DNS a router

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod houkat 28. 12. 2017 08:24

Dobry den,
mam doma funkcni Synology NAS, na ktery se dostanu v poradku odkudkoliv mimo domaci sit za pouziti domeny, kterou jsem koupil. Doma ale NAS neni pod touto URL dostupny a musim pouzivat interni IP. Neni to zalezitost jednoho PC v domaci siti, ale vsech - tzn. vsechny pocitace pripojene do domaci site a na hlavni router (na ktery je pripojeny i NAS), musi pouzivat IP pro pristup k NASu. Pritom mimo domov muzu pouzit normalni URL.
Router mam TP-LINK Archer C20 AC750 Dual Band.

Shrnuti:
- domaci NAS neni pristupny pod koupenou URL z domaci site, jen mimo ni (napr. pres tethering mobilnim telefonem popr. z prace, skoly apod)
- problem je se vsemy PC a zarizenimi v domaci siti
- zkusil jsem "ipconfig /flushdns" na vsechn pocitacich, nepomohlo
- resetoval jsem NAS a router (zapnul/vypnul), nepomohlo
- na routeru mam jako DNS nastavene Google DNS servery
- vse ostatni funguje v poradku

O sitich toho moc nevim, ale pripada mi ze router ma nekde spatne zapsane DNS zaznamy. Je mozne je nejak odstranit (mimo hard reset routeru, ktery se mi delat nechce protoze bych vse musel znovu nastavovat - mimo NAS i sitovou tiskarnu, switch apod). Popr. co jineho toto muze zpusobovat?

Diky za radu
houkat
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 28. 12. 2017 08:51

Jestli ti správně funguje DNS zjistíš snadno tak, že si na tu doménu pingneš.
Ale problém vidím v tom, že se na zařízení v lokální síti snažíš připojit přes veřejnou IP adresu, která ale v lokální síti logicky není.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houkat 28. 12. 2017 09:11

diky, dve upresneni:
- doma pro pristup na NAS pouzivam "lokalni IP" (ze standartniho 192.168.x.x) rozsahu, ktery pouzivam v domaci siti (verejnou IP mam namapovanou na router a tam presmerovavam porty na NAS v domaci siti)
- ping domeny z domaci site nefunguje (request timed out), ale z venku je v poradku (tzn. pokud pouziju mobilni data a tethering, tak vse funguje naprosto spravne - tim se podle me eliminovalo podezreni ze mam domenu spatne nastavenou).

-- 28. 12. 2017 09:21 --

jeste jedna vec:
- z domaci site se mi nedari pingnout moji verejnou IP adresu, tzn. tu do ktere DNS preklada moji domenu. Takze to asi nebude DNS problem.
- jinymi slovy: kdyz si pres ruzne web sluzby necham zjistit moji verejnou IP adresu, ukaze se mi spravne. Ale tu stejnou IP nedokazu z domu pingnout.

Cim by tohle mohlo byt?
houkat
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 28. 12. 2017 09:21

U pingu nešlo ani tak o samotné prověření spojení, ale jenom toho, jestli funguje překlad na IP adresu.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houkat 28. 12. 2017 09:24

tak ten preklad funguje spravne (i kdyz dam ping na domenu, hned se pod tim vypise v hranatych zavorkach spravna verejne IP). Tu ale nedokazu pingnout
houkat
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 28. 12. 2017 09:44

Aby to fungovalo, tak tvůj router musí umět NAT Reflection/Loopback a to zdá se neumí.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houkat 28. 12. 2017 10:03

Mu router ma jako jednu z funkcni v jeho nastaveni "NAT" a to mam zapnute ("enabled"). predpokladam, ze tohle je ono....ale zapnute to mam od zacatku a nefunguje to :-/
Pred cca 6ti mesici jsem router menil a muj stary ten problem, ktery se snazim vyresit, nemel. Takze by to nemela byt nejaka specialni featura kdyz starsi model to umel
houkat
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 28. 12. 2017 10:53

Ne to není ono. Prostý NAT je naprosto standardní funkce SOHO routerů. NAT Reflection už tak obvyklý není.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kledr 28. 12. 2017 12:37

To co potrebujes je, aby se ti ve vnitrni siti prelozil hostname na internal IP. Obic routry neumi DNS server. Zkus se podivat jestli podporuje openWRT/ddwrt. Tam by to melo jit rozbehat.

Druha moznost je do kazdeho PC vytvorit HOST zaznam s tvoji privatni IP NASu.
Kledr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houkat 28. 12. 2017 16:54

Diky za radu.
Jak muzu vytvorit HOST zaznam v pocitaci se spravnou IP adresou?
houkat
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 28. 12. 2017 18:20

Do hosts souboru přidáš řádek:
ip1.ip2.ip3.ip4 tvojedomena.tld

Ve Windows je ten soubor ve složce c:\Windows\System32\drivers\etc\
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houkat 28. 12. 2017 18:30

Super, tohle fungovalo! Diky.
Jde neco podobneho udelat na urovni routeru? (aniz bych musel prehravat firmware na openWRT/ddwrt na coz si netroufnu). Hosts zaznam na PC to upravim, ale doma je nekolik android telefonu a chytra TV, ktere taky pristupuji na NAS.
Diky
houkat
Junior

Odeslat příspěvekod Wikan 28. 12. 2017 18:32

To by ten router musel umět fungovat jako DNS server.
Wikan
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Doggg 28. 12. 2017 18:35

to s tím ručním pripisovanim hostů sice funguje, ale za mě je to cesta do pekel. Časem na to zapomenes a při první změně / nové instalaci se budeš divit proč ti to někde jde a někde jinde ne.

DNS server je řešení (i když kvůli jedné adrese celkem overkill ), může ti běžet na routeru nebo na synology...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod houkat 28. 12. 2017 18:36

A co kdyz jako DNS pouziju prave ten NAS? :) Ten DNS server umi...
fungovalo by to tak, ze na routeru nastavim jako DNS vnitrni IP adresu NASu?
houkat
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků