jaky wifi router? cena, glan,

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod audis 7. 4. 2018 14:07

zdravím, jaký byste doporučili wifi router?
- domácí , byt
- propojen s nas serverem
- nutné: glan, wifi AC, wifi A?
- cena
- užívání 1 pc přes lan, stabilně max 3 wireless zařízení a ještě ne současně, někdy více.

děkukji za tipy

-- 07 dub 2018 14:55 --

- možnos zapnout druhou wifi sít (pro hosty )
Obecní policista: "to je jako sranda?" Nezletilý (v doprovodu zletil. osoby): "ne, to je sociologický experiment." Obecní policista: "vaše občanské průkazy!"
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 7. 4. 2018 15:24

co třeba tohle? https://www.czc.cz/tp-link-archer-c2-ac ... 11/produkt nejlevnější dle kritérií.
Obecní policista: "to je jako sranda?" Nezletilý (v doprovodu zletil. osoby): "ne, to je sociologický experiment." Obecní policista: "vaše občanské průkazy!"
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Doggg 7. 4. 2018 18:08

z těch low cost asi proč ne. Osobně jsem nějakou dobu jel zyxel-y a taky mě úplně neurážel. Pokud na něm nebudeš chtít něco víc než switching (vpn server, nějaký pokročilý QoS) tak bude sloužit. Jinak bych se poohlédl výše (2-3k)...
Doggg
Junior

Odeslat příspěvekod KineCZek 7. 4. 2018 18:36

Ideal = Mikrotik, nebo UBQT. Uplne v nejhorsim pak Asus 87 a nize bych nesel, ani kdyby mi kudlu v aorte obraceli.
Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

PC sestavy hracum i profesionalum na miru. DELID a dalsi upravy.
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN, Ex-administrátor

Odeslat příspěvekod audis 7. 4. 2018 19:14

audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 7. 4. 2018 21:48

umí ten linkovaný Mikrotic wifi sít pro hosty?
Hledal sjem u výrobce specs (neuvádí) a manuál (nenalezen), takže nevím. Jestli je Mikrotic doporučovaný a tento logicky též, líbí se mi cena a vzal bych ho.

Specs výrobce https://mikrotik.com/product/hap_ac2#fn ... ifications

-- 07 dub 2018 22:15 --

nikde jsem se nedočetl reklamní přenosové rychlosti wifi (400 + 400? 400 + víc, ani u výrobce z odkazu)? je to vůbec běžný wifi router do domácnosti? není to nějaké speciální sítové zařízení? Nechci na tom bazírovat, ale kdyby prezentovali víc, potěšilo by to.
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod meda2016 7. 4. 2018 22:34

Netis WF2880, levná ale velká krabička.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod Kysa 8. 4. 2018 13:43

Mikrotik je wifi router do běžné domástnosti. Síť pro hosta umí.
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 8. 4. 2018 16:23

děkuji za rady, objednán ten Mikrotic :-) Poslední kus skladem :-o
---------------------

Dále potřebuju do stolního staršího pc do PCI slotu nějakou Glan sítovou kartu. Stačí ta nejlevnější za 170 kč? Počítač bude připojen k NAS serveru a bude si z něj otevírat a ukládat data (excel, word, filmy, fotky , atd). základní deska je tato http://www.gigabyte.cz/products/page/mb ... ud3h_10#sp

dotaz: at dnes koupím cokoliv, bude to kompatibilní?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kysa 8. 4. 2018 17:14

Deska by měla pci mít, takže nevidím problém
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod polda 8. 4. 2018 17:36

Nebylo by lepší nějaké USB, co by se dalo použít v budoucnu do něčeho jiného?
polda
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 8. 4. 2018 19:54

PCI Glan sítova karta bude stacit aj najlacnejsia. Ono ti to totiz asi plnou Glan rychlostou aj tak nepojde. 125MB/s asi nebude stihat disk a to nehovoromi o tom, ze PCI zbernica je limitovana vykonom 133 MB/s a takouto rychlostou funguje iba ak nic ine na PCI zbernici nepotrebuje vysoky prenosovy vykon (grafika).
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 8. 4. 2018 21:06

Sběrnice PCI limitovaná 133 MB, nebo Mb?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod hunter21 8. 4. 2018 21:10

hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 4. 2018 10:42

audis píše:Dále potřebuju do stolního staršího pc do PCI slotu nějakou Glan sítovou kartu. Stačí ta nejlevnější za 170 kč? Počítač bude připojen k NAS serveru a bude si z něj otevírat a ukládat data (excel, word, filmy, fotky , atd). základní deska je tato http://www.gigabyte.cz/products/page/mb ... ud3h_10#sp

Proč potřebuješ externí kartu? Integrovaná síťovka odešla? Pokud ano, rozhodně doporučuji volit nějaký PCI-E model. Jejich ceny jsou jen o málo vyšší, než PCI.
Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 9. 4. 2018 11:06

Integrovaná stávající síťová karta je jen 100Mbit. Na Glan router chci glan sitovku.

Na to pcie budu preferovat. Děkuji
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 4. 2018 11:11

Knowledge is power
Greinerův poznatek o zhroucení: Důvod, proč se počítač zhroutil, je vždy za hranicí tvých znalostí.
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 9. 4. 2018 12:18

Aha. Potěšilo. To sem nevěděl. Pak sitovku nepotřebuji.

A to že mi správce úloh a ovladače zobrazují v popisu síť 100 mbit, je nepodstatné?
Stávající wifi router je 100 mbit. To je ten důvod?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod r34ktor 9. 4. 2018 12:23

audis píše:Stávající wifi router je 100 mbit. To je ten důvod?

Ano. Pokud připojíš 1Gbps síťovku ke 100Mbps routeru, přepne se logicky do pomalejšího režimu.
Knowledge is power
r34ktor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 9. 4. 2018 19:59

reaktor:
mnohokráte díky za rekognoskaci mé desky. Zbytečně bych jinak kupoval sítovku. Super! vyřešeno.
----------------------------

Pomohli byste mi prosím vybrat NAS server?
použití: z televize firmy, z stolního pc všechny data, notebook všechny data občas , tablet nebo mobil filmy občas.
požadavky: bez hdd, 2 nebo 4 šachty 3,5" disk (s nevelkým příplatkem 4 šachty), Glan, ten spolehlivý provoz, cena.

Dotaz: lze ve všech NASech nastavit přístupová práva např. takto?
tablet dcera: složka A čtení + zápis, složky B, C čtení, složky D až Z nepřístupné
počítač rodiče: všechny složky pro čtení, kde účet Táta všechny složky pro zápis; účet host čtení složky B a C, složky zbytek nedostupný
jakýkoliv jiný přístoj (hosté na návštěvě u mě doma): všechny složky nedostupné
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 9. 4. 2018 22:39

prý jsou dobré Synology. je to pravda?

Dle recenze tento za 4500 Kč https://www.czc.cz/synology-ds218j-disk ... 83/produkt umí přes USB nasdílet do sítě USB tiskárnu. To bych možná ocenil. A líbí se mi speciální funkce raidu, kdy dokáže z nestejně velkých disků také zrcadlit. Tyto dvě funkce umí všechny Nasy?

-- 09 dub 2018 23:27 --

nebo toto je doporučitelné? Stojí skoro stejně ale má 4 šachty https://www.czc.cz/zyxel-nas542-persona ... 75/produkt
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod djkubas91 10. 4. 2018 09:16

Nešel bych jinou cestou než Synology nebo QNAP a min. 2-diskového pole v RAIDu.

Pak už jen záleží, co od toho čekáš za výkon. Na běžné použití stačí ty základní verze, na provozování třeba Plexu (mediální centra) potřebuješ výkonější. Některé dneska už mají i výstup s HDMI a dají se (nevím jak moc dobře) použít jako samostatné MMC s Kodi, u Synology je to tuším verze *play.

Řízený přístup ke složkám je samozřejmostí.

Já osobně mám doma starší verzi Synology DS212j, používám to jen jako úložiště filmů, VPN server a stahovací stanici a plně dostačuje.
djkubas91
Junior

Odeslat příspěvekod audis 16. 4. 2018 12:50

Děkuji za odpověď. Objednal jsem synology.

Amatérský dotaz: až ho budu zapojovat, HDD vložit vždy prázdný, nebo klidně zaplněný a data na něm zůstanou?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 16. 4. 2018 13:36

Nas si disk většinou naformátuje tak jak potřebuje, takže všechna data odstraní. Já doporučuji tam dát disk absolutně čistý, pak by ho měl nas i automaticky nastavit a použít. Když na disku něco je, jako např oddíly apod, tak většinou NAS vyžaduje potvrzení že se to má odstranit.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod audis 16. 4. 2018 13:59

Děkuji.
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 21. 4. 2018 21:20

zdravím, prosím o radu, nemůžu zprovoznit NAS server.
Počítač připojen přes GLAN, nová instalace WIN7 32 bit, nový wifi router https://www.czc.cz/mikrotik-rbd52g-5hac ... 99/produkt , koupil jsem ten NAS Synology Ds218j. Po zapojení a zapnutí mě vedl průvodce, nic jsem neměnil, podle návodu Nasu screen https://screenshots.firefox.com/4KyGl3V ... 168.88.249, ale zaboha bod4 nepřipojím sítovou jednotku. Pokus končí chybou SYSTEM WINDOWS SNEMŮŽE ZÍSKAT PŘÍSTUP. screen https://www.dropbox.com/s/79ozxyii9ew9p ... 9.png?dl=0.

přitom z tohoto pc např. teď kopíruju soubory do notasu doma. Dále jestli to je důležité, NAS vůbec nechtěl heslo Domácí skupiny myslím.

Nevíte někdo co s tím? :-( :-[
Naposledy upravil audis dne 21. 4. 2018 21:31, celkově upraveno 1
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Kysa 21. 4. 2018 21:29

A přístup přes ip taky nefunguje?
Kysa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 21. 4. 2018 21:32

přístup přes web adresu diskstation:5000 funguje. Jsem v rozhraní.

-- 21 dub 2018 21:36 --

novinka: V Síť se NAs zobrazuje. https://www.dropbox.com/s/soz5m19vdyj27 ... 9.png?dl=0 Nakopírovat soubor tam jde. Když už to je v síti , tak by mi to mohlo stačit. K čemu jsou dvě složky home? Můžu vedle HOME vytvořit vlastní složku?

Jen to mapování nefunguje. Potřebuju to vůbec? Kdy to je dobré? edit: bylo by to mnohem komfortnější, kdybych měl přímo v TENTO PC vlastní složky. Má to nějaké nevýhody?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 22. 4. 2018 01:54

Tak celý problém s tou síťovou jednotkou je že jsi zadal složku "DATA", ale podle toho dalšího screenu, máš na NASu jen složky "home", "homes", "music", "photo", "video" a to je vše. Tj žádná složka DATA není, je tedy správně že se ti jí nedaří napojit.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod audis 22. 4. 2018 09:21

heuréééka. FUnguje je to tak. Nejprve vytvořit v Nasu tu potřebnou složku. D9ky.
----------

další dotaz:
mám složku Děti, podložku Pohádky. Pohádky bych chtěl dát k dispozici do DLNA na televizi. Hledám něco jako "pravým tlačítkem na složku Pohádky sdílet na DLNA". Ale nic takového tu není k nastavení.

zatím vidím, že vše, co je ve složce VIDEOS se zobrazí v televizi. https://www.dropbox.com/s/soz5m19vdyj27 ... 9.png?dl=0 Ostatní složky TV nezobrazí.
Takže: jestli chci Pohádky přehrávat v televizi, tak to musí být ve složce Videos a nikdy jinak, nebo jednodušše do DLNA nasdílím cokoliv v adresářové struktuře nějak nevím jak?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 22. 4. 2018 11:30

neboli se ptám, jestli můj mentální přístup práce se slozkami nasu musím změnit dle pravidel nasu oproti práci pc, nebo nemusím. Je pravda, že si nechci komplikovat život :-)
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 23. 4. 2018 22:20

předchozí dotaz ruším. Přizpůsobím svoje chování dle nabídky Nasu a nebudu si komlikovat život. Už jsme se s nasem skamarádili. Zaplat pánbůch, že to je v čestině, jinak bych byl v loji. Funguje to výborně, ostatní zařízení s ním fungují OK a nic to po mě nechce řešit a ladit, lítá to jak z praku (mám i Glan komplet kabely + router (zápis 100 - 110 MB/s; ted po disku zaplněném na 94 procent okolo 60 MB/s (jeden pokus) - ale to je asi normál). Jsem nadšený. Nechápu, jak jsem bez toho mohl 35 let vydržet :-DD . Software nasu snížil kapacitu disku o asi 80 GB.

Rada pro budoucí majitele: nastavovací menu je dost rozsáhlé. Pokud nejste experti na pc a nastavíte jen základní nejnutnější věci, menu v češtině strašně moc pomůže. Je to parametr výběru, nevím zda CZ menu mají všechny Nasy.
-------------

Opět dotaz: v nasu mám jen jeden plotnový disk. Nas se mě nikdy nezeptal, jaký typ RAID má použít. To se mě zeptá, až tam vložím druhý disk?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 4. 2018 22:51

Pak oba zformátuje do raidu. Na jednom disku pole neuděláš.

KineCZek

Odeslat příspěvekod audis 23. 4. 2018 22:55

zformátuje? takže z prvního disku musím zálohovat data?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod KineCZek 24. 4. 2018 01:08

Teoreticky nemusíš, ale v praxi bych to rozhodně udělal. 1o1%

KineCZek

Odeslat příspěvekod djkubas 24. 4. 2018 07:33

Pokud sis jako formát FS vybral synology hybrid RAID, pak by ti to po připojení dalšího disku melo tyto automaticky pridat do RAIDu, bez formátování...

Ale ty nejdůležitější veci urcite radsi zazalohovat, nikdy nevis :)
djkubas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audis 24. 4. 2018 07:56

Zálohovat není problém. Díky za upozornění

Já si nic nevybral (=na nic se to při instalaci neptalo, nic jsem poté ručně nenastavoval)

-- 24 dub 2018 08:40 --

Další dotaz - a vzbuzeni po síti?
Nastavil jsem nasu, že se má po hodině zcela vypnout = uspat. Nejen disky, ale myslím celý nas. Dnes jsem vyzkoušel, že dlna televize si ho nevzbudi. Bylo nutno zapnout vypínačem na case nasu.

Jde nastavit, aby se vzbudil, když po něm nějaké zařízení něco chce? ?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod audis 1. 5. 2018 14:51

polda:
díky za odkaz.

další dotaz:
ve složce Video mám video soubory. V televizi při procházení soubory se nezobrazují miniatury náhledy souborů. Máš to taky tak?
audis
Mírně pokročilý