VDSL modem

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod adamistr, 23. 7. 2017 12:12

Zdravím, máme doma modem od O2 Commtrend vr-3026e, který asi postupně odchází. Poslední dobou má často ohromný lag při připojování na nové stránky, stránky se nenačtou celé, občas internet vůbec nejede atd.. (ale při testu rychlosti ukazuje 50Mb/s) Zkoušel jsem ho dát do továrního nastavení, ale dělá to pořád. Jsem připojený přes asi 20m kabelu, ale dělá to i na wifi a na druhém ntb který má 5m kabel.

Přemýšlel jsem nad koupí nového, ale nevím jaký vybrat. U všeho co jsem našel jsou nějaké problémy (slabý signál, výpadky...) Máte někdo zkušenost s nějakým konkrétním modelem? Potřebuji co nejlepší pokrytí na 2,4GHz (velký dům) a 4x ethernet (1Gbit by byl dobrý, ale stačí 100Mb) 5GHz není nutné.

Děkuji za odpovědi
adamistr,
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod RossiD 23. 7. 2017 13:34

Koupil bych opět Comtrenda (tedy pokud je starý KO) někde na Aukru za pár babek a k němu MikroTika ... Comtrenda následně "uspat" do bridge režimu a vše ponechat na výkonném MikroTiku i s jeho WiFi - takto Ti vydrží modem od O2 věky ;-)

http://comtrend.michnzee.net/
-= Jestli neumíš udělat chybu, neumíš nic =-
RossiD
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 23. 7. 2017 17:04

1.) Skouknout kondenzátory ve vnitřku. (Nesmí být nafouknuté!)
2.) Vyskoušet jiný zdroj.

Jinak já ten router mám a kromě pár chybiček které jsou v FW funguje OK......

Jinak pokud chceš nový tak vem nějaký levný VDSL2 který dáš do bridge režimu a za něj si pořiď nějaký kvalitní router (mikrotik?).

PS. Máš tam nejnovější FW od O2.....
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod adamistr, 23. 7. 2017 19:09

Firmware mám nejnovější (ale už taky pamatuje Metuzalém), kondíky by měly být v pohodě. Myslíš že by to mohlo být zdrojem? On se nevypíná, wifi jede, jenom hlásí, že není připojení k internetu.

Nechtěl jsem tam dávat dvě krabice, ale asi to tak dopadne. Někde mám Zyxel nbg6515, tak ho tam zkusím hodit jestli se to zlepší.

BTW ten mikrotik nemá externí antény?
adamistr,
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod r34ktor 23. 7. 2017 19:41

Mrkni do administrace, zda je v době výpadku aktivní VDSL připojení. Může jít i o problém na lince.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 23. 7. 2017 20:47

Taky kdo hlásí že není připojení?

Třeba skouknout status zda je VDSL připojení, kolik chyb to píše atd...... problém může být na lince nebo vadný kabel atd.....

Jinak FW je zastaralé a má v sobě několik chyb.....

Jinak můj má FW:

Software Version: A641-406TO2-C04_R01.B2pvC038r1.d24m_2014-05-21
Bootloader (CFE) Version: 1.0.37-106.24-31
DSL PHY and Driver Version: B2pvC038r1.d24m
Wireless Driver Version: 5.100.123.0.cpe4.06L03.4
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod adamistr, 24. 7. 2017 20:29

Aha tak FW jsem měl trošku starší, ale aktualizoval jsem ho nedávno, tak tam museli mít starou verzi někde..

Když je výpadek tak se nedá připojit na administraci.

U síťového připojení se udělá trojúhelník a hlásí, že internet není k dispozici. Všem v domě.

V logu není vůbec nic.

Zkusím co to udělá s tím novějším FW a uvidím. Díky za pomoc
adamistr,
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 24. 7. 2017 21:30

Pokud se nedá připojit ani na administraci modemu tak to vypadá na problém v modemu.....

Takže rozebrat podle návodu a skouknout kondenzátory.....

Vyskoušet jiný zdroj.

Jinak FW je stažen ze stránek O2. https://www.o2.cz/_pub/b4/15/75/236868_ ... 4_R01_.bin

Před flash ho resetni do default stavu.

Jinak pár rad:

U wifi v zabespečení nastav:

wps zakázat (děravé)

Network Authentication: Mixed wpa2/wpa-psk
WPA/WAPI Encryption: AES

Pokud nastavíš jinak tak s tím mají některé karty v PC problém.

RX Chain Power Save: DISABLED.

V nastavení NTP serverů nenastavuj všech 5 možných - kousne se to a čas se nenastaví použij pouze jeden nebo 2 ntp servery.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod nadoba 21. 10. 2017 19:26

Zdravím, připojím se a poprosím o dobrou radu od moudřejších. Mám na VDSL od O2 také připojený Comtrend 3026e. Chodí na něm i IPv6, podle potvrzení od O2 nativně. Když Comtrend nastavím jako PPPoE bridge, za ním zapojený TP Link C1200 se na síť O2 přes PPPoE připojí, ale IPv6 na něm zaboha nedokážu rozchodit. Je to asi dost známý problém, na fórech se to diskutuje, ale řešení jsem nenašel. Ptám se O2, zeptám se i tady:

- Chodí někomu IPv6 za VDSL modemem Comtrend 3026e, nastaveným jako PPPoE bridge? Jak jste IPv6 nastavili?
- Existuje VDSL modem/router, který bych připojil přímo RJ11 na VDSL, uměl i 802.11ac, guest WiFi, měl na LAN čtyři gigabitové porty a stál by dejme tomu do 2 tisíc? Tím bych ten Comtrend mohl vyhodit. O2 Smart Box se mi věru kupovat nechce.
- Kyslíci sice tvrdí, že mi pustili IPv6 nativně, Comtrend to potvrzuje, ale když za Comtrendem v routing módu pustím na některém připojeném PC IPv6 test, hlásí mi to, že běží přes Teredo. Není někde tady zakopaný pes? To by ale zase přece nemělo souviset s fungováním Comtrendu jako PPPoE bridge. Spíš by to ukazovalo na síť O2, jestli se nemýlím?

Díky za každou dobrou radu.
nadoba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 22. 10. 2017 03:02

Na tomto modemu bridge s IPv6 nedáš!

Viz: http://comtrend.michnzee.net/#ipv6

Takže nechat modem jako router a ten nový router použít pouze jako AP + switch.

Jinak doporučuji do firewalu přidat pravidla aby propouštěl některé IPv6 pakety viz obrázek.....

2017-10-22_LI.jpg


Jinak ten přeškrtnutý řádek tam mám povolenou IPv6 síť s kterou se můžu dostat na PC za modemem z jiné IPv6 sítě.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod nadoba 22. 10. 2017 08:20

Rozumím. Udělám z TP Linku AP se třemi porty, protože TP Link neumí spojit do jednoho segmentu LAN i WAN porty. A protože důvody byly nahradit routing v Comtrendu (KRACK, upgrade už nebude) tím v TP Linku a navíc mít rychlé čtyři porty, tudy cesta nevede.
nadoba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 22. 10. 2017 09:09

Jinak nevím co máš za tp-link pokud je to nějaký rozumný model do kterého se dá dát LEDE https://lede-project.org/ tak tam většinou potom jde přidat wan k lan (ale měl jsem model u kterého to nešlo měl HW wan zvlášť).

Jinak do modemu nahrej nejnovější FW z o2 stránek, pokud nepoužíváš IPTV tak ho přepni do 4x internet a zadej do firewallu ty pravidla (pokud je tam nedáš tak IPv6 trochu drhne - default je to zakázané).

Jinak hlavně nezadávej víc NTP time serverů pak to blbne (chyba v FW) maximálně přepiš ten jeden nastavený, vypni TR-069 díra do modemu, nech vypnuté logování.

A já ještě podle toho zda se používá VDSL/ADSL smažu nepoužívané ATM/PTM nastavení a vyberu natvrdo VDSL/ADSL a v wan service nastavím ppp username a pasword na O2 a Authentication Method na auto, pak dochází k rychlejšímu navázání spojení než když modem prochází všechno.

PS. Pokud potřebuješ zapojit víc kabelů kup si 1G switch je to celkem levná záležitost (poud nechceš s vlany a pod....) a vše nastrkej do něj.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod nadoba 22. 10. 2017 09:25

Modem je letitý, poslední FW je z roku 2012. KRACK na něm nikdo řešit nebude. Vždyť neřeší ani ten problém s IPv6. S ním už moc času ztrácet nebudu.
nadoba
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 22. 10. 2017 11:48

Poslední FW je z 21.5.2014 a je na stránkách O2.

Samozřejmě že nový FW vydávat nebudou když už ho neprodávají.

Jedině sehnat nějaký originál který se tam dával od výroby, ale když jsem pátral tak jsem nic nenašel.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod nadoba 24. 10. 2017 19:57

Vyřešeno. Zyxel VMG8924, v akci u O2 za 1999,-. Všechno chodí, jak potřebuju.
nadoba
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků