Jaký wifi router do 2000?

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod Sky85 9. 1. 2019 08:01

Zdravím

potřebuji poradit s výběrem wifi routeru.

V současné době mám už starý TP-LINK TL-WR1043ND V1 a dost často se stává, že vypadne internet, i když všechny kontrolky svítí, a pomůže jenom vytažení ze zásuvky na 10s. Proto chci něco nového.

Jsem připojený přes optiku 100/100. V sití mám 1x stolní PC kabelem, 1x malý počítač kabelem, Smart TV kabelem (IPTV), telefon přes wifi a notebook přes wifi. Rád bych k routeru připojil i tiskárnu přes USB. Co se týká dosahu wifi tak jde o panelový byt 2+1. Na 5GHz bych využil jenom telefon, takže asi ani není potřeba i když možná do budoucna.

Ideálně pokud by router komunikoval česky, případně aspoň podrobnější český návod k nastavení.

Cenově cca do 2000.
Jaký by jste mi doporučili?
Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!
Sky85
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 9. 1. 2019 10:53

Nové nebrat!

Vyhovuje ten starý router?

Pokud ano rozebrat a skouknout kondenzátory (je jich tam pár) a pokud jsou nafouklé vyměnit.

Zdroj většinou nerozebereš tak vyskoušet jiný a případně pořídit nový.

Pokud tam nahodíš OpenWRT https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd tak máš hromadu možností co tam ponastavovat.

Většinou odchází zdroj a pak se to takto chová a nebo to má na svědomí zastaralý FW kdy to můžeš vyměnit za OpenWRT.


EDIT:

Pokud nový tak třeba:

https://www.tsbohemia.cz/mikrotik-rbd52 ... 88853.html
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Sky85 9. 1. 2019 18:29

Nový router chci právě proto, že doufám ve vyřešení toho zamrzání.
Na Mikrotiky jsem se díval, ale všude píšou, že je tam složité nastavení. Navíc ten z odkazu myslím neumí síťovou tiskárnu přes USB.
Proti hlouposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!
Sky85
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soban 9. 1. 2019 23:44

Zamrzání může spůsobovat vadný zdroj nebo nafouklé kondenzátory - prostě to rozeber a skontroluj, vyskoušej jiný zdroj.

Taky to může být chybou SW originál má k tomu někdy tendenci.

Můžeš vyskoušet OpenWRT pokud máš verzi v1.x tak soubor pro flash z originálního prostředí tp-linku je zde: https://downloads.openwrt.org/releases/ ... actory.bin

Pak po restartu je www ovládání na ip 192.168.1.1 v prohlížeči.

Nebál bych se toho když stejně uvažuješ o novém, buď ti to bude vyhovovat a nebo ne (originál se tam dá vrátit ale nedělal bych to.)

Ta první verze by měla uroutovat asi 200mbps provoz (wan -> lan) takže pro 100mbps přípojku to ještě jde.
Čeština tam jde taky doinstalovat a www rozhraní to taky má pro naklikání různých věcí.

Jinak jak je to u mikrotiku s tiskárnou na USB netuším - nepoužívám, ale mají dnes taky www rozhraní a pokud nebudeš sahat do voleb kterým nerozumíš tak to nastaví taky obyčejný user.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků