Switch s PoE

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mrnaks 11. 4. 2017 13:28

Ahoj, mám takový problém, že nevím, jaký switch vybrat do domácnosti. Na střeše mám anténu a ta bude napájena pomocí PoE. Za tu anténu, bych si rád dal switch. Chápu to tedy správně, že potřebuju switch, který má LAN port s podporou PoE? Dále bych se chtěl zeptat, jak je moc bezpečné, to takto provozovat? Co se tyče náhodných útoků z venčí.
Switch potřebuji, protože v domě je 6-7 zásuvek a každá má svoje vedení, které je svedeno do jedné místnosti, kde bude ten switch + ještě je tam svedeno vedení z antény.
Celkem my jde tedy o to, jestli si mám v mém případě pořídit switch, který má firewall atd, když bude ihned za anténou, typ antény neznám, ale předpokládám, že to nebude žádná světoborná, když mi bylo řečeno že to vydrží tak 1-2 Zimy.
Mám tedy v hledáčku tento mikrotik, který stojí okolo 2500, které jsem za to ochoten maximálně dát. Nebo za 1500,- koupit "hloupej" switch, třeba ten TP link.
Mikrotik RB2011iL-IN (Ten má Firewall atd...)
Nebo TP-LINK TL-SF1008P atd... (Ty nemají funguje pouze jako switch)
Mám tedy dotaz, jaký switch bude nejlepší v mém případě koupit. Předpokladam, že rychlost 1Gbps nevyužiji, ale oni se switche s 100Mb a PoE už asi neprodavají.
mrnaks
Junior

Odeslat příspěvekod Nargon 11. 4. 2017 13:45

K té střešní anténě by měl jít sehant POE Injektor. To je krabička, která má 2xEth port a do jednoho portu posílá POE napájení. Druhý port slouží pro připojení do routeru/switche tvé domácí sítě.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 4. 2017 13:52

Není PoE jako PoE, musíš znát přesný typ "antény", abys věděl, jestli je používá aktivní nebo pasivní PoE.

Switch bude v místě, kde je zásuvka 230V? Potom nepotřebuješ switch s PoE, stačí ti PoE injektor zapojený mezi switch a přijímač v anténě.

Zjisti si, co je to za anténu, možná se switchem nebude fungovat vůbec a budeš potřebovat router (+ switch). A nebo naopak přímo v anténě může být Mikrotik a ten zajistí NAT i dostatečnou ochranu - firewall má kterýkoliv Mikrotik, ne jenom ten 2011 za 2500Kč a pak by ti stačil jakýkoliv switch.

Není potřeba kupovat RB2011, stačí ti jakýkoliv Mikrotik za šest stovek se 100Mbitovými porty + gigabitový(?) switch za pár stokorun, přijde to levněji, než velký Mikrotik.
Naposledy upravil vladimir dne 11. 4. 2017 14:00, celkově upraveno 1
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jackbrno 11. 4. 2017 13:58

mrnaks píše:Ahoj, mám takový problém, že nevím, jaký switch vybrat do domácnosti. Na střeše mám anténu a ta bude napájena pomocí PoE. Za tu anténu, bych si rád dal switch. Chápu to tedy správně, že potřebuju switch, který má LAN port s podporou PoE? Dále bych se chtěl zeptat, jak je moc bezpečné, to takto provozovat? Co se tyče náhodných útoků z venčí.
Switch potřebuji, protože v domě je 6-7 zásuvek a každá má svoje vedení, které je svedeno do jedné místnosti, kde bude ten switch + ještě je tam svedeno vedení z antény.
Celkem my jde tedy o to, jestli si mám v mém případě pořídit switch, který má firewall atd, když bude ihned za anténou, typ antény neznám, ale předpokládám, že to nebude žádná světoborná, když mi bylo řečeno že to vydrží tak 1-2 Zimy.
Mám tedy v hledáčku tento mikrotik, který stojí okolo 2500, které jsem za to ochoten maximálně dát. Nebo za 1500,- koupit "hloupej" switch, třeba ten TP link.
Mikrotik RB2011iL-IN (Ten má Firewall atd...)
Nebo TP-LINK TL-SF1008P atd... (Ty nemají funguje pouze jako switch)
Mám tedy dotaz, jaký switch bude nejlepší v mém případě koupit. Předpokladam, že rychlost 1Gbps nevyužiji, ale oni se switche s 100Mb a PoE už asi neprodavají.

1) na střeše nemáš žádnou anténu, ale WiFi klient. Anténa je jen pasivní kus drátu. Toto je kompletní WiFi zařízení s anténou. Ne, switch s PoE pravděpodobně použít nemůžeš, protože tyto WiFi klienty obvykle mají vlastní PoE řešení a nejsou kompatibilní s PoE standardem 802.3af, které na výstupu mají běžné PoE switche. A taky je otázka, jestli je vůbec možné přímo na toho WiFi klienta na střeše přímo napojit více zařízení. To by totiž musel ten klient nebo poskytovatel mít aktivní NAT. Spíš bych doporučil na to nespoléhat a zařadit za WiFi klienta nejprve router a teprve za něj kdyžtak switch.
jackbrno
Junior

Odeslat příspěvekod mrnaks 11. 4. 2017 14:24

J switch bude v místě, kde je 230V. Chápu to tedy správně, že dokud nezjistím, co je na střeše za přijímač, tak se z místa nehnu. Jediné, co jsem se bavil s člověkem, který to dělal, je to, že do přijímače externí napajení nepůjde, ale bude to řešeno pomocí PoE.
mrnaks
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 4. 2017 14:36

A on k tomu nedodal zdroj?
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kysa 16. 4. 2017 11:36

Udělej fotku toho na střeše a třeba ti poradíme víc.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod soban 16. 4. 2017 15:36

1.)
Ten kdo to bude dělat určitě dodá i napájení......protože musí být kompatibilní s tím zařízením.

Tyto zařízení mají většinou pasivní PoE injektor se zdrojem.

2.)
Koupil bych normální router podle požadavků pro rozvod internetu v bytě (pokud zdělíš rychlost od ISP a druh a počet zařízení můžeme navrhnout konkrétní řešení).

Pokud se pořídí mikrotik tak tam jde NAT vypnout pokud by se nepotřeboval, u jiných routerů se dají použít jako switch s wifi pokud se na nich vypne DHCP server a kabel se zapojí do LAN a WAN zůstane nezapojen.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomo80 16. 4. 2017 16:59

Napajanie je jedna vec, ja by som sa vsak zaujimal aj o prepatovku, kedze "na streche mam antenu"..
tomo80
Junior

Odeslat příspěvekod mrnaks 19. 4. 2017 17:46

Tak je to tak, ze poskytovatel mi dal na střechu řekněme anténu a dole, kde bude ten switch je PoE injektor, je tedy třeba nejdříve dát Router a pak Switch(muze byt i rack 19"), chtěl by jsem se zeptat, jaky Switch a jaky router by byl idealni. Switch idealně s 10 konektory, myslím, že 8 nebude stačit. Doma mám router WD N600. Co by jsem potřeboval je router s uchazejcím uploadem. Občas se mi stane, že se video ktere posilam prez wifi (z mobilu) tak se na TV seka. Ale Twitch/YT atd na TV jde bez lagu...
Samozrejmě nepotřebuju nic extra, a myslim ze Gigabit nebude třeba ve switchi
mrnaks
Junior

Odeslat příspěvekod soban 20. 4. 2017 01:04

Pláčeš dobře ale na blbém hrobu.

Jak máme vědět zda potřebuješ router nebo switch? To se musíš zeptat toho co tu anténu montoval (ISP) zda k tomu zařízení můžeš přímo připojit PC přes switch a kolik jich můžeš připojit a nebo zda si musíš pořídit router!

Pak podle toho jaké máš parametry linky (rychlost) kterou nám zdělíš, dále nám řekneš zda potřebuješ router nebo ne (podle zdělení od ISP) pak řekneš kolik PC a mobilů, TV k tomu chceš připojit a my podle toho poradíme vhodné zařízení.....

Pokud nám nemíníš zdělit technické parametry připojení tak my nemůžeme poradit věštecká koule zde
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jackbrno 20. 4. 2017 06:13

mrnaks píše:Tak je to tak, ze poskytovatel mi dal na střechu řekněme anténu a dole, kde bude ten switch je PoE injektor, je tedy třeba nejdříve dát Router a pak Switch(muze byt i rack 19"), chtěl by jsem se zeptat, jaky Switch a jaky router by byl idealni. Switch idealně s 10 konektory, myslím, že 8 nebude stačit. Doma mám router WD N600. Co by jsem potřeboval je router s uchazejcím uploadem. Občas se mi stane, že se video ktere posilam prez wifi (z mobilu) tak se na TV seka. Ale Twitch/YT atd na TV jde bez lagu...
Samozrejmě nepotřebuju nic extra, a myslim ze Gigabit nebude třeba ve switchi

Nedal ti na střechu anténu, ale wifi klienta, už to pochop a přestaň schválně prasit technické pojmy ;) Dole tedy bude první věc PoE injektor dodaný poskytovatelem, za něj zapojíš router a za router switch. Takto to bude bez problému fungovat. Na routeru moc nezáleží, protože ten bude zprostředkovávat jen komunikaci z/do internetu, kterou u wifi poskytovatele nemáš určitě nijak moc velkou. Pokud současně chceš využívat wifi přímo na tom routeru, tak vyber nějaký model alespoň se dvěmi anténami a wifi 300Mbps, což bude mít dostatečnou rezervu vzhledem k tomu, jaký upload můžeš mít u poskytovatele. No a za router zařaď jakýkoliv switch s GLAN porty, aby zbytečně nebrzdil komunikaci mezi zařízeními ve tvé síti.
jackbrno
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků