Směrovač vs Přístupový bod

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Retiree 24. 2. 2018 06:27

Zdar, při hledání úzkého hrdla WLAN jsem přepnul router (WD MyNet N900) z módu Router do módu AP...
Teď nevím, jak zpět do UI. Z desktopu (ethernet) je přístup na net, jinam se nedostanu, z laptopu pouze Síť bez internetu. IP routeru 192.168.1.1 nebo wdrouter/ nefunkční z obou pc (LAN I WLAN).
Poraďte prosím...
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 24. 2. 2018 06:37

1) Internet vede do zluteho konektoru wan na routeru?
2) desktop je zapojen do portu 1-4 na routeru?
3) spust na desktopu prikazovou radku a napis "ipconfig /all" vysledek sem zkopiruj
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 24. 2. 2018 07:02

Nic jsem nepředrátovával...
Kód: Vybrat vše
Windows IP Configuration

   Host Name . . . . . . . . . . . . : DESKTOP-HP
   Primary Dns Suffix  . . . . . . . :
   Node Type . . . . . . . . . . . . : Hybrid
   IP Routing Enabled. . . . . . . . : No
   WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No

Ethernet adapter Ethernet:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GBE Family Controller
   Physical Address. . . . . . . . . : E0-69-95-A6-5D-76
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::1dd:387d:62e2:2849%7(Preferred)
   IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 89.103.107.34(Preferred)
   Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
   Lease Obtained. . . . . . . . . . : sobota 24. Łnora 2018 5:08:16
   Lease Expires . . . . . . . . . . : sobota 24. Łnora 2018 11:33:42
   Default Gateway . . . . . . . . . : 89.103.107.1
   DHCP Server . . . . . . . . . . . : 10.128.130.77
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 65038741
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-20-E6-6C-D9-E0-69-95-A6-5D-76
   DNS Servers . . . . . . . . . . . : 213.46.172.37
                                       213.46.172.36
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

Tunnel adapter Teredo Tunneling Pseudo-Interface:

   Connection-specific DNS Suffix  . :
   Description . . . . . . . . . . . : Teredo Tunneling Pseudo-Interface
   Physical Address. . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-00-00-E0
   DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : No
   Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
   IPv6 Address. . . . . . . . . . . : 2001:0:9d38:6ab8:3c70:e93:a698:94dd(Preferred)
   Link-local IPv6 Address . . . . . : fe80::3c70:e93:a698:94dd%2(Preferred)
   Default Gateway . . . . . . . . . : ::
   DHCPv6 IAID . . . . . . . . . . . : 301989888
   DHCPv6 Client DUID. . . . . . . . : 00-01-00-01-20-E6-6C-D9-E0-69-95-A6-5D-76
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Disabled
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod milsimr 24. 2. 2018 07:38

Resetuj router do továrního nastavení; zmáčkni a přidrž tlačítko reset alespoň po dobu 10 vteřin.

Po resetu bude nutno znova nakonfigurovat router, nicméně webové rozhraní by už mělo fungovat.
Administrátor fóra Živě.cz.
milsimr
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Retiree 24. 2. 2018 08:11

Router nemá hw tlačítko Reset, má jen tlačítkový spínač (s aretací), kterým se modem vypne/restartuje.

Jak se dostat do rozhraní routeru, je-li v režimu AP? (Dvě volby, Směrovač nebo Přístupový bod (AP))
nebo
Jak hardwarově resetovat router do továrního nastavení?
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 24. 2. 2018 08:18

Přepnutím do režimu AP jsi vypnul dhcp server. Proto musíš PC přidělit ručně ip adresu ze stejného rozsahu jako má router aby ses na něj mohl připojit. Tzn jdi do vlastností adaptéru a dej tcp/ip v4 vlastnosti. Ip adresa 192.168.1.2 maska 255.255.255.0

Poté se na router dostaneš,
přepni router zpět na router
Nakonec vrať tcp/ip na automatiku

-- 24. 2. 2018 08:20 --

Jinak reset by měl být zespodu

https://support.wdc.com/knowledgebase/a ... px?ID=9606
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 24. 2. 2018 11:53

Změna IP do rozsahu routeru nepomohla, počítači stále vadí chybějící připojení k síti, IP 192.168.1.1 ani wdrouter/ nenajde.
Tlačítko pro hw reset jsem přehlédl (v návodu k obsluze žádná zmínka), netuším, zda zafungovalo, neb...
K routeru připojeny 4 disky, tv, další pc..., tv i pc mají přístup do internetu, asi i síťové disky. IP disků náhodně z lokálního rozsahu 169.224.x.y, IP tv také mimo standardní rozsah routeru, 89.103.x.y z rozsahu UPC, podobně jako desktop. Naopak laptop přes WLAN přístup nemá
Původně jsem hledal to úzké hrdlo, podle chování jsem pojal podezření na router, zatím jsem ho nevyvrátil, naopak....
Nějaký další tip na řešení_?
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 24. 2. 2018 12:10

Co presne znamena uzke hrdlo v tvojom pripade?
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 24. 2. 2018 12:58

Po zakoupení laptopu (zdráhám se používat termín notebook pro krávu o hnotnosti téměř 3 kg) jsem zaznamenal down cca 113 Mbit/s, později stabilně cca 78 Mb/s, víc jsem nedosáhl. Občas velmi stabilní download (oněch 78 Mb/s, občas velmi nestabilní, 5-30 Mbps.
Dál jsem testoval pouze d/u v místní lan, tedy kabelem z disku a WLAN z laptopu. D/u velmi stabilně 120 Mbit/s, po drátech rovněž stabiilně cca 800 Mbit/s oběma směry (soubory velikosti řádově jednotek Gbitů). Občas ale velmi nestabilně, na LAN asi 0,6 Gb/s, na WLAN mezi 5 a 30 Mb/s. Okolí v pásmu 5 GHz čisté, na 2,4 GHz nastaven kanál nepoužívaný 13.
Poruchy přenosu nezávislé na síle signálu resp. vzdálenosti od routeru. od -3 dBm do běžných cca -60 dBm (0,2 - 4 metry). Laptop umí ac, router jen bgn, nastavení v obou případech asi optimální...
Prostě, vzhledem k občasnému a (mně) jinak nevysvětlitelnému kolísání/poklesu rychlosti přenosu jsem pojal podezření, že router pomalu odchází do křemíkového nebe
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod Chipoun 24. 2. 2018 13:51

Tlačítko reset držet 10 vteřin než začne blikat kontrolka power. Myslím že se zatím reset nepovedl a proto nepřiděluje IP...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 24. 2. 2018 14:05

No a si primarne nespokojny s dratovym LAN-om, alebo bezdratovym WLAN-om?
LAN ti ide aspon 600 Mbps, co nieje az taka zla hodnota. Kolisanie prenosu na LAN je mozne pozorovat na lacnych sietovych kartach (prevazne na notebookovych), ktore nemaju hw urychlenie (sietovy koprocesor) a niektore operacie Gbitoveho prenosu robi ovladac, t.j. hlavny procesor pocitaca. Sietovy prenos potom moze kolisat vzavislosti na vytazeni hlavneho procesora. Je to pozorovatelne len ak je karta prepnuta na Gbitove prenosy. No a WLAN to je ina kategoria, pretoze aj ked si mysis, ze nemas ziadne rusenie, tak prijimac na karte moze chytat rusenie od vlastneho signalu odrazeneho od stien.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 24. 2. 2018 15:03

Všeho toho, co uvádíš, jsem si vědom. Snažil jsem se testovat za pokud možno reprodukovatelných podmínek, tj. stále stejný testovací server (UPC Brno ve speedtest.net), stejná pozice laptopu vůči routeru při testech WLAN, pokud možno minimální zátěž procesoru, atd... S rychlostmi jsem spokojený, nebýt oněch fluktuací a výpadků. Prostě jsem se dopracoval přes optimální nastavení routeru a síťové karty až k podezření na hw routeru...
Mockrát jsem se pokoušel dostat do rozhraní nastavením shodné sítě v NIC, mockrát zcela bezvýsledně. Opět jsem zkusil reset routeru použitím vhodnějšího drátu - zareagovalo to požadavkem na upload firmware, který jsem samozřejmě neměl k dispozici (dvakrát)..
Vyhledal a stáhl jsem aktuální a bohužel poslední fw z roku 2013, rozbalil jej pomocí utilitky PeaZip (jen rozbalil - extrahoval !!!), s rozbaleným bin souborem jsem nijak nemanipuloval!
Opět jsem překonfiguroval NIC a spustil v Edge po stoprvé IP 192.168.1.1. Naběhla uvítací - konfigurační obrazovka routeru - šok (příjemný). Vyhledal jsem uložený konfigurační soubor, nastavil admin heslo, ani nevím, zda to chtělo i ten fw soubor....
Asi skutečně bude ten router načatý, zatím šlape...
PS Opět jsem si s chutí mockrát zanadával na Milana Rybáka :-D
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 24. 2. 2018 15:35

Nuz ja ti neviem. Ked potrebujem dosahovat hardwarovy strop v prenosovych rychlostiach mam na to server na lokalnej sieti aby som vylucil mozne problemy s internetom. Az ked mam dostatocnu istotu ake rychlosti mi zvlada hardware + ovladac + system, tak mozem zrovnavat s prenosmi na internete.
Napriklad WindowsXP saturuje niekde v okoli hodnoty 650 Mbps na Gbit LANe. Je jedno aka karta a aky ovladac. System neda viac.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Retiree 24. 2. 2018 16:00

V podstatě nic takového ani zdaleka nepotřebuju, jde jen o dobrý pocit.
Na přiloženém obrázku je ukázkový přenos cca 6 GByte dat po WLAN při standardu 802.11 n. Jenže někdy to padá k 5 Mbit/s bez zjevné příčiny
Přílohy
20180218_D-U_Dell_wifi-5,8GB.PNG
Retiree
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 24. 2. 2018 18:09

Ten graf vyzera velice solidne. Slusne vyrovnana rychlost s obcasnymi prepadmi. Da sa povedat, ze je to vcelku normalna cinnost bezdratoveho prenosu. Prepady mozu byt zapricinene odozvou rychlostnej automatiky na stale meniace sa podmienky interferencii prenosoveho kanalu. Mozes pripadne vyskusat nastavit prenosovu rychlost fixne na routri ak take nieco vobec umoznuje. Tym sa zbavis oneskoreneho reakcneho casu automatiky.
hunter21
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků