umístění AP v domě

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod blaf 15. 9. 2018 15:46

Zdravím,

Jak v RD rozmístit access pointy? Dům je dvoupodlažní, postavený z VPC, zdi vesměs 17.5 cm silné, AP budou Unifi AP AC Lite, výkon nastavený na co nejméně.

1. NP vypadá takto https://imgur.com/a/9P9crwM
Bude stačit jeden AP, takhle umístěný?

2. NP https://imgur.com/a/GkxUjAo
AP budou na chodbě. Nevím jestli dát jedno AP nebo dvě.

Díky za názory
blaf
Junior

Odeslat příspěvekod Kledr 15. 9. 2018 17:12

AP nejlip dat do mistnosti, tam kde maji byt pouzivane. To plati hlavne pro 5G, kvuli nizke prostupnosti zdmi. To plati hlavne pro ty dve AP na chodbe. Tim si usetrite nasledne starosti s nizkou rychlosti wifi i pri pouziti AC AP.
Kledr
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod blaf 15. 9. 2018 17:24

To by určitě bylo ideální z hlediska síly signálu, ale už mi to nepřijde tak ideální z hlediska zdraví, protože jsou to dětské pokoje a jedna ložnice. Sice ten vliv zatím nebyl dokázaný, ale i tak bych chtěl být trochu opatrný. V každém z těch pokojů jsou i datové zásuvky, takže třeba nějaké In-wall AP by nebylo problém přidat přímo do pokoje později.

Když bych trval na umístění v chodbě tak dát dvě, tak jak je naznačeno na obrázku nebo jen jedno doprostřed?
blaf
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 15. 9. 2018 18:02

Škodlivý vliv dokázaný bol, akurát podstatnejšie sa to prejaví za dlhú dobu napríklad 20 rokov podľa dĺžky expozície. To je v podstate podobne ako s fajčením cigariet.
Zo zdravotného hladiska to máš nedoriešené. Najviac žiarenia chytá človek, ktorý má notebook pred sebou keďže aj to vysiela wifi a páli to maximálnym výkonom.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod blaf 15. 9. 2018 18:09

A jak by to tedy bylo správně vyřešené ze zdravotního hlediska?
blaf
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 9. 2018 18:22

Tyhle AC jsou myšleny především pro jednu místnost na strop, mají horizontální antény pootočené o 90 stupňů.
PoE je lákavé. V patře na chodbě se schody bych viděl jeden AC umístěný na svislé vzdálené zdi mezi (16)(17).
...K tomu zdravotnímu aspektu. Vypínat v době spánku (například).
Obrázek
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod blaf 15. 9. 2018 18:48

Chápu dobře, že byste dal jedno AP v chodbě na zeď mezi okna a jedno v chodbě na strop? Nebo na strop už ne?

Eventuálně, byly by vhodnější jiné AP? Ideálně bych zůstal u unifi, jelikož zbytek bude taky unifi.

[size=85][i]-- 15. 9. 2018 20:06 --[/i][/size]

Nejlepší bude, když vezmu na stavbu AP a vyzkouším a změřím různá umístění. Neměl byste prosím někdo tip na apku pro mac nebo android, která mi změří kvalitu signálu?
blaf
Junior

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 9. 2018 19:16

Nechal bych v chodbě jen to jedno na svislé zdi. Stropní v 1NP bude vyzařovat i trochu nahoru. Chce to udělat zkoušku, jak projde 2.4 ale hlavne 5GHz. Co všechno dělá Unifi jsem nehledal.
Osobně preferuji svislé antény ale může vyhovovat i vaše volba a zkouška je jistota.
EDIT: Někde jsem viděl i apku s mapou ale už nevím. Namátkou https://svetaplikaci.tyden.cz/ceska-apl ... n-stazeni/
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod blaf 15. 9. 2018 19:23

Díky. A jaké AP tedy preferujete Vy? Jen tak pro zajímavost, abych si rozšířil obzory.
blaf
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 15. 9. 2018 19:35

rozhodně UniFi, všechny ty tp-linky, d-linky, asusy a podobný kousavý krámy ignoruj
Naposledy upravil eLzyx dne 15. 9. 2018 19:40, celkově upraveno 1
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod meda2016 15. 9. 2018 19:39

Používám router. Kdysi Netgear (v zaměstnání i doma), pro ušetření později TP-Link a teď Netis. Jsou to šidítka ale jedou.
S těmi stropními AP mám zkušenosti ze zaměstnání, používali jsme je pro zasedačky, v té době jen 2.4G, a už si nejsem jist, jestli to bylo Cisco nebo Ubiquiti.
meda2016
Junior

Odeslat příspěvekod eLzyx 15. 9. 2018 19:48

Mám doma tp-link a postupně tomu umírá 2.4GHz rádio. Týden to běží, pak se začne ztrácet signál a zůstane běžet jen 5GHz. Po odpojení od napájení to pak zase cirka týden běží ...
V práci mám UniFi a některé kusy mají uptime přes 3 roky
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hunter21 15. 9. 2018 19:55

=> zkouška je jistota...
Ano to máte pravdu. Neexistuje žiadne zariadenie, ktoré by vám zmeralo ako bude fungovať unifi. Musí sa to merať priamo s tým konkrétnym unifi na konkrétnom mieste a s konkrétnym počítačom + konkrétnym ovládačom. Ono stačí vymeniť ovládač v počítači a môže sa to správať inak.
hunter21
Pokročilý

Odeslat příspěvekod blaf 15. 9. 2018 20:06

Ano, je mi jasné, že tam tu síť musím zapojit a změřit. Apku už mám (jak pro Mac, tak pro android), jedno AP už doma taky mám, takže se tam vydám, vyzkouším pár míst a proměřím to. Všem díky za rady.
blaf
Junior

Odeslat příspěvekod hunter21 15. 9. 2018 20:14

To by ma teda zaujímalo ako sa dá zmerať iným prístrojom fungovanie úplne iného prístroja s iným čipom a iným firmware. Teda hlavne akú to dosiahne rýchloť, či to nebude vypadávať, reakcie na zarušenie a podobne veci.
hunter21
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků