Výběr routeru pro optiku a switche

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod ozzy2 5. 6. 2018 19:01

Zdravím ve spolek.
Obracím se na vás s prosbou o radu. Konečně jsem se dočkal zavedení optického vlákna do domu a tím vyvstal problém s výběrem routeru a i switche. Optika je zakončena 19" 9U racku.

Co potřebuji zapojit:
10 x UTP zásuvka
NAS Synology
AP Unifi
2 x IP kamera

Router by měl být Mikrotik.
Takže buď Mikrotik RouterBOARD RB960PGS a TP-LINK TL-SG1024 a nebo jako druhá možnost Mikrotik RB2011UAS-RM a TP-LINK TL-SG1016
.

Díky za odpovědi
Není špatných odpovědí,jsou jen špatné otázky.
ozzy2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 6. 6. 2018 07:59

A co takhle router + switch v jednom?

MIKROTIK Cloud Smart Switch CSS326, 24x Gbit LAN, 2x Gbit SFP port za 3000Kč (procesor 600MHz), nebo s výkonnějším procesorem o tisícovku dražší CRS326 (800MHz)

Netuším, jakou rychlost budeš mít nasmlouvanou, ale i ten levnější je pro běžné domácí použití dostatečně rychlý.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dragonzpuff 6. 6. 2018 12:54

Určitě to je router + switch?
dragonzpuff
Junior

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 6. 6. 2018 14:42

Je to switch, ktery umi i nektere jednodussi funkce routeru. Mikrotik ma i radu CRS kde jde opravdu o router a switch v jednom (sam jsem nedavno presel na CRS, takze muzu potvrdit) - ale tam uz jde o trochu vyssi ceny :/
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod shamp1x 7. 6. 2018 08:11

Zmiňovaný 24-portový mikrotik mám doma a v plánu je také přípojka přes optiku. Ptal jsem se našeho správce, jestli optika půjde píchnout rovnou do Mikrotiku a sdělil mi, že mikrotik není podporovaný. Takže zakončení bude v optickém modemu a z něj UTP do mikrotiku.

Začal bych tím, že bych si zjistil kompabilitu s poskytovatelem internetu, pokud chceš optiku prdnout bez modemu přímo do switche / routeru.
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 7. 6. 2018 08:21

Co znamena "neni podporovany"? Ze ani jeden z techto modulu tam nefunguje? https://mikrotik.com/products/group/interfaces
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ozzy2 7. 6. 2018 11:46

Poskytovatel mi přímo tyto dva routerboardy doporučil. Na ten smart switch se ještě zeptám. Zatím díky za reakce.
ozzy2
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir 11. 6. 2018 08:39

dragonzpuff píše:Určitě to je router + switch?
Aha, omlouvám se za přehlédnutí, v CSS je jenom SwOS. Tedy vzít model CRS, kde je plnohodnotný RouterOs.
vladimir
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod calebcox 12. 6. 2018 22:17

Kdyz uz tam mas Unifi UAP, tak proc nepouzit z rady Unifi i router (USG 3P) a nektery ze switchu?
calebcox
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků