Router + 2x AP

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mh 2. 11. 2017 18:41

Zdravím,

vybírám do kanceláře a menšího router, který bych umístil do racku a k němu 2x WIFI AP (nebo routery).

Aktuálně používám router TP-LINK 470+, který umí plynule balancovat více zdrojů (aktuálně je před ním VDSL modem a Mikrotik bezdrátového providera) a k nim mám dva samostatné obyčejné WIFI routery. To je hloupé v tom, že tu mám 2 WIFI sítě, mezi kterými nejde plynule přecházet.
Chtěl bych to sjednotit - zvolit dobrý router pro gigabitovou síť a zároveň tu bude jen jedna WIFI síť (jedno SSID s plynulým přechodem).

Napadlo mě, že bych koupil Ubiquiti EdgeRouter X a ten doplnil nějakými dvěma nebo třemi AP. Máte tip jak řešit? Je vhodné něco takového nebo to je nevýkonné? Ubiquiti UniFi
Díky za rady a tipy.
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vladimir 2. 11. 2017 19:38

k nim mám dva samostatné obyčejné WIFI routery. To je hloupé v tom, že tu mám 2 WIFI sítě, mezi kterými nejde plynule přecházet:
nastav ty wifi-routery nako AP, stejné SSID a šifrování a budeš moci volně přecházet. Nebude to úplně bez ztráty paketu, jako s unifi, ale fungovat to bude. Snad to nejsou nějaké prehistorické šunky. Pro ADSL gigabitový router nepotřebuješ a pro wifi připojení od providera nejspíš taky ne, tak proč se zbavovat funkčního routeru s load balancingem. Pokud potřebuješ gigabitovou kabelovou síť, koupíš gigabitový switch.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mh 2. 11. 2017 20:37

Aktuálně už tam je 24-portový gigabitový switch. Nad novým routerem přemýšlím proto, že je v celém prostoru CAT6 rozvod, switch je snad kvalitní a hlavně je to úplně první verze toho routeru, který úplně bez ztráty kytičky nepracuje... Visí na něm 4 IP linky, 9 PC, 1x NAS a na WIFI síti další 2 notebooky + 3 tablety, to celé by měl balancovat mezi dvěma zdroji, byť ne zrovna špičkovými (20/2 Mb VDSL a 50/25 Mb vzduch). Aktuálně to funguje, ALE není to už úplně vždy 100%, signál díky železobetonovému skeletu budovy ve 2 patrech (každé patro má vlastní router s 2x5dB anténami) občas kolísá, a pak už jen slyší člověk křik lidí od tabletů, jak nadávají... :)

Proto jsem si řekl, že když datový provoz není velký (obvykle jen 6 zároveň pracujících uživatelů, ale vše se jede kompletně ve webové aplikaci, tak by si to zasloužilo už něco "hezčího"). Router klidně nechám, ale wifiny chci vyměnit v každém případě (nahradí starý Asus a Tendu - ten už stejně zlobí...). Asi bych raději dal kvůli pokrytí 3 AP - 1x do jednoho patra, kde nejsou v prostoru překážky a 2 do prostoru s kovovými regály.

Netrvám určitě na unifi. Díval jsem se třeba na Netis WF2780, který se mi nezdá špatný poměrem cena/výkon nebo jistě existuji i lepší. Výhoda je, že u každé el. zásuvky je i ethernetová zásuvka. Beru to tak, že když mohu vyměnit wifiny, tak bych tam dal rád něco, co: bude stabilní pokrytí, bude se dobře spravovat, vše bude pod jedním SSID, bude možné provozovat i guest síť pro návštěvy.
mh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 2. 11. 2017 21:40

Signal kolise vzdy, len to normalne nieje vidiet na tom 5 palickovom indikatore. Cim viac prekazok je medzi vysielacou a prijimacou antenou, tym viac kolise. Kolise dokonca aj v rovnakej miestnosti ak sa tam pohybuju osoby aj ked podstatne menej. Pre obmedzenie vypadkov, je potrebne vybavit kazdu dolezitejsiu miestnost samostatnym AP instalovanym na strope. UniFi (ale nielen on) ma prave taketo riesenie. Ono v podstate aj obycajne AP/router instalovany na strope dava lepsie vysledky ako ked je na stole a to hlavne v priestoroch s vacsim poctom uzivatelov (napriklad prednaskove saly).
hunter21
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků