Spravne nastaveni site + ipv6

Routery, AP, switche, huby, ethernet

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod neo2 16. 1. 2019 00:17

Ahoj,

bydlim v domku kde jsou celkem 4 byty. Tyto byty maji kazdy svoji zasuvku ktera vede do routeru FRITZ! 6490.
Abych si pokryl svuj byt wifi signlem, poridil jsem si router Asus RTAX88U. Chci aby vsechny me sitove prvky nebyli dostupne pro dalsi lidi v baraku a tak jsem nastavil na asusu rezim ROUTER.

FRITZ ip adresa 192.168.174.1
ASUS ipv4 adresa 192.168.100.100

Fritz je zapojenej na WAN rozhtani ASUSu a na wanu je IP 192.168.174.64

Ted k memu dotazu, jelikoz FRITZ nedava statickou IPv4 adresu ale jede na DS LITE tak resim jak spravne poresit muj NAS tak, aby byl dostupny z internetu. Mam pridelenou statickou adresu IPv6, coz by mohlo byt pro me shudne. Otazka je, jak spravne nastavit ten ASUS, jelikoz se bojim toho ze mam dva routery za sebou a nebude to fungovat.

Poradite vase napady?
neo2
Junior

Odeslat příspěvekod soban 16. 1. 2019 09:23

Úplně jednoduše prostě ve firewallu těch routerů musíš povolit průchod té IPv6 adresy.

A u IPv6 musí být taky povolen průchod ICMPv6 přes ty firewally.

Takže vše je o tom jak na těch routerech je firewall řešen.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neo2 19. 1. 2019 21:59

Ok na Asusu jsem firewall vypnul a na FRITZu jsem prisel na to jak otevrit porty a povolit ICMP. Je to tam udelane tak, ze se musi vytvorit port forwarding ale ten se nepouziva jako pro IPV4 ale jen routeru rika, ze muze nechat mluvit zarizeni do internetu. Tak jsem tam napsal ipv6 adresu a povolil ping. Pak jsem ve windows pridal do prichozich pravidel vyjimku pro ICMP a byl jsem schopny si pingnout pc z netu. Takze to by bylo vyresene.

Jeste me napadla dalsi otazka a to ohledne staticke a dynamicke adresy IPV6.
Tedkom ma tento PC pridelet docasnou IPV6 adresu....jak nastavit spravne svoji statickou IPV6 adresu jen pro jedno zarizeni?
Muzu pouzit prefix a pak si tu dalsi adresu proste vymyslet/nechat nekde vzgenerovat?
Nebo jake jsou podminky pro vytvoreni staticke IPV6 adresy?
neo2
Junior

Odeslat příspěvekod soban 20. 1. 2019 14:11

Prostě máš přidělen nějaký rozsah IPv6 a co si s nimi uděláš je tvoje věc tak jako u IPv4.

Takže úplně stejně jako u IPv4, buď na routeru poběží DHCPv6, nebo tam bude pouze RA a bude se používat autokonfigurace a nebo těm PC zadáš ty IPv6 ručně.
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků