuješ IPv6 tak ho nedávat do bridge, ale na modemu povipínat DHCP atd...a původní modem nechat dělat pouze NAT a ostatní funkce DHCP, DNS, WI-FI atd... dát na ten mikrotik, akorát že toto bude trochu složitější v nastavení než bridge.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Damyen 15. 1. 2017 11:02

Myslis treba tento? https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... ac-L4.html

-- 15. 1. 2017 12:07 --

Mam ten s externima antenama, ale ta wifi proste z nejakeho duvodu pada. Zkousel jsem si pohrat s kanalama, zvednout vykon a nejake dalsi funkce. Napadlo me, ze treba ten vyzsi vykon nezvlada a proto wifi vypadava, s malym je ale slaby signal. IPv6 asi nepotrebuji, nevim na co.
Damyen
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 15. 1. 2017 11:31

Stáhni si bezplatnou verzi inSSIDeru (http://www.techspot.com/downloads/5936-inssider.html) a prověř okolí. Padání může být způsobeno rušením, nebo nevhodným nastavením Wi-Fi.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 15. 1. 2017 11:49

Na tom comtrendu vypni powermanagment pro wifi a pak skoukni na šifrování v možnostech musíš mít vybráno WPA/WPA2 - AES pokud tam bude jenom WPA nebo WPA2 tak to nějaké karty nerozchodí mám to vyskoušené.

Taky jsem s tím zápasil než jsem wifi odladil aby na všech zařízeních fungovala.

A pak je taky problém rušení, a pokud tam je tak tě změna zařízení moc nepomůže.

Skoukni ty stránky co jsem dal odkaz a projdi si doporučené nastavení wifi......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Damyen 15. 1. 2017 11:59

Nastavil jsem podle stránek a dal do HTPC síťovku a jdu vyzkoušet

-- 15. 1. 2017 13:10 --

Hned po nastavení teda byly hrozné výpadky, ale teď to docela běží, uvidím jak to poběží během dne. Akorát odezva není nicmoc.
Předtím jsem nastavený ručně kanál 9, který byl volný. Teď jsem to dal na auto a inssider ukazuje že využívám 6+10 to mi příjde docela zvláštní, ale jsem spíše začátečník.
MB: ASUS Z97-K / CPU: Corei5-4590 / GPU: MSI Aero RTX3060 / RAM: 12 GB / SSD: Crucial M4 128GB / HDD WD 3TB
HTPC -> Harman Kardon 3480 -> Mission 781
Xiaomi Redmi Note 9/PC -> V-Moda LP2
Damyen
Junior

Odeslat příspěvekod r34ktor 15. 1. 2017 12:53

Dva kanály se používají, když máš nastavenu šířku pásma 40Mhz.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Damyen 15. 1. 2017 13:04

Nj, to dává smysl
MB: ASUS Z97-K / CPU: Corei5-4590 / GPU: MSI Aero RTX3060 / RAM: 12 GB / SSD: Crucial M4 128GB / HDD WD 3TB
HTPC -> Harman Kardon 3480 -> Mission 781
Xiaomi Redmi Note 9/PC -> V-Moda LP2
Damyen
Junior

Odeslat příspěvekod Damyen 15. 1. 2017 15:41

Ještě mám dotaz. Nebylo by lepší místo toho microtiku s wifi, nejakej levnější bez wifi a k tomu zvlášť AP?
Třeba
https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... vc-L4.html
a
https://www.i4wifi.cz/Bezdraty-2-4-GHz/ ... itrni.html

-- 15. 1. 2017 16:51 --

Nebo teda radši https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... af-L4.html
aby se dalo AP napájet přes PoE
MB: ASUS Z97-K / CPU: Corei5-4590 / GPU: MSI Aero RTX3060 / RAM: 12 GB / SSD: Crucial M4 128GB / HDD WD 3TB
HTPC -> Harman Kardon 3480 -> Mission 781
Xiaomi Redmi Note 9/PC -> V-Moda LP2
Damyen
Junior

Odeslat příspěvekod remet 15. 1. 2017 18:59

1) Chces GbE sit? Tak si kup GbE switch - to nema s routerem/DSL modemem nic spolecneho. Maly 5-8 port GbE switch v plastovem provedeni vyjde na par stovek.

2) Chces lepe pokryt dum WiFi? Tak si kup dalsi Wifi AP a pokrej s nim druhe patro. Tady samosebou narazis na "roaming" - nebude to takhle fungovat idealne.
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod Damyen 15. 1. 2017 20:18

Ten switch v kombinaci s AP jsem psal hned na začátku, akorát ostatní radili ať comtrend nechám jen na komunikaci s operátorem a dám za něj mikrotik.

Napadlo mě koupit ten Ubiquiti který je docela doporučovaný, nevím jestli je něco ideálnějšího. Dal bych ho v přízemí pod strop napájenej přes PoE a v comtrendu wifi vypnout. Jsou tu dřevěné stropy, takže by mohl stačit i pro první patro? Je ale pravda, že je docela drahý.
Switch třeba tento? https://www.alza.cz/zyxel-gs-108s-v2-d4 ... d=18854017
A na napájení AP toto? https://www.i4wifi.cz/PoE/PoE-napajeni-24-V-0-5-A.html
Switche s PoE jsou podstatně dražší, nebo jsem nějaký přehlédl.

-- 15. 1. 2017 21:23 --

A pro doplnění. Comtrend jsem nastavil podle odkazu a wifi stále padá.
MB: ASUS Z97-K / CPU: Corei5-4590 / GPU: MSI Aero RTX3060 / RAM: 12 GB / SSD: Crucial M4 128GB / HDD WD 3TB
HTPC -> Harman Kardon 3480 -> Mission 781
Xiaomi Redmi Note 9/PC -> V-Moda LP2
Damyen
Junior

Odeslat příspěvekod soban 16. 1. 2017 01:38

Přepni šířku kanálu na 20Mhz - ono se 40Mhz nedá používat z důvodu rušení jedině že by jsi byl na samotě.....

A pak musíš vybrat nezarušený kanál a i na sousedních kanálech nesmí být silný signál....

Jinak proč jsme doporučovaly mikrotiky (routery) a né jenom AP je v tom že ten comtrend má pomalý CPU a jak má dělat víc věcí tak nestíhá.

Jinak doporučuji pro každé patro vlastní wifi, pak jsou k řešení dvě možnosti:

Mikrotik s wifi + do patra AP

Mikrotik bez wifi + 2x AP unifi.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Damyen 16. 1. 2017 07:01

Zkusil jsem nastavit 20Mhz a volný kanál, tak uvidím co to bude dnes dělat. Jinak to ale vypadá, že wifi vždy vypadne na všech zařízeních najednou, takže je možné že Comtrend nestíhá.
Kdybych ale vzal switch a AP, tak se tomu Comtrendu taky uleví ne? Je ale pravda že to Ubiquiti je fakt docela drahý.

Kdybych dal pak do patra AP, pak to lze nastavit tak, aby mikrotik a AP tvořili jednu wifi síť že?
MB: ASUS Z97-K / CPU: Corei5-4590 / GPU: MSI Aero RTX3060 / RAM: 12 GB / SSD: Crucial M4 128GB / HDD WD 3TB
HTPC -> Harman Kardon 3480 -> Mission 781
Xiaomi Redmi Note 9/PC -> V-Moda LP2
Damyen
Junior

Odeslat příspěvekod soban 16. 1. 2017 09:20

Když dáš switch tak tomu comtrendu neulevíš (pouze můžeš pak mít PC propojené 1G sítí - dle switchu), pořád bude dělat DHCP, DNS, NAT, šifrovat wifi.....

Kdešto když tam bude mikrotik v bridge bude modem fungovat pouze jako modem a ostatní věci bude dělat mikrotik....

Pokud použiješ unifi tak vše bude jedna síť a bez problémů budou zařízení přecházet z jednoho AP na druhé....bez problému jde přidávat další unifi pro rozšíření pokrytí.

U různorodých AP to taky bude jedna síť ovšem nemusí to přecházet automaticky i když budeš mít nastavené stejné SSID, může se to držet wifi která má slabý signál ale podporuje novější normy.


K vypadávání:

Vypnul jsi na wifi ten powermanager?
Máš u šifrování wifi WPA/WPA2 mixed (povolené oboje možnosti WPA/WPA2).

Taky jak zarušené prostředí máš?

V pásmu 2Ghz je sice 13 kanálů ale aby se nerušily tak jsou k dispozici pouze 4 a pokud použiješ 40Mhz kanál tak pouze 2!

Zapínat 40Mhz kanál v zarušeném prostředí nemá smysl - situaci jedině zhoršíš.

Jinak vypadává wifi - že se odpojí nebo internet že to nešlape, na kabelu jsou výpadky?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků