Modem - režim bridge

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod mario21 1. 6. 2018 08:19

Ahoj,
může mi prosím někdo vysvětlit, jaká je výhoda módu bridge u routeru? Jde mi o následující situaci. Mám inet od o2 a k němu modem Comtrend VR-3031eu. Za něj chci zapojit nějaký výkonější router (Gbit LAN a výkonější wifi). No a z toho mi plyne, že buď můžu modem nastavit do režimu bridge a vše ostatní nechat na druhém routeru a nebo (dle mě o dost jednodušší možnost) modem i router zapojím za sebe, oba budou v režimu AP, na modemu vypnu wifi, dhcp atd a všechny služby spustím na druhém routeru.
Vím, že bridge odděluje podsítě, ale jde mi o můj konkrétní případ. Jaký je v uváděném zapojení rozdíl?
Díky za vysvětlení.
Naposledy upravil mario21 dne 1. 6. 2018 12:37, celkově upraveno 1
mario21
Junior

Odeslat příspěvekod vladimir 1. 6. 2018 11:57

Název threadu je dost zavádějící, protože bridge děláš na modemu, a nebo na routeru vypínáš NAT a děláš z něj switch nebo AP. Bridge u routeru by bylo něco jiného, ty přece nechceš oddělit podsítě, ale naopak ze dvou sítí udělat jednu.

Takže buď
1. nakonfiguruješ modem jako bridge a vše ostatní necháš na routeru
2. necháš na modemu běžet NAT (router) a router nakonfiguruješ jenom jako AP/switch
3. a nejjednodušší je nechat na modemu i routeru aktivní NAT, budeš mít dva překlady adres za sebou. Funguje to, ale dva překlady adres za sebou trošku zhorší odezvy a stabilita připojení může být horší (jsou to zbytečně dvě zařízení s NATEm a NAT je výpočetně nejnáročnější).

Co zvolit: záleží na tom, co to jsou za zařízení, co umí a co chceš používat. ADSL modemy se 100Mbit/s porty mívají horší procesor než gigabitové routery, mohou být náchylnější k zamrzávání, ale přitom v režimu bridge fungují perfektně. Taky mohou být při překladu adres díky horšímu procesoru o nějakou milisekundu pomalejší - normální lidi to nepoznají, ale hráči, kteří se honí za každou milisekundou...

Dále DSL modemy mívají slabší výbavu, když si tedy například koupíš router s VPN serverem a nechal bys ho běžet jenom jako switch, o tuto funkci by ses připravil.

Kdybych já měl kvalitní, stabilní router (např. Mikrotika) a DSL modem, přepnul bych určitě DSL modem do bridge a nechal bych vše ostatní na routeru, protože je to nejstabilnější řešení. Samozřejmě nějaký levný router s neodladěným firmwarem může být daleko nestabilnější, než ADSL modem a pak by to bylo naopak.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mario21 1. 6. 2018 12:38

Díky za vysvětlení, takže záleží víceméně na kvalitě zařízení a podle toho zvolit způsob nastavení.
Název vlákna jsem opravil.
mario21
Junior

Odeslat příspěvekod polda 1. 6. 2018 14:08

Někdy hlavně v baráku řešíš připojení i podle periferií, které budeš chtít mít na síti.
Ale je to tak, modem zyxel od 02 jsem musel bridge spojit vlastnim router ASUS. Zatímco nyní gigaHuawei od TMO funguje sám a sem tam na rozšíření použiji Asus jako AP.
polda
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kysa 1. 6. 2018 17:53

Zařízení bohužel neznám, ale odpovím na první otázku: bridge režim je výhodný v tom, že si vlastně všechno řešíš sám a máš nad vším kontrolu. Teda pokud víš, chceš, umíš a využiješ.
Jinak je jednoduší to nechat na modemu...
Kysa
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků