Comtrend + Mikrotik + O2 VDSL #konfigurace

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod hunter21 21. 2. 2017 00:26

Napis aky mas signal na pocitaci v jednotkach dBm z toho Mikrotiku (odmerias programom inSSIDer) a poviem ti ci mas sancu aby ti to chodilo rychlejsie ak 14.4 Mbps.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 26. 2. 2017 22:38

UPDATE:

První MikroTik již stabilně vysílá na 2.4 GHz. To je v pohodě, rychlost kolem 35 Mb/s. DHCP a NAT jsem nechal zapnutý, když to funguje jako APčko.
wifi setup1.png
MikroTik1


Teď mi jde o to, jak nastavit ten druhej MikroTik, co mám zapojený toho prvního (přes port5 včetně napájení, protože u toho druhýho nemám zásuvku).

Oběma MikroTikům jsem vyčlenil na Comtrendu statickou IP včetně jejich MAC (nijak se v ní nehrabu, jak tu někdo zmiňoval). Na tom prvním MikroTiku jsem tu IP vyplnil logicky do pole Internet/IP Adress ale nevím, jestli jí mám vyplnit i do Local Network/IP Adress. Dále také nevím, jestli tomu druhýmu MikroTiku mám přidělit IP adresu z poolu Comtrendu (10.0.0.30-254) nebo z poolu toho prvního MikroTika (192.168.88.10-254).
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod soban 27. 2. 2017 08:46

Když jsi nechal zapnutý nat a dhcp server tak to nemáš v režimu AP ale v režimu routeru!

Pro režim AP je DHCP vypnut a NAT taktéž!

Na dvou rozhraních nemůže být stejná IP (internet-lan)!

Panebože proč si někoho nepozveš ten to nastaví během 5minut aby vše fungovalo, a pak můžete jít na pivo.

PS. já to vzdávám nemám na to nervy......
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 27. 2. 2017 11:08

Když je MikroTik v režimu "Home AP Dual" (jediný dostupný AP režim na něm), DHCP i NAT zůstávají v základním nastavení zapnuty. Když jsem na Vaši radu DHCP i NAT vypnul, musel jsem resetovat MikroTik, protože nefungoval ani internet ani sem se do něj nedostal přes jeho IP. :tleskani :tleskani :tleskani

Bohužel, nemám známé, kteří by byli zapálení do nastavování síťových prvků. My chodíme jen na to pivo... Každopádně děkuji za konstruktivní podnět.

OMG, to je takový problém mi jednoduše sdělit, kde dělám chybu, když jsem tedy takovej manták a vy experti? :shock:
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 27. 2. 2017 12:41

Pokud chceš aby mikrotik fungoval jako "hloupé" AP, tak musíš nastavit Quickset na "WISP AP" a Configuration mode na "Bridge".
Zbytek nastavení (tj zda bude mít IP zadanou natvrdo nebo jí bude brát přes DHCP je na tobě) případně heslo na wifi a obecně nastavení wifi je na tobě taky.

Pak mikrotik bude fungovat primárně na L2 vrstvě a funguje jako AP, bez NATu a bez DHCP. Bude jen "převádět" komunikaci mezi wifi a ethernetem.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 27. 2. 2017 12:49

...a v tomto rezimu nebude mit defaultne zadnou zadnou IP adresu, tj. pres IP se na nej nepripojis. Muzes konfigurovat programem Winbox (ke stazeni u Mikrotiku) a pristupovat na nej pres MAC adresu (musis byt ve stejne lokalni siti).
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 27. 2. 2017 13:12

Jirka... Alwe pokud si v sekci IP nastavi DHCP klienta na port na ktery je pripojen Comtrend, tak by teoreticky Mtik mel dostat adresu 10.0.0.x a na te IP muze konfigurovat
Zivot je kurevsky tezky.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 27. 2. 2017 13:34

Ano, ale to se nestane "samo" - pri prepnuti v QuickSetu ten Mikrotik ztrati IP adresu a tim padem on ztrati spojeni. A bude resetovat do zakladniho nastaveni.

Proto potrebuje Winbox, aby se do konfigurace dostal i v pripade, ze Mikrotik momentalne nema zadnou pouzitelnou IP adresu. Pak mu pochopitelne tech IP adres muze pridat treba padesat, staticky nebo pres DHCP klienta ;-)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SciFi.martin 27. 2. 2017 21:51

Tak díky všem za pomoc. Sehnal sem si Winbox pro macOS a nakonfiguroval oba MikroTiky tak, že to teď vše obstojně funguje. Kanály sem nechal na auto, kdyžtak je nějak upravím.

Ještě mám trochu nejasnosti ohledně 5GHz sítě.
- síť už vidím (má mizerný dosah - neprojde ani skrz jednu stěnu, ale budiž), ale když se chci připojit, bohužel mi to hlásí "bez přístupu k internetu" a klient se pak vůbec nechce připojit...
SciFi.martin
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 27. 2. 2017 23:18

Budes mat asi nejake zvlastne steny. U mna najobycajnejsia sunka sunkovita router Edimax BR-6208AC funguje rychlostou 30 Mbps na 5GHz cez 3 tehlove steny. A to ma ten router na 5GHz este o 1/2 mensi vykon ako na 2.4GHz. Ako prijimac mam znova najsunkovejsi Mediatek USB wifi pichnuty do stojanku.
hunter21
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků