Link agregation - částečný bypass switche

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod vkre 9. 3. 2017 23:40

Můj dotaz se týká link agregation.

Mám NAS s dvěma síťovými porty (QNAP TS-253A), dále počítač s dvěmi síťovými kartami, obě síťovky jsou Intel a Link agregation by spolu měly umět. Jedna je integrovaná na desce, druhá PCiE.

Prozatím nemám managovatelný switch, který by podporoval link agregation. Samozřejmě mám router, který mj. přiděluje IP adresy (DHCP server) a hloupý gigový switch.

Bylo by možno navýšení rychlosti sítě mezi PC a NAS tak, že se nastaví link agregation s využitím toho, že jedna síťová karta na PC a jedna na NAS bude propojena přes switch, a druhá karta na PC a druhá na NAS spolu napřímo? To PC by bylo jediným zařízením v síti, pro které by link agregation dávalo smysl.

Pokud jde o kabeláž, problém by nebyl, všude mám dvojzásuvky a v racku patch panel.

Pokud by to nešlo, zvažuji koupi managovatelného switche. Máte někdo zkušenosti se ZyXEL GS1900-24E? Přesně tímto:

https://www.alza.cz/zyxel-gs1900-24e-d2 ... ssionPosts

Myslím spolehlivost, spotřeba...

Děkuji za všechny věcné příspěvky.
vkre
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 10. 3. 2017 00:19

Ako to myslis s tym navysenim rychlosti?
Akoze mas 1 Gbps switch a chces aby to chodilo 2 Gbps?
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod vanamond 10. 3. 2017 00:59

link aggregation je metoda, jak udělat rychlejší a propustnější síťový propoj. Agregace = vytvoření jednoho logického spoje nad více fyzickými. Ve Vašem případě si musíte koupit manageovatelný switch, naagregovat obě síťovky v NASu (viz manuál) a ve switchi zagregovat dva porty (LACP bude stačit), propojíte to dvěma stejnými a stejně dlouhými kabely a máte agregovaný link. Vzhledem k tomu, že z Vašeho PC vede ale jen jedna síťovka , tak to postrádá jakýkoli smysl. Vámi uvažovaná verze, že si dáte do PC dvě síťovky, jednu zapojíte do switche, ze switche do jedné v NASu a pak jako bypass tu druhou z PC rovnou do druhé v NASu nebude fungovat.

Mimochodem - běžné PC na tcp paketech není schopné vytížit gigabitový link, takže agregace by - i kdyby to fungovalo - byla k ničemu. NAS (obyčejný) bude na jednom vlákně také s tempem silně pod gigabit ( tedy pod 100MB/s). Ono těch víc síťovek dává smysl u propojení mezi vytíženými switchi anebo mezi switchi a serverem, kde je provoz z mnoha stanic a tempa se sčítají ale z jedné stanice ? Na druhou stranu - kdo si hraje, nezlobí. :-)
Trust in God and keep your powder dry !
vanamond
Junior