Je vhodny UTP patch plochy kabel?

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod broom 31. 5. 2017 10:57

Ahoj,
v panelovem dome nam budou zavadet internetovou pripojku 300/300Mbps (realna rychlost vsak 285-295Mbps).

Z chodby panelaku nam natahnou klasicky UTP kabel do bytu do predsine, nicmene nastava problem, protoze v predsini nemame zadnou zasuvku abychom umistili router ihned za dvermi. Navic kabel potrebuji do Wi-Fi routeru a z nej 1Gb portem do PC. Nejblizsi bod pro zapojeni routeru je cca 12M vzdaleny od zavedeneho kabelu.

Premyslim o reseni, ze u vchodovych dveri pouziji nad omitkovou zasuvku CAT6 z ni pak chci pouzit plochy UTP patch kabel CAT6. Plochy proto, ze se da paradne schovat za podlahovou listu, klasicky se nevejde, je moc tlusty. Jinak klasicky kulaty UTP bych musel hnat pod stropem schovany do bile listy, ale z estesickeho duvodu se mi toto reseni nelibi - takze neni vhodne.

Prosim o radu, zda mate nekdo zkusenosti s patch UTP plochym kabelem CAT6. Zvladne to tech 12-15M bez vlivu na rychlost? Predevsim mi jde o danou rychlos do PC, je mi jasne ze muj N-kovy wi-fi router Netgear DGN2200B nebude stejnak vysilat plnou rychlos, ale i tak by se chtelo dosahnout 150+ Mbps.

Plochy Patch kabel jsem si vybral tento:
https://www.pcplus.cz/utp-patchkabel-ka ... d7322.html

Dekuji za infromace
Víc lidí víc ví
broom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 31. 5. 2017 11:28

Podívej, cat. 6 je cat. 6, bez ohledu na to, jestli je kabel kulatý, plochý, nebo čtvereček. Z tohoto hlediska ti ten kabel určitě vyhoví, obzvláště na takovou srandovní vzdálenost.
Je to ale licna, takže ji nemůžeš ukončit v zásuvce, musí ti koukat konektor a to je poněkud nevhodné. Když se ti poničí propojovací patch kabel od zásuvky ve zdi ku počítači, tak ten patch kabel lehce vyměníš. Tohle ne.
Takže já bych, bez ohledu na to, že plochý kabel se ti lépe ukrývá, zvážil kulatý kabel s měděným drátem (to "měděný" je důležité, vyrábí se totiž u obchodníků oblíbená náhražka z poměděného hliníku).
P.S. A netrval bych na cat. 6, kategorie 5e ti zcela určitě dlouho vyhoví...
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod broom 31. 5. 2017 11:45

@Pytlík dekuji mnohokrat za nazor. Ano, tento patch plochy UTP ma na obou koncich RJ45M takze v podstate v predsine strcim do sazuvky a o 12-15m dale do routeru, switche nebo primo do PC. Vyrobce uvadi, ze material je Meď, tak teda nevim :/ Tak jeste tedy pozjistuji material.
Víc lidí víc ví
broom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 31. 5. 2017 11:54

Nejdříve bych trochu zapřemýšlel kam svést všechny kabely s pokojů, kam dát zásuvky atd....

Zda by nebylo vhodné někam dát nějakou skříňku kam vše svedeš a kde bude nějaký rozumný router (mikrotik) bez wifi a co jde bude propojené kabelem a třeba v obýváku budeš mít nějaké malé AP.

PS. Ten kabel je OK pokud to budeš v obýváku strkat do routeru a nebudeš tam mít zásuvku (utp) a pokud konec UTP co ti vyvedou do předsíně bude ukončen v zásuvce.

PS2 Pytlík myslel pokud by jsi kupoval kabel v metráži a tahal ho po bytě - jsou poctivé měděné a pak aušusy které jsou železné a měď to vidí z rychlíku....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod broom 31. 5. 2017 12:14

@soban, no prave, ze nejrozumnejsi vzdalenost kde vse muzu svest od dvoj zasuvky, kterou nam privedou do predsine do switche nebo router je az ve vzdalenosti tech cca. 15m. Ze switche pak nasledne muzu protahnout stejny kabel kamkoliv k libovolnemu mistu kde budu mit eth. zasuvky :)
Víc lidí víc ví
broom
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 31. 5. 2017 14:50

Pytlík píše:Podívej, cat. 6 je cat. 6, bez ohledu na to, jestli je kabel kulatý, plochý, nebo čtvereček.
To samozřejmě ano, ale na druhou stranu Číňani jsou schopní napsat CAT6 na cokoliv. :D
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 31. 5. 2017 16:01

To ovšem jen tak nepoznáš. S tvým všeobecně podezíravým přístupen bys už nemohl věřit ničemu - snad ani tomu měřícímu přístroji, kterým bys kontroloval kategorii toho kabelu...
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 31. 5. 2017 17:33

Prostě brát pokud možno kabel nějakého značkového výrobce u velkého prodejce v ČR a neobjednávat ho z Ebay. Tady je možnost reklamace a tak si nedovolí prodávat kdejaký šunt.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 31. 5. 2017 19:54

S tímhle mohu jenom souhlasit. A znovu zdůrazňuji: Při výběru vybírat takový kabel, který má výslovně napsáno, že je z mědi, resp. celoměděný (tohle nepíšu kvůli Vladimírovi - ten to určitě ví, ale kvůli někomu méně zkušenému, který to bude číst).
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kysa 1. 6. 2017 19:32

Mno já si myslím, že to cat 6 není. V popisu sice mají kroucený pár, ale pokud se nepletu, tak kroucení by mělo být i mezi páry. To je u plochého kabelu nemožné. Dokonce i o tom krouceném páru bych dost pochyboval, pokud je tloušťka kabelu 1,5mm. Na druhou stranu, pokud to bude koupeno u nás z eshopu, stačí to koupit, zapojit bez pořádného uložení (natažení "na prase") a pokud nepojede podle představ, s udáním důvodu, nebo bez udání důvodu do 14 dnů vrátit.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pytlík 2. 6. 2017 13:16

Poněkud se mýlíš: To kroucení se týká pouze párů, kroucení mezi páry je bezvýznamné.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mike.M 2. 6. 2017 14:11

Kysa: ja videl i kroucene pary u plocheho kabelu. Sice jsou to tenoucke dratky pres sebe, jakoby prejete zehlickou do plocha. Zkus si jej nekdy koupit a odizolovat. To je temer jako ty nove sluchatka. Tenke medene temer bez izolace, ta izolace je tenoucka slida jako na civkach.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pytlík 2. 6. 2017 14:25

Ale Kysa nepochyboval o kroucení párů. On projevil názor, že nadto je třeba kroutit páry navzájem (tzn. jeden zkroucený pár ovíjet kolem jiného, rovněž zkrouceného páru) - a s tím nesouhlasím.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kysa 2. 6. 2017 15:34

Pochyboval jsem i o tom krouceném páru. Přiznám se, že plochý kabel jsem měl v ruce vždycky jenom rovný. Pokud je to jak píše Mike.M , tak OK, má to kroucený pár, ale použil bych ho pouze ve stavu nejvyšší nouze.
O tom kroucení párů mezi sebou se hádat nemůžu, ale předpokládal jsem to podle toho, že cat6 v sobě mívá takový plastový kříž, díky kterému mají páry od sebe pořád stejný odstup a jsou kroucené i jednotlivé páry vůči sobě. Ale třeba je to jenom kvůli snadnější výrobě.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mike.M 2. 6. 2017 15:50

Ted z jineho soudku. Obednal jsem si 305m cat5e utp a ty hovada ci mozna australani ty pary maji kroucene naopak. Kdyz jsem pri krimplovani odkroucel a narovnaval pary vzdy proti smeru. Cca asi uz 10 let, ale tento bazmek musim narovnavat ve smeru je to kua nepohodlne jak cert.
Mike.M
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků