Comtrend + Mikrotik + O2 VDSL #konfigurace

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 14. 2. 2017 19:28

Snažím se doma podle různých návodů nakonfigurovat Mikrotik a Comtrend, aby spolu kamarádili, ale stále je někde něco špatně. Nejsem v síťařině úplně kovaný, tak si nejsem moc jistý. Poradíte?

Do Comtrendu mám přivedený VDSL a rád bych v něm nechal zapojené své dvě O2TV (port 2 a 3). Jeden ze zbylých portů bych rád použil jako bridge do Mikrotiku. V něm jsem si už vytvořil podle návodu nového PPPoE klienta. A tady končím.

Potřeboval bych poradit se správným přepnutím Comtrendu do bridge módu tak, aby mi stále fungovaly 2 porty na televizi. A dále pak s dokončením nastavení toho Mikrotiku. Navíc z něj ještě potřebuji vyvést přes port 5 druhého Mikrotika, který bude fungovat jako WiFi router a vstup pro tiskárnu.
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 14. 2. 2017 22:10

BTW postupuji podle návodu viz http://comtrend.michnzee.net/#alternativy
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 15. 2. 2017 08:29

Postupoval jsi podle toho návodu? Nebo jsi se na něčem zasekl, jako že chybělo tlačítko X, které návod zmiňuje. Nebo v čem máš problém.
Na té stránce máš popsáno jak to přepnout do bridge modu, a i jak zachovat IPTV. V jednoduchosti musíš smazat existující profily spojení a nechat ten jeden co se používá pro IPTV. A pak znovu nakonfigurovat smazané profily jako BRIDGE. Ale s přesným nastavením ti neporadím, protože to nemám. Ale zběžný pohled na ten web vypadá ok, tj vypadá to že je tam vše co pro nastavení potřebuješ. Tak to zkus podle návodu. Když to náhodou zmrvíš, tak vždy můžeš resetovat comtrend do továrního nastavení a zas ti to bude fungovat a budeš to moci zkusit znovu.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 17. 2. 2017 13:40

Postupoval jsem podle návodu, ale výsledný způsob zapojení/nastavení prostě nefungoval. Tedy jedniná možnost zbyla, a to nechat Comtrend fungovat jako modem a MikroTiky použít "pouze" jako acces poitny.
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod soban 17. 2. 2017 15:47

S comtrendem nefunguje bridge s IPv6 aspoň jsem to taky nedokázal, ale s IPv4 bez problémů.

Důležité je si uvědomit zda používáš VDSL nebo ADSL podle toho musíš změnit nastavení (každé se nastavuje trochu jinak)....

Já jsem taky nakonec nechal pouze comtrend mám dvouanténkovou verzi takže i wifi je celkem OK a když potřebuji wifi jinde mám natažený kabel a na konci malé AP které pro dokrytí stačí.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 17. 2. 2017 18:54

Potřeboval bych teď ještě poradit s konfigurací těch AP. Mám dva Mikrotiky a potřeboval bych, aby se zařízení mezi nimi plynule přepínaly podle potřeby. Rád bych i využil jak 2.4, tak i 5GHz pásma. To dělá na dvou routerech celkem 4 sítě. Ale jak je jednotlivě nakonfigurovat, aby se netloukly a aby to přepínání se mezi nimi bylo samovolné? Hlavně je problém, že vidím normálně tu síť 2.4, ale nevidím vůbec tu 5kovou (ačkoli je povolená)... Hlásí to "not running" a prostě se na ní nedostanu.

Tady je prtsc nastavení WiFi na prvním routeru:
Snímek obrazovky 2017-02-17 v 18.51.54.png

Snímek obrazovky 2017-02-17 v 18.41.38.png
Naposledy upravil SciFi.martin dne 17. 2. 2017 19:59, celkově upraveno 1
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod soban 17. 2. 2017 19:50

A kde je problém?

Nastavím stejné SSID a rozdílné kanály pro 2G wifi a tak stejně i pro 5G wifi s jiným SSID.

PS. Nechápu proč sem dáváš 3x stejný obrázek, nemáš tam nastavené kanály.
PS2. A umí zařízení vůbec 5G wifi?
Naposledy upravil soban dne 17. 2. 2017 19:55, celkově upraveno 1
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 17. 2. 2017 19:55

Mimochodem tohle jsem teď naměřil na WiFi, co mi vysílá starej Comtrend modem s malym dosahem, kvůli kterýmu sem právě pořizoval ty Mikrotiky, abych měl dop*dele vyšší rychlost a lepší pokrytí:
Comtrend.PNG
Comtrend


A tohle na stejným místě naměřeno na Mikrotiku:
Mikro.PNG
MikroTik


Chjo... :hm :'(

-- 17. 2. 2017 19:59 --

soban píše:A kde je problém?

Nastavím stejné SSID a rozdílné kanály pro 2G wifi a tak stejně i pro 5G wifi s jiným SSID.

PS. Nechápu proč sem dáváš 3x stejný obrázek, nemáš tam nastavené kanály.
PS2. A umí zařízení vůbec 5G wifi?


Problém je ten, že tu 5GHz wifi prostě nevidím v reálu. To je ten problém. Nechápu, proč se mi sem vložily stejné prtscreeny, když tam mám reálně uploadované úplně jiné soubory... Samozřejmě, že to umí i 5GHz.
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod soban 17. 2. 2017 19:59

A problém je kde?

Když máš připojení do internetu 15M tak těžko budeš stahovat rychlostí 100M.

Je to stejné je to OK.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 17. 2. 2017 20:01

Snímek obrazovky 2017-02-17 v 20.05.30.png


Nj, ale já mám VDSL 40ti mego... :-/
Naposledy upravil SciFi.martin dne 17. 2. 2017 20:06, celkově upraveno 1
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod soban 17. 2. 2017 20:04

SciFi.martin píše:
Problém je ten, že tu 5GHz wifi prostě nevidím v reálu. To je ten problém. Nechápu, proč se mi sem vložily stejné prtscreeny, když tam mám reálně uploadované úplně jiné soubory... Samozřejmě, že to umí i 5GHz.


Když je vypnutá tak ji neuvidíš, když ji neumí klient tak ji neuvidíš.

Co takhle napsat typy zařízení aby jsme pohledaly zda to 5G umí.

-- 17 úno 2017 20:05 --

SciFi.martin píše:Nj, ale já mám VDSL 40ti mego... :-/


Jseš si jistej? Na jaké rychlosti je to připojeno (status z comtrendu) a jinak taky nemusí stíhat jak server na internetu tak třeba ten notebook, po kabelu je jaká rychlost.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 17. 2. 2017 20:08

Modem: Comtrend VR3026e
Router: MikoTik RB962UiGS-5HacT2HnT hAP ac

rychlosti po kabelu viz předchozí příspěvek. kabel mi vede z Comtrendu do MikroTiku a pak z MikroTiku do PC.
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod soban 17. 2. 2017 20:09

No a na jaké rychlosti se připojuješ přes wifi? Jinak rušení atd.... prostě kabel je kabel.

Výpis všech sítí co u tebe jsou z inssideru?

-- 17 úno 2017 20:13 --

Je na tom mikrotiku ta 5G wifi zapnutá?

A umí klienti 5G wifi.

Proč na obrázcích z wifi nastavení jsou stejné MAC adresy?
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 20. 2. 2017 21:32

OK. Už mi z toho jde hlava kolem... Takže postupně.

Modem: Comtrend VR3026e (10.0.0.138)
- z rozsahu jsem vybral a nadefinoval tři statické IP adresy včetně konkrétních MAC adres tiskárny a MikroTiků
10.0.0.40 (tiskárna)
10.0.0.50 (první MikroTik)
10.0.0.60 (druhý MikroTik)

...tím je Comtrend připravený na další kroky. Zároveň všichni klienti v síti (kromě tiskárny, která ale bude připojena ethernetem nebo USB (ještě nevím), aby se dalo tisknout, ikdyž bude klient zrovna připojen k 5GHz WiFi) podporují 5GHz, 802.11b/g/n/ac a MIMO.

Router: MikoTik RB962UiGS-5HacT2HnT hAP ac č.1
- nastavím statickou IP 10.0.0.50
- maska je 255.255.255.0 (/24)
- Gateway + DNS je tedy 10.0.0.138
- Firewall, DHCP, NAT = vypnu (zajišťuje Comtrend)
- region = CZ

Teď by měl MikroTik normálně fungovat jako router. Ale vždy tak po minutě přestane fungovat připojení k internetu a po další chvilce se nelze připojit už ani do admin rozhraní (ani po síti ani kabelem). Nemluvě o tom, že ačkoli ve správě vidím aktivní jak 2.4, tak 5GHz, tak v praxi na všech klientech vidím pouze 2.4 GHz.

Až vyřeším tenhle problém, pustím se opět do měření rychlosti a nakonec musím připojit ještě ten druhý MikroTik na druhý konec bytu.
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod soban 20. 2. 2017 23:58

Nějak nechápu proč se rejpeš v MAC adresách, když mikrotikum nastavuješ IP staticky. (Do MAC nerejpej a nech je jak jsou.)

Taky záleží kam jsi zapojil kabel od comtrendu k tomu mikrotiku, pokud jsi zrušil NAT (wan, lan) tak máš všechny lan a wifi v jednom bridge.

Jinak málo informací na zjištění proč ti to nefunguje, nemáš někde stejné MAC adresy když do nich rejpeš.

PS. Mikrotik nemá fungovat jako router ale jako switch + AP.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků