Má powerline nějaké nedostatky, kvůli který se vyplatí kabel

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Paleandr 18. 12. 2018 20:33

Ahoj,

zařizuji nový pokoj a řeším, zda do něj zavést kabel cat5e (je to obtížnější, musím skrz podhledy, potom kus po zdi a pak do lišt - cca 24 metrů délka celé instalace) a nebo jít do Powerline adaptérů. Aktuálně jsem koupil na zkoušku powerline adaptéry TP link a dnes to zapojil. K mému překvapení (potom co jsem o víkendu vše četl na netu) tyto adáptéry mají oproti kabelu téměř totožnou rychlost internetu (jsou pomalejší o cca 0,5 - 1 Mbps), průměrně rychlost 48-50 mbps na speedtestu. Zároveň, mají ale lepší latenci (10ms powerline vs 14 ms po kabelu). Přijde mi to geniální a nemusím řešit kabely, zeď ani lišty.

Všiml jsem si ještě jedné věci a to že televize zatím nevidí přes powerline můj serviio server na PC, ale to nevím, zda je kvůli tomu powerlinu, nebo je problém někde jinde.

Nicméně vlákno zakládám proto, že ten kabel přecejen stále natáhnou můžu (jen to bude hodně práce) a jestli zda komunikaci po elektrice nelze nějak jednoduše odposlouchávat nebo tam je nějaké další bezpečnostní či jiné riziko. Přecejen UTP kabel s nikým nesdílím a jde jen z routeru přímo do PC. Druhá věc je, že pokud by to fungovalo takhle dobře a neměl jsem žádný vážný důvod, tak mi opravdu nedává smysl překopat půl bytu kvůli jednomu kabelu. Je tedy něco, co je velkou nevýhodou Powerline? Je něco, na co bych měl dát pozor, nebo brát v potaz?

EDIT: Elektroinstalace je nová pár měsíců.
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod Pytlík 18. 12. 2018 21:21

Kabel je kabel a co do spolehlivosti, stability a bezpečnosti mu nic dalšího nemůže konkurovat. Kde to jenom trochu lze, tam bych natáhl kabel.
Pytlík
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chipoun 18. 12. 2018 22:05

Jen co se týče latence. Že by byla lepší přes powerline než po kabelu...
Jak si to měřil?

Jinak já taky preferuji všude kabely. Ale pokud ti to vyhovuje, tak bych to neřešil a kabel tahal, až ti to vyhovovat nebude...
Chipoun
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Paleandr 18. 12. 2018 23:08

No měřil jsem to asi značně neprofesionálně přes speedtest.net. Tam to ukazuje i latenci. Přes Powerline ukazuje stabilně 10 ms. Přes kabel 14, někdy 15 ms. Nicméně samotnému mi to přišlo divné. Mohla to být jen chyba měření.

Je mi jasné, že nejlepší je vždy dát kabel. Šlo mi spíš o to, jak je to co se týče bezpečnosti atd.
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod dragonzpuff 19. 12. 2018 11:08

1. instalace - co by jiní za to dali, mít možnost tahat kabel podhledem. Ale sám musíš vědět na jak dlouho to chceš instalovat a co na tom provozovat (nepochopil jsem jestli bude sloužit k připojení té TV nebo PC), tahat data na NAS atd...

2. rychlost a latence - ano, měřil jsi to blbě a ještě k tomu úplně něco jiného

3. bezpečnost - všechny ty PL krabičky umí šifrovat provoz, použitelné jsou na 1 fázi (pokud nemáš fázovou spojku), takže pokud nemáte doma ukecanou pračku, ledničku a troubu, která pomocí umělé inteligence vyhodnotí, že slečny, které si na netu prohlížíš se typově liší od tvé manželky/přítelkyně a pak to na tebe nabonzuje - můžeš být naprosto v klidu. Bezpečnostní riziko je vždy na 99% sám uživatel.
dragonzpuff
Junior

Odeslat příspěvekod hnusak 7. 3. 2019 09:59

Mám powerline, na úplně nové elektroinstalaci, na stejné fázi. Občas se odmlčí a já buď musím čekat 5 minut, než se to vzpamatuje, nebo tu zástrčku vytáhnout a zase ji tam strčit. Většinou po osmé večer, to asi sousedka pouští pračku. Zkoušel jsem dva typy a kupodivu stařičký Belkin je spolehlivější než novější Linksys.
hnusak
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků